Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brnu dýchá na záda Ostrava a Jižní Morava mezi kraji propadá

  8:25aktualizováno  8:25
Mezi českými městy, která táhnou byznys, se objevilo i Znojmo. Plusem je blízké Rakousko. Ačkoliv je Brno podle ekonomických a společenských ukazatelů dvojkou v Česku, mělo by pořádně zabrat, aby tuto pozici udrželo. Dohání jej totiž Ostrava, a to pořádně.

Brno - Jihomoravská metropole Brno | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Vyplývá to ze studie, kterou vypracovali odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze pro společnost MasterCard. "A ve vytváření podmínek pro podnikatele poskočila Ostrava už dokonce hned za Prahu na druhé místo. Brno je až třetí," zmínil jeden z autorů projektu Milan Damborský.

. V čem největší města kraje bodují

Brno
Zahraniční investoři si chválí třeba MHD, byť město nemá metro. Zároveň však studie upozorňuje, že do průmyslových zón jezdí spoje přetížené.
Město trápí řada brownfields. Ale je také vzorem správného postupu - to za oživení Vaňkovky.

Znojmo
Studie mezi přednostmi zmiňuje i silné sportovní zázemí na vrcholové úrovni nebo existenci sběrného dvora.

A podobně na pozoru by se měla mít celá jižní Morava. V žebříčku krajů totiž skončil Jihomoravský až na osmém místě. "My jsme tipovali ještě před začátkem průzkumu, že se tento region vejde do první pětky. Je to překvapivý výsledek a svědčí o určité stagnaci kraje," popsal Damborský.

Znojmo je na vzestupu
Mezi velkými městy, která jasně táhnou byznys, se objevilo i Znojmo. Pro odborníky má příhraniční sídlo velký ekonomický potenciál. "Mezi kladné stránky Znojma řadíme zejména jeho polohu blízko hranic s Rakouskem, ale třeba i hustou síť cyklostezek nebo příznivou turistickou image města," uvedl přednosti Znojma ekonom.

Zbrzdit rozvoj města by nicméně mohlo další odkládání stavby obchvatu nebo pokuty za neplnění normy pro čištění odpadních vod. Slabiny Znojma studie vidí třeba ve špatném stavu silnic ve městě a nedostatku dětských hřišť ve všech částech Znojma.

Starosta Petr Nezveda však po pročtení výsledků tvrdí, že studie byla vyhozením peněz. "Silné a slabé stránky si v ní vzájemně odporují a některé závěry podle mého názoru vycházejí ze zastaralých dat," uvedl Nezveda.

Studii podle něho zpracovával někdo od stolu. "Kdyby se sem autoři přijeli podívat nebo si prošli aspoň webové stránky města, zjistili by, že některé jejich závěry nejsou pravdivé," brání Znojmo Nezveda. "Mezi slabými stránkami máme uvedenu například nedostatečnou informovanost podnikatelů o možnostech podpory, fondech a akcích, přitom jsme, myslím, jediné město, které na svých stránkách provozuje podnikatelský portál," vysvětlil znojemský starosta.

Brno se zase nevěnuje okolí
Na nedostatek poskytovaných informací upozorňují odborníci i jihomoravskou metropoli. Nikoliv však podnikatelům, ale spíše svému okolí. "Propagace Brna jako centra vědy, výzkumu a vzdělávání je nedostatečná," hodnotí Milan Damborský. To však neznamená, že by se město nesnažilo dát o sobě vědět.

"Co by jiná města dala za to, mít propagaci jako Brno. Tady jde jen o to, že úroveň neodpovídá roli a významu metropole," řekl Ján Čárný ze společnosti MasterCard, která se na studii také podílela.

Brno také podle odborníků plně nevyužívá toho, že vysokou školu tu každý rok úspěšně dokončí velké množství lidí. "Snad žádné jiné město u nás nemá tolik absolventů vysokých škol v přepočtu na tisíc obyvatel jako Brno. Přesto tito lidé odcházejí za odpovídající prací do Prahy," diví se Damborský.

Podle primátora města Romana Onderky se tento trend zastavil. "Mám zprávy, že sem celá řada firem stěhuje své pobočky, budují se kancelářská centra. A například Spilberk Office Centre je zaplněn z šedesáti procent," tvrdil Onderka.

Brno by mělo také rychle vyřešit své problémy s nedostavěnou infrastrukturou. Kromě nedostavěných silnic zmiňuje studie i to, že v části města chybí kanalizace. Železniční uzel označili ekonomové jako zanedbaný. To vše podle nich může v budoucnu přinést Brnu nemalé problémy.

A jako hrozbu studie zmiňuje i výstavba satelitních sídel, zatímco plochy ve městě zůstávají nevyužity. Roste tak totiž již tak velká dopravní zátěž města.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz