Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno vyhodilo miliony za informační systém, který nahradilo jiným

  18:23aktualizováno  18:23
Brněnští radní utratili nejméně 150 milionů korun z městské pokladny za informační systém, který nefungoval. Jiná firma by zvládla totéž za polovinu. Tu ovšem politici zase vybrali bez soutěže. Zmařené náklady přesně vyčíslit nelze, ale mohou se pohybovat až kolem čtyř set padesáti milionů korun.
Brvněnský magistrát utratil miliony za informační systém, který nakonec nefungoval (ilustrační snímek)

Brvněnský magistrát utratil miliony za informační systém, který nakonec nefungoval (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Plýtvání s penězi daňových poplatníků kritizuje opozice i protikorupční organizace.

Informační systémy

Systém SAP dodávala v letech 2007 až 2010 firma IDS Scheer. Město jí zaplatilo 103,5 milionu korun a za dalších 48 milionů vybudovalo v roce 2009 datové centrum v Barvířské ulici. Nejméně 50 milionů padlo za údržbu systémů a nákup speciálních softwarových licencí. 

V roce 2011 radní rozhodli, že nefunkční systém nepotřebují, a náhradou zvolili bez veřejné soutěže firmu Gordic a její systém Ginis. Ten dosud stál nejméně 22 milionů korun, další miliony bude stát jeho údržba.

V roce 2007 začalo město budovat nový informační systém. Ve výběrovém řízení zvítězila firma IDS Scheer s nabídkou ekonomického systému SAP. Ten ve spolupráci s úředníky a dalšími firmami v dalších letech nasazovala na různé agendy, které magistrát potřebuje k činnosti: třeba účetnictví, personalistiku, evidenci smluv a majetku.

"Přímé náklady na implementaci SAP vyšly na sto tři milionů korun," uvedl Robert Kotzian (ODS), první náměstek primátora, pod něhož spadá informatika. Podle odhadů MF DNES se ovšem další nepřímé náklady na celý informační systém mohly vyšplhat až na 450 milionů.

Úředníci totiž museli pořizovat speciální počítačové servery nebo drahý software a licence přizpůsobené danému systému. V prostorách městské firmy Technické sítě Brno v Barvířské ulici se také vybudovalo datové centrum pro servery informačního systému pro metropolitní síť a městské části a instituce. Stálo dalších 50 milionů korun.

Podle svědectví několika bývalých zaměstnanců odboru městské informatiky, kteří si nepřáli zveřejnit jméno, je velké datové centrum využité pouze na tři procenta. "Je to jako pro NASA," okomentoval to jeden z nich.

Stejný názor má i opoziční zastupitel za TOP 09 Jaroslav Kacer. "Je to jako porsche. Pro potřeby města bylo možné využít levnější databázové systémy," je přesvědčený.

Opozice: Je třeba vyvodit osobní zodpovědnost

Po dvou letech se ukázalo, že systém SAP, který na jiných radnicích funguje, v Brně funkční nebude. A to kvůli tomu, že neklapala spolupráce mezi úředníky a dodavatelem. Radní tedy odhlasovali jeho postupné utlumení a zakoupení jiného informačního systému.

Rozhodli se pro Ginis od firmy Gordic. Magistrát však dal firmě zakázku, za kterou dosud zaplatil nejméně dvaadvacet milionů korun, bez výběrového řízení.

"Prověřili jsme si, že je tento postup možný a je v souladu se zákonem. Nový systém funguje za poloviční nebo třetinové náklady než původní. To bylo dobré rozhodnutí," vysvětlil první náměstek brněnského primátora Robert Kotzian.

Kotzian problém zdědil po předchůdci Ladislavu Mackovi, dnešním náměstkovi za ČSSD pro rozvoj města. "Neztotožňuji se s tím, že systém SAP nefunguje, některé agendy v něm magistrát používá dodnes. Já jsem dodavatele také převzal z předchozího volebního období," popsal náměstek Macek.

Opozice postup radních kritizuje. "Vedení města přece ví, co od toho informačního systému očekává, takže daleko transparentnější by bylo řádné výběrové řízení. Působí to na mě účelově," zhodnotil zastupitel Kacer.

Za pravdu mu dávají i nezávislé protikorupční organizace. "Je to do značné míry politická zodpovědnost. Samospráva je povinna vytvořit systém finanční kontroly, která zajistí prověřování přiměřenosti vynakládání veřejných prostředků," řekl Vladan Brož z Právní poradny Transparency International.

Jeho kolega Martin Kamenický z Oživení si myslí, že pokud politici takto nekoncepčně mění informační systém, jsou nekompetentní. "Je to evidentní zvýhodnění firmy. Pokud je transparentnost rozhodnutí samosprávy nulová, je to problém," dodal Kamenický.

"Osobně si myslím, že lidé, kteří za problémem stojí, by měli vyvodit osobní zodpovědnost," dodal zastupitel Kacer.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Najdete na iDNES.cz