Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno obklíčily uzavírky. Omluvenku za zpoždění vystaví dopravce i policie

  12:12aktualizováno  12:12
Skoro všechny hlavní tahy u Brna jsou momentálně kvůli opravám rozkopané. Na dálnici D1 jsou uzavírky ve směru na Prahu i na Vyškov, u nákupních center v Modřicích se opravuje D2. Uzavírka je mezi Rajhradem a Pohořelicemi a rozkopaná je silnice směrem na Kuřim a Svitavy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Robert RambousekMF DNES

Husité. 1645 Švédové. 1742 Prusové. 1939 Němci. 2015 Ředitelství silnic a dálnic. Přirovnáním k historickým obléháním Brna glosoval Brňan Michal Zlatkovský na Facebooku mapku s vyznačenými uzavírkami okolo Brna. Vtip přišel výstižný tisícům lidí.

O štěstí může mluvit každý člověk jedoucí do města nebo z města z jakékoliv strany, kterého nezastihne alespoň malá kolona. „Tvoří se náhodně. Největší jsou však ráno mezi osmou až půl desátou a odpoledne mezi čtvrtou a půl šestou. Tedy v době, kdy lidé jezdí z práce a do práce,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Jenže těžko cestujícím do zaměstnání s pevnou pracovní dobou doporučovat, aby jezdili jindy. Takže jak se teď na cesty z Brna nebo do Brna připravit?

1.Přivstat si o 20 minut

Ačkoli se délka kolony přesně předvídat nedá a je taky dost možné, že vás žádné zdržení na cestě ani nepotká, je přece jen lepší s nějakým tím zpožděním počítat. Podle dopravců je průměrné zdržení na jednotlivých cestách zhruba okolo 20 minut. Proto je lepší si ráno před cestou do práce tak o půl hodiny přivstat. 

2.Web s uzavírkami

Ředitelství silnic a dálnic informuje o uzavírkách a dopravních omezeních na webu dopravniinfo.cz. „Jestliže mají řidiči naplánovanou nějakou objízdnou trasu, měli by si na něm ověřit, zda na ní není také nějaká komplikace. Nebo si mohou zdarma na našich stránkách stáhnout mobilní aplikaci Dopravní info, která je vhodná hlavně pro ty, kteří už na cestu vyrazili,“ doporučuje Rýdl.

Dále řidičům radí, aby dodržovali rychlost a pravidlo zipování. Tedy aby se před zúžením silnice sjížděla auta do jednoho pruhu na přeskáčku.

3.Sledování pohybu autobusů

Na to, že se cesta protáhne, by se měli připravit i ti, co dojíždějí autobusem. Kde se zrovna jednotlivé spoje nacházejí a jaké zpoždění mají, si mohou zájemci vyhledat v mobilní aplikaci Poseidon, kterou stáhnou na stránkách firmy Kordis, jež zajišťuje jihomoravskou integrovanou dopravu. „Ale samozřejmě ti, co se potřebují dostat do práce načas, by si měli raději přivstat na dřívější spoj,“ řekl mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

4.Omluvenka od dopravce

Pokud se přece jen pozdnímu příchodu do práce nevyhnete a zaměstnavatel to vyžaduje, můžete přes internet zažádat od společnosti Kordis o potvrzení o zpoždění. Vyřídit ho jsou schopni do dvou dnů.

„V podstatě to záleží na každém zaměstnavateli, jestli potvrzení vyžadovat bude, nebo ne. My třeba víme, jak je komplikované se k nám z Brna dostat, takže to nechceme. Ale kdyby toho někdo zneužíval, řešili bychom to s ním individuálně,“ uvedla personální ředitelka vyškovské firmy Hestego Eva Vavrouchová. Podobný názor na to mají třeba i ve společnosti TE Connectivity v Kuřimi, kde je silnice taktéž rozkopaná.

 „Žádné potvrzení nepotřebujeme. Když je na cestě nějaký problém, většinou kvůli němu dorazí do práce více lidí později, což považujeme za dostatečný důkaz,“ doplnila Zuzana Cihlářová z TE Connectivity. 

5.Potvrzení od policie

Ne každý ale jezdí do práce hromadnou dopravou, aby si pak mohl buď od Kordisu, nebo od jiné příslušné dopravní společnosti vyžádat potvrzení o zpoždění. Co má proto udělat člověk jedoucí osobním automobilem, jenž se zdrží v náhodné koloně a jeho zaměstnavatel chce doložit, že přišel do práce pozdě opravdu kvůli dopravním komplikacím, a ne proto, že zaspal po divokém večírku? Obrátit se na policii, jež situaci na silnicích monitoruje a potvrzení o zpoždění vydá. 

Kvůli opravám už někteří změnili zaměstnání

Velké množství uzavírek odrazuje lidi od toho, aby na silnici vůbec vyjeli. Někteří kvůli tomu ruší i smluvené pracovní cesty.

„Měla jsem v plánu pracovně jet po dálnici D2 kolem Olympie ve směru na Bratislavu. Nakonec jsem si to ale rozmyslela, protože v rádiu pořád hlásí nějaké kolony,“ postěžovala si řidička Ivana Hajdová.

Extrémní případ nastal ve zmíněné firmě Hestego Vyškov, kam z Brna také dojíždějí lidé za prací. „Poměrně nedávno se nám stalo, že dva naši kolegové z Brna si kvůli složitému dojíždění raději našli nové zaměstnání,“ popsala personální ředitelka Vavrouchová.

Opravy silnic u Brna

  • Dálnice D1 mezi 182. a 178. kilometrem ve směru na Prahu kolem Ostrovačic (do 15. 9.), 199. až 205. kilometrem (do dnešních 12 hodin) a mezi 205. až 210. kilometrem ve směru na Vyškov (do 19. 8.). 
  • Silnice I/43 ve směru na Svitavy mezi Brnem, Kuřimí a Lipůvkou (do 31. 8.).
  • Silnice R52 na Vídeň mezi Pohořelicemi a Rajhradem (do 25. 9.). 
  • První 4 kilometry dálnice D2 ve směru na Bratislavu okolo nákupního centra Olympia (do 21. 8.). 
  • Ulice Hněvkovského v Komárově (do 15. 8.). 

Zdroj: www.dopravniinfo.cz
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Brněnské čtvrti Komín a Žabovřesky v kupní síle dohánějí Prahu

Obchodní řetězec H&M (ilustrační snímek)

Jihomoravanům se daří a mohou si dovolit nakoupit více zboží než před rokem. Brno ale v kupní síle svých obyvatel...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz