Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Architektem Brna se může stát odborník z USA i známý teoretik

  8:31aktualizováno  8:31
Vedení Brna odtajnilo jména čtyř osobností, z nichž vzejde ředitel kanceláře městského architekta, který dohlédne na urbanistický rozvoj města. Stane se hlavou až patnáctičlenného týmu, jenž se bude podílet i na novém územním plánu. Do přijímacího řízení na funkci hlavního městského architekta se přihlásily zajímavé osobnosti.

Čtveřice známých osobností bude usilovat o pozici brněnského městského architekta. Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Četnými zahraničními zkušenostmi disponuje Jiří Klokočka, docent urbanismu působící přes třicet let v Belgii.

„Úřad má být pravou rukou rady a primátora. Je důležité vybudovat koncepci, která dlouhodobě přežije změny ve vedení města,“ řekl MF DNES Klokočka. Dodal, že za svou výhodu považuje možnost vnějšího pohledu na lokální dění, protože dlouho žije v cizině.

Inspiraci ze zahraničí nabízí také další z kandidátů, Michal Sedláček. Ten v roce 2007 v Los Angeles založil a dodnes vede pátou největší architektonickou kancelář na světě. Sedláček nebyl k zastižení.

Do užšího výběru rovněž postoupil Brňan Osamu Okamura, jenž je mimo jiné členem komise pro územní rozvoj Prahy. Uznávaný teoretik sdělil, že byl osloven několika lidmi z Brna, aby se o funkci ucházel.

„Mým zájmem je, aby město nadále zůstalo přístupným, příjemným a kvalitním místem pro život,“ poznamenal.

Že je Brno ve vztahu k architektuře a rozvoji specifické, věří nejmladší z uchazečů, Miroslav Gabriel Sedlák. „Vnímám to jako historickou příležitost měnit podobu města a vrátit mu jeho tvář. Brno má rozhodně na co navazovat,“ popsal.

Pochvala, ale i kritika

Reakce odborníků se ovšem různí. Třeba Ondřej Chybík, spoluautor českého pavilonu na výstavě Expo 2015, je z kandidátů nadšený. „Nedokážu si představit lepší cestu. Myslím si, že skvělá jména jsou zásluhou fundovaného složení poroty,“ zhodnotil.

Profily uchazečů o post hlavního brněnského architekta


Jiří Klokočka
– vede ateliér urbanismu na fakultách architektury ČVUT v Praze a v Liberci, 25 let působil jako hlavní urbanista svazu měst a obcí Kortrijk v Belgii.

Osamu Okamura – je šéfredaktorem architektonického časopisu ERA 21, působí také jako člen komise pro územní rozvoj Prahy či konzultant Manuálu tvorby veřejných prostranství v Praze.

Michal Sedláček – založil a vede pátou největší architektonickou kancelář na světě Aedas LA, působí jako autorizovaný architekt v několika státech USA.

Miroslav Gabriel Sedlák – založil a řídí spolek Galerie architektury Brno, v minulosti založil také vlastní architektonický ateliér.

Že vítěz může Brno pozitivně ovlivnit, si myslí i urbanista Karel Havliš z VUT, jenž v minulosti působil jako městský architekt Zlína.

„Je to velmi specifická funkce. Musí to být především člověk s vůdčími a manažerskými schopnostmi, který umí pracovat v týmu a kriticky číst současný stav města. Zároveň musí politikům naslouchat, nikoliv však jen poslouchat,“ konstatoval.

Podle šéfredaktora portálu Archiweb. cz Jana Kratochvíla se však na výběru podepsalo, že bývalé vedení města pozici hlavního architekta v roce 2003 zrušilo.

„Nešlo proto čekat, že se objeví zásadní osobnost. Z vybraných kandidátů náročná kritéria nesplňuje nikdo a vždy půjde jen o kompromis,“ řekl. Dodal, že zatímco třeba Okamuru považuje za ryzího teoretika, Klokočkovi může škodit nulová vazba na jihomoravskou metropoli.

Podle bývalého náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) není tolik podstatné jméno ředitele, jako spíš organizace úřadu.

„Kancelář má stát samostatně zcela mimo magistrát. Kontrolu nad personálním obsazením a jejím chodem tak dostane do svých rukou ředitel, který však bude zcela podřízen zadání náměstka brněnského primátora Martina Andera,“ kritizoval Kotzian a dodal, že tím dojde ke snížení možnosti demokratické kontroly úřadu.

To Ander (SZ) odmítá. „Jména v užším kole naopak dokazují, že se jedná o lidi s velkým renomé a přehledem o moderních trendech městského plánování,“ chválil náměstek a zároveň ocenil různorodost a kvalitu vybraných odborníků.

O tom, kdo nakonec uspěje, se rozhodne ve středu 30. března. V ten den všichni čtyři uchazeči odborné porotě představí svou vizi vedení nově vzniklé instituce. Komise následně doporučí radě města ke schválení nejvhodnější jméno.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce si koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...Najdete na iDNES.cz