Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno - střed nechce platit pokutu za armádní areál na Kraví hoře

  20:30aktualizováno  20:44
Desetimilionovou pokutu nezaplatíme. Na tom se právě shodli po čtyřech hodinách hádek zastupitelé městské části Brno - střed. Peníze má dostat ministerstvo obrany, které bezúplatně převedlo na Brno armádní areál na Kraví hoře. Tvrdí ale, že Brno nedodrželo smlouvu o převodu.

Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy. | foto: Archiv MAFA

Kvůli sporným kontraktům se soukromým investorem také rezignovala starostka městské části Dagmar Hrubá. Zatím ale čtvrť stále vede, odstoupí, až bude jmenován její následovník. Pravděpodobně půjde o Libora Šťástku z ODS.

Zastupitelé městské části se i přes odpor zelených a lidovců shodli, že ministerstvo je pokutuje neprávem. Odmítli proto zaplatit a místo toho chtějí po starostce Dagmar Hrubé, aby na ministerstvo odeslala dopis a aby městská část spolu s městem začala vyjednávat s ministerstvem.

Další krok nyní bude na vedení Brna. "Musíme se rozhodnout, jestli pokutu zaplatíme, nebo se vystavíme riziku případného soudního sporu s ministerstvem, " nastínil další vývoj majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Čtyřhodinová hádka
Rozhodnutí zastupitelů předcházela bez nadsázky čtyřhodinová hádka. Při ní došlo na bouchání do stolu, odchody ze sálu i osobní urážky. O největší rozruch se postaral radní Pavel Blažek (ODS), který obvinil zastupitelku Marii Šídlovou z KDU-ČSL, že lže.

"Chtěl jsem říct Šídlové, které už nikdy neřeknu ani kolegyně, ani Marie, že prachsprostě lže. A vzhledem ke straně, ze které je, dneska čerti tleskají," narazil na křesťanskou orientaci lidovců. Nohy mu ale podrazili jeho straničtí kolegové. Ti totiž po jeho výroku začali tleskat.

Urážky létaly zejména ze strany Brňanů, kteří jednání sledovali. Většinou šlo o obyvatele Masarykovy čtvrti, kteří odmítají stavbu polyfunkčního domu v armádním areálu. "Koktáš!" vykřikovali například na Otakara Bradáče z ODS.

Tradičně do všech pak "šil" zelený zastupitel Svatopluk Bartík. I on se ale nechtěně uřeknul, když prohlásil, že nezaplacení pokuty vyvolá válku s ministerstvem obrany. "Vyhlašovat válku ministerstvu obrany rozhodně není vhodné," konstatoval posměšně radní za ODS Robert Kerndl.

A Pavel Blažek si přisadil: "Válka se koná jen tam, kde jste vy, pane Bartíku".

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Najdete na iDNES.cz