Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno-střed by mohl vést Libor Šťástka z ODS

  8:21aktualizováno  8:21
Radnici největší městské části Brno-střed zřejmě zasáhne velká politická rošáda. Odstupující starostku Dagmar Hrubou (ODS) totiž nahradí místostarosta. Toho zase zastupitel. A bývalá první žena radnice bude zastupitelkou. Kdy přesně ve funkci skončí, se však zatím neví.

Libor Šťástka | foto: Archiv MF DNES

Že Hrubá hodlá rezignovat kvůli sporným smlouvám na stavbu polyfunkčního domu v bývalém vojenském areálu na Kraví hoře, oznámila svým stranickým kolegům v pondělí večer. - čtěte Kauza Wilson: Starostka Hrubá rezignuje 

Podle informací MF DNES je téměř jisté, že místo ní do křesla starosty usedne současný místostarosta za ODS Libor Šťástka.

Že je největším favoritem, potvrdilo hned několik občanských demokratů. Oficiálně to ovšem ještě oznámit nechtějí, musí to totiž nejprve probrat ve straně.

Kandidát nezvedal telefon
Šťástka, který je zároveň městský zastupitel, včera nezvedal mobilní telefon. Pozici místostarosty za něho převezme pravděpodobně někdo ze čtyř současných radních za ODS na Brno-středu.

"Ale kdo konkrétně, to ještě vůbec není jasné, budeme o tom jednat," podotkl šéf brněnské ODS a radní Brna-střed Pavel Blažek.

Jisté je, že do rady bude muset nastoupit jeden z občanskodemokratických zastupitelů.

Sociální demokracie o starostu neusiluje
Koaliční ČSSD nebude o funkci starosty, kterou až do února letošního roku zastával její člen - Michal Bortel, znovu usilovat. "Počkáme, s jakými jmény přijde ODS," sdělila šéfka zastupitelů Jana Květoňová.

Naposledy byl na radnici Brno-střed vážný koaliční spor v únoru, když ODS vyzvala exstarostu Bortela k rezignaci. Ani jedna strana nemá zájem sérii vyjednávání absolvovat znovu. "Krok Dagmar Hrubé prostě oceňujeme," konstatovala Květoňová.

Co s pokutou?
Na dnešním mimořádném zasedání zastupitelstva se pravděpodobně ještě žádné personální změny konat nebudou. Na programu je totiž jediný bod: jak se vypořádat s desetimilionovou pokutou od ministerstva obrany za špatný převod právě vojenského areálu na Kraví hoře. - čtěte Armáda pokutuje Brno...

"Mělo by zaznít, kdo za co nese zodpovědnost. To by mělo vyplynout z diskuze," uvedla Hrubá s tím, že ona sama cítí zodpovědnost za to, že podepsala sporné smlouvy na stavbu polyfunkčního domu na Kraví hoře se společností Wilson Properity.

Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy.

To nicméně opozici nestačí. "Paní Hrubá je jen obětním beránkem. Mělo by to odnést víc lidí. Celá ODS to tehdy podpořila hlasováním v radě. A jestli chce ČSSD dělat čistou politiku, nemůže s nimi pokračovat," uvedla lidovecká zastupitelka Marie Šidlová.

Osud tajemníka Novotného
Zelení zase poukazují na roli tajemníka Radovana Novotného, který také smlouvy schválil, a budou dnes žádat jeho odvolání. To jim však nevyjde, není to totiž technicky možné.

Odvolat tajemníka by Hrubá mohla jen se souhlasem tajemníka brněnského magistrátu Pavla Loutockého. Ten ovšem o ničem nevěděl. "Vždyť ani neznám podrobnosti, nemám jasně a písemně popsané případné důvody," reagoval Loutocký.

. Kauza Wilson

rok 2006: Byla podepsána smlouva mezi městskou částí Brno-střed a investorem Wilson Properity na stavbu polyfunkčního domu na náměstí Míru na místě opuštěného vojenského areálu. Ten ministerstvo na město převedlo zdarma a pod podmínkou nekomerčního využití. Armáda také zakázala areál prodat, město jej musí pronajímat.

Podle smlouvy mezi radnicí a investorem to bylo 5 500 Kč ročně. Výměnou za nájem má Brno-střed dostat pozemek pod blízkou prodejnou potravin. Ten je ale sedmkrát menší.

březen 2007: Podle právníků magistrátu překročila městská část při uzavírání smlouvy své pravomoci.

duben 2007: Kvůli stavbě domu podávají zastupitelé Brna-střed za zelené několik trestních oznámení. Tvrdí, že "neznámý pachatel" z úřadu porušil povinnosti při správě cizího majetku.

říjen 2007: Magistrátu hrozí pokuta za porušení smlouvy o využití.

listopad 2007: Místo se vrací do rukou města. Radní Brna-střed také schválili zrušení pronájmu pozemků Wilson Properity.

březen 2008: Zrušili také výběrové řízení na stavbu polyfunkčního domu.

duben 2008: Ministerstvo obrany uděluje Brnu pokutu téměř 10 milionů korun. Vedení města vyzývá k jejímu zaplacení Brno-střed. Starostka Dagmar Hrubá oznamuje, že končí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz