Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Architektem Brna se může stát odborník z USA i známý teoretik

  8:31aktualizováno  8:31
Vedení Brna odtajnilo jména čtyř osobností, z nichž vzejde ředitel kanceláře městského architekta, který dohlédne na urbanistický rozvoj města. Stane se hlavou až patnáctičlenného týmu, jenž se bude podílet i na novém územním plánu. Do přijímacího řízení na funkci hlavního městského architekta se přihlásily zajímavé osobnosti.

Čtveřice známých osobností bude usilovat o pozici brněnského městského architekta. Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Četnými zahraničními zkušenostmi disponuje Jiří Klokočka, docent urbanismu působící přes třicet let v Belgii.

„Úřad má být pravou rukou rady a primátora. Je důležité vybudovat koncepci, která dlouhodobě přežije změny ve vedení města,“ řekl MF DNES Klokočka. Dodal, že za svou výhodu považuje možnost vnějšího pohledu na lokální dění, protože dlouho žije v cizině.

Inspiraci ze zahraničí nabízí také další z kandidátů, Michal Sedláček. Ten v roce 2007 v Los Angeles založil a dodnes vede pátou největší architektonickou kancelář na světě. Sedláček nebyl k zastižení.

Do užšího výběru rovněž postoupil Brňan Osamu Okamura, jenž je mimo jiné členem komise pro územní rozvoj Prahy. Uznávaný teoretik sdělil, že byl osloven několika lidmi z Brna, aby se o funkci ucházel.

„Mým zájmem je, aby město nadále zůstalo přístupným, příjemným a kvalitním místem pro život,“ poznamenal.

Že je Brno ve vztahu k architektuře a rozvoji specifické, věří nejmladší z uchazečů, Miroslav Gabriel Sedlák. „Vnímám to jako historickou příležitost měnit podobu města a vrátit mu jeho tvář. Brno má rozhodně na co navazovat,“ popsal.

Pochvala, ale i kritika

Reakce odborníků se ovšem různí. Třeba Ondřej Chybík, spoluautor českého pavilonu na výstavě Expo 2015, je z kandidátů nadšený. „Nedokážu si představit lepší cestu. Myslím si, že skvělá jména jsou zásluhou fundovaného složení poroty,“ zhodnotil.

Profily uchazečů o post hlavního brněnského architekta


Jiří Klokočka
– vede ateliér urbanismu na fakultách architektury ČVUT v Praze a v Liberci, 25 let působil jako hlavní urbanista svazu měst a obcí Kortrijk v Belgii.

Osamu Okamura – je šéfredaktorem architektonického časopisu ERA 21, působí také jako člen komise pro územní rozvoj Prahy či konzultant Manuálu tvorby veřejných prostranství v Praze.

Michal Sedláček – založil a vede pátou největší architektonickou kancelář na světě Aedas LA, působí jako autorizovaný architekt v několika státech USA.

Miroslav Gabriel Sedlák – založil a řídí spolek Galerie architektury Brno, v minulosti založil také vlastní architektonický ateliér.

Že vítěz může Brno pozitivně ovlivnit, si myslí i urbanista Karel Havliš z VUT, jenž v minulosti působil jako městský architekt Zlína.

„Je to velmi specifická funkce. Musí to být především člověk s vůdčími a manažerskými schopnostmi, který umí pracovat v týmu a kriticky číst současný stav města. Zároveň musí politikům naslouchat, nikoliv však jen poslouchat,“ konstatoval.

Podle šéfredaktora portálu Archiweb. cz Jana Kratochvíla se však na výběru podepsalo, že bývalé vedení města pozici hlavního architekta v roce 2003 zrušilo.

„Nešlo proto čekat, že se objeví zásadní osobnost. Z vybraných kandidátů náročná kritéria nesplňuje nikdo a vždy půjde jen o kompromis,“ řekl. Dodal, že zatímco třeba Okamuru považuje za ryzího teoretika, Klokočkovi může škodit nulová vazba na jihomoravskou metropoli.

Podle bývalého náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) není tolik podstatné jméno ředitele, jako spíš organizace úřadu.

„Kancelář má stát samostatně zcela mimo magistrát. Kontrolu nad personálním obsazením a jejím chodem tak dostane do svých rukou ředitel, který však bude zcela podřízen zadání náměstka brněnského primátora Martina Andera,“ kritizoval Kotzian a dodal, že tím dojde ke snížení možnosti demokratické kontroly úřadu.

To Ander (SZ) odmítá. „Jména v užším kole naopak dokazují, že se jedná o lidi s velkým renomé a přehledem o moderních trendech městského plánování,“ chválil náměstek a zároveň ocenil různorodost a kvalitu vybraných odborníků.

O tom, kdo nakonec uspěje, se rozhodne ve středu 30. března. V ten den všichni čtyři uchazeči odborné porotě představí svou vizi vedení nově vzniklé instituce. Komise následně doporučí radě města ke schválení nejvhodnější jméno.

Autor:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz