Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno-střed se zeptá obyvatel, jestli chtějí rezidentní parkování

  11:56aktualizováno  11:56
Nejlidnatější čtvrť moravské metropole Brno-střed stojí před rozhodnutím, jestli zavést rezidentní parkovací zóny. Radnice se zeptá obyvatel v anketě, zda budou ochotni za parkování platit a zda by vůbec možnost rezidentního parkování uvítali. Politici tvrdí, že výsledek pak při rozhodování zohlední.
Radnice městské části Brno-střed zvažuje zavedení rezidentního parkování. Obyvatele o této možnosti nechá hlasovat v anketě. (Ilustrační snímek)

Radnice městské části Brno-střed zvažuje zavedení rezidentního parkování. Obyvatele o této možnosti nechá hlasovat v anketě. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Parkovací zóny mohou přispět ke zlepšení parkovací pohody, ovšem tento komfort bude zpoplatněn," upozornil starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS).

Ani zóny však nezaručí stoprocentní úspěch. "Jejich zavedením se zvýší jen pravděpodobnost zaparkování, čili člověk, než zaparkuje, nebude muset objet blok třikrát, ale třeba jen jednou," podotkl Šťástka.

Velkou skupinou, kterou může vytvoření parkovacích zón v Brně ohrozit, jsou studenti. Čím dál víc jich jezdí do města auty a hledají místa, kde zastavit. "Studenti často bydlí pohromadě v jednom bytě a každý má své auto," poznamenal náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

"Nedostatek parkovacích míst proto není jen problémem centra, ale i částí Brna, kde se studenti soustředí. Kapacita nepostačuje například v Bohunicích, Králově Poli, Starém a Novém Lískovci a kolem Technologického parku," upřesnil Kotzian.

Obyvatelům v centru Brna chybí přes dvaadvacet tisíc parkovacích míst. Podle nové Strategie parkování městu částečně uleví vybudování tří parkovacích domů v ulicích Kopečná, Panenská a Veselá, jejichž výstavbu zastupitelé chtějí dokončit v průběhu dalších dvou let. Centru má podle plánu odlehčit i vytvoření záchytných parkovišť pro mimobrněnské.

Inspirují se v Praze, pravidla však nebudou stejná

Proti rezidentním zónám nenamítá nic ani opozice v Brně-střed. "Myslím si, že je to krok dobrým směrem. Funguje to všude po světě, tak proč by to nemohlo fungovat i u nás," míní Yvonna Gaillyová ze Strany zelených.

Co přesně se chystá? Po vzoru Prahy, kde už systém nějaký čas funguje, mají být vytvořeny barevně odlišené zóny, které pomohou především lidem s trvalým bydlištěm. Pro nájemníky však může nový systém znamenat spíše problémy, jak se už ukázalo v hlavním městě, kde zóny zavedli ve čtyřech městských částech.

Nájemníci tam nemají stejná práva na parkování jako lidé s trvalým bydlištěm. Jediné, co jim může pomoci, je zapsat si v dané lokalitě právě trvalé bydliště. A to se leckomu nelíbí.

"Připadá mi to diskriminační. Jsem Pražák, ale trvalé bydliště mám u rodičů v Praze 4. Nechci si jej zapisovat jinde," říká Markéta Faltýnová, která se kvůli zónám přestěhovala z Prahy 7 na Prahu 6.

Objevují se i další výhrady. Někteří Pražané ani po zavedení parkovacích zón a zaplacení ročního poplatku ve výši 700 korun místo na parkování kvůli malé kapacitě nenajdou.

Vedení brněnské radnice přesně po vzoru hlavního města jít nechce. "Zavedení zón bude vyžadovat stanovení jasných pravidel, například o cenách parkování více aut v rodině či aut lidí s přechodným bydlištěm. Je sice potřeba čerpat zkušenosti z jiných měst a zvážit co nejvíc aspektů, ale jsme si vědomi toho, že co je možné v Praze, není možné v Brně, a naopak," shrnul Kotzian.

Starosta Šťástka odhaduje, že pro první auto v rodině by mohl být poplatek symbolický v podobě stokoruny za auto za rok.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Najdete na iDNES.cz