Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno-střed by mohl vést Libor Šťástka z ODS

  8:21aktualizováno  8:21
Radnici největší městské části Brno-střed zřejmě zasáhne velká politická rošáda. Odstupující starostku Dagmar Hrubou (ODS) totiž nahradí místostarosta. Toho zase zastupitel. A bývalá první žena radnice bude zastupitelkou. Kdy přesně ve funkci skončí, se však zatím neví.

Libor Šťástka | foto: Archiv MF DNES

Že Hrubá hodlá rezignovat kvůli sporným smlouvám na stavbu polyfunkčního domu v bývalém vojenském areálu na Kraví hoře, oznámila svým stranickým kolegům v pondělí večer. - čtěte Kauza Wilson: Starostka Hrubá rezignuje 

Podle informací MF DNES je téměř jisté, že místo ní do křesla starosty usedne současný místostarosta za ODS Libor Šťástka.

Že je největším favoritem, potvrdilo hned několik občanských demokratů. Oficiálně to ovšem ještě oznámit nechtějí, musí to totiž nejprve probrat ve straně.

Kandidát nezvedal telefon
Šťástka, který je zároveň městský zastupitel, včera nezvedal mobilní telefon. Pozici místostarosty za něho převezme pravděpodobně někdo ze čtyř současných radních za ODS na Brno-středu.

"Ale kdo konkrétně, to ještě vůbec není jasné, budeme o tom jednat," podotkl šéf brněnské ODS a radní Brna-střed Pavel Blažek.

Jisté je, že do rady bude muset nastoupit jeden z občanskodemokratických zastupitelů.

Sociální demokracie o starostu neusiluje
Koaliční ČSSD nebude o funkci starosty, kterou až do února letošního roku zastával její člen - Michal Bortel, znovu usilovat. "Počkáme, s jakými jmény přijde ODS," sdělila šéfka zastupitelů Jana Květoňová.

Naposledy byl na radnici Brno-střed vážný koaliční spor v únoru, když ODS vyzvala exstarostu Bortela k rezignaci. Ani jedna strana nemá zájem sérii vyjednávání absolvovat znovu. "Krok Dagmar Hrubé prostě oceňujeme," konstatovala Květoňová.

Co s pokutou?
Na dnešním mimořádném zasedání zastupitelstva se pravděpodobně ještě žádné personální změny konat nebudou. Na programu je totiž jediný bod: jak se vypořádat s desetimilionovou pokutou od ministerstva obrany za špatný převod právě vojenského areálu na Kraví hoře. - čtěte Armáda pokutuje Brno...

"Mělo by zaznít, kdo za co nese zodpovědnost. To by mělo vyplynout z diskuze," uvedla Hrubá s tím, že ona sama cítí zodpovědnost za to, že podepsala sporné smlouvy na stavbu polyfunkčního domu na Kraví hoře se společností Wilson Properity.

Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy.

To nicméně opozici nestačí. "Paní Hrubá je jen obětním beránkem. Mělo by to odnést víc lidí. Celá ODS to tehdy podpořila hlasováním v radě. A jestli chce ČSSD dělat čistou politiku, nemůže s nimi pokračovat," uvedla lidovecká zastupitelka Marie Šidlová.

Osud tajemníka Novotného
Zelení zase poukazují na roli tajemníka Radovana Novotného, který také smlouvy schválil, a budou dnes žádat jeho odvolání. To jim však nevyjde, není to totiž technicky možné.

Odvolat tajemníka by Hrubá mohla jen se souhlasem tajemníka brněnského magistrátu Pavla Loutockého. Ten ovšem o ničem nevěděl. "Vždyť ani neznám podrobnosti, nemám jasně a písemně popsané případné důvody," reagoval Loutocký.

. Kauza Wilson

rok 2006: Byla podepsána smlouva mezi městskou částí Brno-střed a investorem Wilson Properity na stavbu polyfunkčního domu na náměstí Míru na místě opuštěného vojenského areálu. Ten ministerstvo na město převedlo zdarma a pod podmínkou nekomerčního využití. Armáda také zakázala areál prodat, město jej musí pronajímat.

Podle smlouvy mezi radnicí a investorem to bylo 5 500 Kč ročně. Výměnou za nájem má Brno-střed dostat pozemek pod blízkou prodejnou potravin. Ten je ale sedmkrát menší.

březen 2007: Podle právníků magistrátu překročila městská část při uzavírání smlouvy své pravomoci.

duben 2007: Kvůli stavbě domu podávají zastupitelé Brna-střed za zelené několik trestních oznámení. Tvrdí, že "neznámý pachatel" z úřadu porušil povinnosti při správě cizího majetku.

říjen 2007: Magistrátu hrozí pokuta za porušení smlouvy o využití.

listopad 2007: Místo se vrací do rukou města. Radní Brna-střed také schválili zrušení pronájmu pozemků Wilson Properity.

březen 2008: Zrušili také výběrové řízení na stavbu polyfunkčního domu.

duben 2008: Ministerstvo obrany uděluje Brnu pokutu téměř 10 milionů korun. Vedení města vyzývá k jejímu zaplacení Brno-střed. Starostka Dagmar Hrubá oznamuje, že končí.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Najdete na iDNES.cz