Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další odklad. Konec heren v centru Brna se vyjasní až v novém roce

  9:07aktualizováno  9:07
Zmizí automaty z brněnského centra? To není jasné ani po středečním zasedání zastupitelstva Brna-střed. Bod o změně vyhlášky zastupitelé na poslední chvíli stáhli. I přes lhůtu od magistrátu čtvrť rozhodnutí o budoucnosti hazardu odsouvá na příští rok.
Zmizí výherní automaty z brněnského centra? Není jasno ani po středečním zasedání zastupitelstva Brna-Střed. (ilustrační snímek)

Zmizí výherní automaty z brněnského centra? Není jasno ani po středečním zasedání zastupitelstva Brna-Střed. (ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Magistrát před několika týdny totiž otevřel dva roky starou vyhlášku o regulaci hazardu a městské části se měly do Vánoc znovu rozhodnout, jestli herny na svém území chtějí (více čtěte zde).

Brno-střed i tak zůstává jedinou části, kde je osud automatů nejistý a starosta Brna-střed Libora Šťástka (ODS) nevidí v porušení termínu problém.

Jak v Brně regulují hazardní podniky

Brno má dva roky starou vyhlášku, která v téměř dvaceti městských částech zcela zakazuje hazard. - Do dubna však herny ve městě povolovalo Ministerstvo financí ČR, město nic nezmohlo. Díky dubnovému rozsudku Ústavního soudu začala vyhláška města platit a herny pozvolna mizet. - Před necelými dvěma měsíci byla na žádost městských částí Brno-Medlánky a Brno-Kohoutovice vyhláška znovu otevřena pro možnou změnu. Každá městská část byla požádána, aby potvrdila svou starou vyhlášku, nebo schválila nové znění, a to do 23. prosince. Všechny brněnské městské části v těchto dnech hlasují. Jen Brno-střed bude jednat o možné změně až 11. ledna

"Novou vyhlášku projednáme na příštím zasedání, tedy 15. ledna. Zastupitelstvo města zasedá až 21. ledna, schválit novou vyhlášku tedy stihneme. Materiál dosud neprošel všemi potřebnými orgány městské části, neprojednali jsme ho na všech úrovních," vysvětlil ve středu Šťástka.

Totální zákaz neprošel

Reagoval tak na návrh zastupitelů Strany zelených, ti se pokusili potvrdit stávající totální zákaz heren ve městě.

"Navrhujeme do programu zařadit hlasování o aktuálně platné vyhlášce, kterou jsme si schválili před dvěma lety. Nevidím důvod, proč bychom měli rozhodnutí měnit," uvedla na zasedání Jasna Flamiková (SZ).

Poslední pokus zelených však ve výsledku podpořilo pouhých osm lidí, šlo o spolustraníky a kolegy z KDU-ČSL. Ostatní zastupitelé se zdrželi. Tím souhlasili s odsunem hlasování na leden.

"Jedná se o manipulaci. Komise materiál projednaly, stažen byl až potom," dodala Flamiková.

Zelení se tak pokusili zamezit povolení hazardních strojů v centru Brna, o kterém se již delší dobu spekuluje. Šťástka tvrdí, že chce prohibici zachovat v sociálně vyloučených oblastech, třeba v brněnském "Bronxu". Co bude s hazardem v centru Brna, však není jasné.

Pro změnu vyhlášky ale starosta potřebuje podporu koaličních partnerů. Těmi jsou na Brně-střed sociální demokraté. "Prosazujeme totální zákaz. V žádném případě ČSSD žádnou změnu nechce," tvrdí zdejší místostarosta Tomáš Jilčík.

Zastupitelé TOP 09 prosazují důslednou regulaci, netvrdí však, že úplnou.

Politici jsou ve vyjádřeních opatrní. Příští rok bude volební, zastupitele čeká obhajoba komunálních křesel, regulace hazardu se tak může stát horkým tématem.

Královo pole rozhodne v pondělí

Druhou městskou částí, kde se netrpělivě čeká na výsledek jednání zastupitelů, je Brno-Královo Pole. I tady byl dosud schválený totální zákaz heren.

V podkladech na pondělní zasedání místního zastupitelstva už ale na hlasující čeká navržená změna. Provozování hazardu by mělo být povoleno v ulici Cimburkova a Sportovní.

"Nabídneme tak hazardnímu byznysu trasu o délce asi dva kilometry. Zisky z hazardu by jistě uvítal nejeden podnik v okolí, o Boby centru ani nemluvě. Kromě toho se na trase nacházejí dosud nezastavěné parcely, takže při určité snaze zde můžeme mít malé moravské Las Vegas," upozorňuje opoziční zastupitelka za zelené Helena Vařejková.

Z ulic Lidická či Štefánikova, kde je teď heren nejvíce, by však mohly blikající stroje opravdu zmizet.

Místní starosta Roman Vykoukal (ČSSD) se už před časem nechal slyšet, že si změnu dokáže představit. "Je to věc koaliční dohody. Maximálně si umím představit udělení výjimky takové lokalitě v Králově Poli, která by negativně nenarušovala život občanů v naší městské části," tvrdil.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Najdete na iDNES.cz