Rostislav Koryčánek

Rostislav Koryčánek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno vybralo nového ředitele Domu umění, nepohodlný Koryčánek končí

  • 0
Ke konci roku skončí v čele brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek. Ten je známý tím, že se nebál vystoupit proti vedení města. Radní na jeho místo dosadili Terezii Petiškovou z univerzity v Ústí nad Labem.

Sochy v ulicích, Brněnský architektonický manuál, pořádání mezinárodních konferencí. Rostislav Koryčánek jako šéf Domu umění města Brna nastartoval v instituci řadu úspěšných projektů. Ve výběrovém řízení pořádaném městem přesto neuspěl.

Radní dali přednost pedagožce a teoretičce výtvarného umění Terezii Petiškové z Ústí nad Labem. Dali tak na doporučení komise. Pro Petiškovou hlasovalo sedm z devíti členů. Koryčánek tedy končí k 31. prosinci, Petišková nastoupí od 1. března.

Konkurzy na kulturní šéfy

  • Do konkurzu na ředitele Domu umění města Brna se přihlásilo pět zájemců, do dalšího kola postoupili tři, včetně dosavadního šéfa Rostislava Koryčánka.
  • O post ředitele Národního divadla Brno usilovalo třináct uchazečů, pět jich soutěžilo ve druhém kole.

"Vítězka oslovila komisi svou koncepcí, ve které kladla důraz na otevření Domu umění široké veřejnosti," vysvětlovala náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS).

Nebyla v tom žádná politika, brání se město

Řada lidí, kteří brněnskou kulturu sledují, však vidí jako hlavní důvod Koryčánkova konce fakt, že nešel politikům na ruku. Nebál se například zastat provozovatelů kavárny Trojka, když je chtělo město vystěhovat kvůli pozdním platbám za nájem.

"Myslím si, že na výsledku výběrového řízení se podepsalo to, že někdo na magistrátu má s Rostislavem Koryčánkem osobní problém, nad který se neumí povznést," soudí Silvie Šeborová z brněnského serveru Artalk, která výběrové řízení na šéfa Domu umění dlouhodobě sledovala.

Podle ní to neznamená, že Petišková nebude dobrou ředitelkou. "Koryčánek byl ale podle mého soudu v každém případě nejkvalitnějším uchazečem," dodala.

Podobný názor má i Petr Jan Kryštof z iniciativy Brno kulturní. Podle něj jsou projekty Petiškové a Koryčánka do značné míry podobné. Koryčánek je ale přesvědčivější, konkrétnější a má jasnou vizi, jak dál. "Není žádný důvod, proč by neměl pokračovat. Jde tedy spíš o jeho osobu, se kterou má vedení města problém," myslí si Kryštof.

Náměstkyně Bohuňovská však odmítá, že by Koryčánek skončil, protože se znelíbil politikům. "Zásadně odmítám, že se do toho vnášela politika. My jsme měli korektní vztahy. Komise prostě jen dala přednost jinému uchazeči," zdůraznila Bohuňovská. Členy výběrové komise však byli převážně politici a úředníci.

Petiškovou se MF DNES nepodařilo zastihnout. Sám Koryčánek říká, že si s některými zástupci Brna nesedl kvůli svým občanským aktivitám.

Rada města jednala i o výběrovém řízení na ředitele Národního divadla Brno. Komise už minulý týden dala doporučení nikoho ze třinácti uchazečů nevybrat a radní to akceptovali. V polovině ledna tak bude vypsáno nové výběrové řízení.

,