Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně začaly fungovat SMS jízdenky. Po několika odkladech

  8:57aktualizováno  8:57
Brněnský dopravní podnik spustil od půlnoci dlouho očekávanou službu. K dispozici jsou dvě varianty, buď za 29 korun s platností 75 minut, nebo za 99 korun na celý den.

SMS jízdenky v Brně se nezaváděly lehce. První dvě výběrová řízení budila pochyby, úspěšný výsledek mělo až to třetí. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jízdenku lze koupit prostřednictvím esemesky, prozvoněním nebo přes aplikaci v chytrých telefonech. V příštím roce bude možné koupit jízdenku přes chytré telefony i v celém kraji.

Jak pořídit SMS jízdenku

 1. Klasická SMS
  Pro nákup SMS jízdenky odešlete SMS ve tvaru "BRNO" (75 minut / 29 Kč) nebo "BRNOD" (24 hodin / 99 Kč) na číslo 90206.
  Cena odeslané objednávkové SMS se odvíjí od tarifu vašeho operátora.
 2. Na prozvonění
  Zaregistrujete své telefonní číslo
  na 910 902 000 či na webu na-zavolanou.cz. Pro nákup SMS jízdenky zavoláte na číslo 910 902 029 (75 minut / 29 Kč) či 910 902 099 (24 hodin / 99 Kč).
 3. Jízdenka ze Sejfu
  Sejf je mobilní aplikace pro chytré telefony, kterou si stáhnete zdarma a jízdenku pak snadno pořídíte na tři kliknutí. Aplikaci podporují operační systémy iOS a Android.

"Čekáme, že až se služba ustálí, prodáme měsíčně kolem osmdesáti tisíc SMS jízdenek," sdělila mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová.

Díky nové službě by měl klesnout počet jízdenek prodaných u řidiče, který se nyní pohybuje kolem půl milionu lístků ročně. To přitom zdržuje spoje na trati.

Základní podmínkou pro nákup SMS jízdenky je aktivace služby Premium SMS u mobilního operátora. Kromě klasických SMS mohou lidé využít i aplikaci Sejf v chytrých telefonech nebo nákup jízdenky po prozvonění. Lístek by měl přijít přibližně dvě minuty od odeslání žádosti. Až poté smí cestující do vozidla nastoupit.

Jízdenky platí pouze v Brně

Už brzy by mohli přes aplikace v chytrých telefon kupovat lístky i cestující v celém integrovaném dopravním systému v kraji.

"SMS jízdenky v tak širokém tarifu nejsou možné. Ale připravujeme vlastní systém pro mobily s připojením k internetu. Rádi bychom jej spustili příští rok," uvedl Květoslav Havlík, mluvčí společnosti KORDIS, která dopravní systém v kraji spravuje.

SMS jízdenky v Brně se nezaváděly lehce. Konala se dvě výběrová řízení, která budila pochyby. Až na třetí pokus dopravní podnik vybral firmu Direct Pay, která z každé SMS jízdenky dostane provizi 14,7 procenta.

Cestující předběhli systém, kupovali jízdenky už od čtvrtka

Bez problémů pak nebylo ani spuštění samotného systému SMS jízdenek, který funguje ve zkušebním režimu od čtvrtka. Někteří lidé si totiž po přečtení informační cedule dopravního podniku SMS jízdenku už objednali. Nevěděli, že předčasně.

Co říkáte na SMS jízdenky?

Budete si je kupovat? Budete novou službu využívat? Ocenili byste ještě jiný, například krátkodobější typ jízdenky?

Pište na eliska.kolinkova@mfdnes.cz

Na cedulích totiž není uvedené datum, od kterého je systém spuštěný. Například David Grudl si tak SMS jízdenku objednal a opravdu ji obdržel. "Došla ale až po třiceti devíti hodinách," poznamenal Grudl.

Podle mluvčí Hailichové je skutečně několik lidí, kteří si poptali jízdenku a peníze jim odešly z účtu. "Od pátku byl systém nastavený tak, že člověku poptávajícímu lístek došla informační zpráva s tím, že SMS jízdenky ještě nejsou v provozu. Mezi čtvrtkem a pátkem, kdy ale tato zpráva ještě nebyla nastavená, několik cestujících za lístek zaplatilo," sdělila Hailichová.

Těmto lidem budou peníze vráceny, stejně jako ostatním, kteří někdy budou mít s SMS jízdenkami problém. Využít mohou reklamační formulář na webu dopravního podniku.

Proč ovšem podnik neuvedl na informačních cedulích datum spuštění systému? "Cedule jsme začali vylepovat teprve ve čtvrtek. Nová služba bude platit dlouhodobě, bylo proto nepraktické uvádět, že funguje od určitého data," doplnila Hailichová.

Kritiku si vysloužila také podoba dvou SMS jízdenek. Podle některých lidí měla být k dispozici i kratší jízdenka na půl hodiny. Více variant má třeba Praha, naopak v Ostravě se prodávají pouze dva typy. A třeba v Liberci je přes SMS možné zakoupit jen jednu variantu jízdenky. "Dva typy jízdenek jsou první verze, počkáme tři až šest měsíců a uvidíme, jaká bude zpětná vazba. Systém je možné přizpůsobit požadavkům a rozšířit portfolio jízdenek," dodala mluvčí Hailichová.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Najdete na iDNES.cz