Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brnu dýchá na záda Ostrava a Jižní Morava mezi kraji propadá

  8:25aktualizováno  8:25
Mezi českými městy, která táhnou byznys, se objevilo i Znojmo. Plusem je blízké Rakousko. Ačkoliv je Brno podle ekonomických a společenských ukazatelů dvojkou v Česku, mělo by pořádně zabrat, aby tuto pozici udrželo. Dohání jej totiž Ostrava, a to pořádně.

Brno - Jihomoravská metropole Brno | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Vyplývá to ze studie, kterou vypracovali odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze pro společnost MasterCard. "A ve vytváření podmínek pro podnikatele poskočila Ostrava už dokonce hned za Prahu na druhé místo. Brno je až třetí," zmínil jeden z autorů projektu Milan Damborský.

. V čem největší města kraje bodují

Brno
Zahraniční investoři si chválí třeba MHD, byť město nemá metro. Zároveň však studie upozorňuje, že do průmyslových zón jezdí spoje přetížené.
Město trápí řada brownfields. Ale je také vzorem správného postupu - to za oživení Vaňkovky.

Znojmo
Studie mezi přednostmi zmiňuje i silné sportovní zázemí na vrcholové úrovni nebo existenci sběrného dvora.

A podobně na pozoru by se měla mít celá jižní Morava. V žebříčku krajů totiž skončil Jihomoravský až na osmém místě. "My jsme tipovali ještě před začátkem průzkumu, že se tento region vejde do první pětky. Je to překvapivý výsledek a svědčí o určité stagnaci kraje," popsal Damborský.

Znojmo je na vzestupu
Mezi velkými městy, která jasně táhnou byznys, se objevilo i Znojmo. Pro odborníky má příhraniční sídlo velký ekonomický potenciál. "Mezi kladné stránky Znojma řadíme zejména jeho polohu blízko hranic s Rakouskem, ale třeba i hustou síť cyklostezek nebo příznivou turistickou image města," uvedl přednosti Znojma ekonom.

Zbrzdit rozvoj města by nicméně mohlo další odkládání stavby obchvatu nebo pokuty za neplnění normy pro čištění odpadních vod. Slabiny Znojma studie vidí třeba ve špatném stavu silnic ve městě a nedostatku dětských hřišť ve všech částech Znojma.

Starosta Petr Nezveda však po pročtení výsledků tvrdí, že studie byla vyhozením peněz. "Silné a slabé stránky si v ní vzájemně odporují a některé závěry podle mého názoru vycházejí ze zastaralých dat," uvedl Nezveda.

Studii podle něho zpracovával někdo od stolu. "Kdyby se sem autoři přijeli podívat nebo si prošli aspoň webové stránky města, zjistili by, že některé jejich závěry nejsou pravdivé," brání Znojmo Nezveda. "Mezi slabými stránkami máme uvedenu například nedostatečnou informovanost podnikatelů o možnostech podpory, fondech a akcích, přitom jsme, myslím, jediné město, které na svých stránkách provozuje podnikatelský portál," vysvětlil znojemský starosta.

Brno se zase nevěnuje okolí
Na nedostatek poskytovaných informací upozorňují odborníci i jihomoravskou metropoli. Nikoliv však podnikatelům, ale spíše svému okolí. "Propagace Brna jako centra vědy, výzkumu a vzdělávání je nedostatečná," hodnotí Milan Damborský. To však neznamená, že by se město nesnažilo dát o sobě vědět.

"Co by jiná města dala za to, mít propagaci jako Brno. Tady jde jen o to, že úroveň neodpovídá roli a významu metropole," řekl Ján Čárný ze společnosti MasterCard, která se na studii také podílela.

Brno také podle odborníků plně nevyužívá toho, že vysokou školu tu každý rok úspěšně dokončí velké množství lidí. "Snad žádné jiné město u nás nemá tolik absolventů vysokých škol v přepočtu na tisíc obyvatel jako Brno. Přesto tito lidé odcházejí za odpovídající prací do Prahy," diví se Damborský.

Podle primátora města Romana Onderky se tento trend zastavil. "Mám zprávy, že sem celá řada firem stěhuje své pobočky, budují se kancelářská centra. A například Spilberk Office Centre je zaplněn z šedesáti procent," tvrdil Onderka.

Brno by mělo také rychle vyřešit své problémy s nedostavěnou infrastrukturou. Kromě nedostavěných silnic zmiňuje studie i to, že v části města chybí kanalizace. Železniční uzel označili ekonomové jako zanedbaný. To vše podle nich může v budoucnu přinést Brnu nemalé problémy.

A jako hrozbu studie zmiňuje i výstavba satelitních sídel, zatímco plochy ve městě zůstávají nevyužity. Roste tak totiž již tak velká dopravní zátěž města.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Najdete na iDNES.cz