Přes 600 zaměstnanců a příznivců opery Národního divadla Brno podle informací...

Přes 600 zaměstnanců a příznivců opery Národního divadla Brno podle informací policie protestovalo 19. října proti plánovaným škrtům v kultuře. Na snímku mají portréty primátora Brna a ředitele divadla Dvořáka. | foto: ČTK

Protesty zabraly, brněnská opera se rušit nebude. Město má dvě varianty

  • 5
Publikum i zaměstnanci opery v Brně zvítězili v protestech proti plánovanému rušení souboru Janáčkova divadla. Město ustoupilo a rozhodlo, že bude i příští rok dál fungovat. Zatím ale není jasné, jaká úsporná opatření divadlo čekají.

Ve hře je nyní několik variant. Ta první počítá s tím, že se Janáčkovo divadlo příští rok na sedm měsíců zavře a dokončí se jeho dlouholeté opravy. "Opera by se dočasně přestěhovala do Mahenova divadla a činohra by se zase přesunula do Reduty," popsal starosta Brna-středu a předseda klubu zastupitelů za ODS Libor Šťástka.

Protesty divadelníků v Brně

Další možností je, že se Janáčkovo divadlo bude opravovat jen o prázdninách jako doposud. Opera by tak zůstala na svém místě a škrty by musel pokrýt úvěr.
Možné jsou i kombinace těchto variant.

Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák proto nyní dostal za úkol zpracovat ucelenou koncepci úsporných opatření. Zároveň technický odbor magistrátu zkoumá, jak a kdy bude nejvýhodnější Janáčkovo divadlo opravovat. Do poloviny listopadu by mělo být jasné, jak to s operou bude.

Vedení města dříve kvůli úsporám zvažovalo, že členové opery dostanou dočasně výpověď. "Vyslechli jsme všechny argumenty a rozhodli, že nechceme dělat žádné nevratné kroky," řekla náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS).

Radniční koalice složená ze zástupců ČSSD a ODS přistoupila na variantu, že operní soubor má i v případě několikaměsíčního uzavření divadla fungovat dál.

Ředitel divadla výpovědi pro padesát zaměstnanců pozastaví

Šéf Národního divadla Brno Daniel Dvořák slíbil, že výpověď 51 zaměstnancům, kteří měli odejít kvůli dvacetiprocentním škrtům v magistrátním příspěvku na brněnskou kulturu, pozastaví.

Sólistka Opery Národního divadla v Brně Jitka Zerhauová.

"Všichni ředitelé příspěvkových organizací dostali bojový úkol navrhnout úsporná opatření. Ředitel Národního divadla Daniel Dvořák ale udělal trochu nešťastný krok, když oznámil výpovědi pro 51 zaměstnanců z dílen a prohlásil, že opera může být sedm měsíců zavřená. My jsme nyní jen korigovali jeho kroky," uvedl Šťástka.

Zaměstnanci by dali přednost působení v Janáčkově opeře. "I zůstat v Mahenově divadle je lepší než rozpuštění souboru, ale do Janáčkova divadla se vejde mnohem více lidí. Když se hraje Nabucco a bývá plný sál, v menším divadle se výrazně sníží tržby," říká operní sólistka Jitka Zerhauová.

Kvůli možnému zrušení opery vyšly před dvěma týdny stovky lidí do ulic a téměř třináct tisíc příznivců podepsalo nesouhlasnou petici (čtěte více zde).