Vaření z hmyzu - speciální vánoční menu

Vaření z hmyzu - speciální vánoční menu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brouci a červi na talíři jsou zdravější než brambůrky

  • 12
Na restované cvrčky na česneku je potřeba trochu kuráže. Jíst hmyz je přitom úplně normální, a dokonce zdravé. "Brouci a červi jsou zdravější než brambůrky, ani jich tolik nesníte a křupou úplně stejně," řekl kuchař Petr Ocknecht z brněnské restaurace Noem Arch.

S Marií Borkovcovou spolupracuje na hmyzích pokrmech už od roku 2002. Některé lahůdky z hmyzí říše servírují v Brně.

Cvrčci s čočkovým salátem, mouční červi s česnekem a chilli a jako dezert hmyzí vanilkové rohlíčky. "Vaříme českou klasiku doplněnou o hmyz," uvedl Ocknecht.

Podle Marie Borkovcové je to cesta, jak s brouky začít. "Je lepší přidávat hmyz do běžných jídel," vysvětlila Borkovcová. Nejchutnější jsou podle ní mladé larvy. Ocknecht zase rád vaří se cvrčky nebo moučnými červy. "Neskáčou z pánve," pousmál se. A jsou vhodní i pro začátečníky.

Vaření z hmyzu - Speciální vánoční menu

Na brouky ani červíky by však lidé neměli vyrážet do přírody. "Většina českých brouků je totiž chráněných. Navíc člověk nikdy neví, jestli nepřišli do kontaktu s nějakými herbicidy nebo s pro člověka jedovatými rostlinami," dodala Borkovcová.

Kde se dá hmyz koupit?

Hmyz se v České republice dá sehnat ve zverimexech nebo u specializovaných chovatelů. "Máme chovatele v Brně, který nám hmyz dodává. Brouky nebo červy pak tři nebo čtyři dny vykrmujeme. Když chceme vařit sladká jídla, tak jim dáváme banány. Když chceme vařit slaná, tak je krmíme čínským zelím," vysvětlila Borkovcová.

Hmyz se pak nechá zase tři až čtyři dny vyhladovět. "Nemáme přece zájem jíst obsah jejich střev," dodala.

Ve světě jsou teď dva hlavní problémy s výživou - obezita a podvýživa. Nedostatek potravin je i v bohatých zemích, zejména staří a nemocní se ke kvalitní stravě bez cizí pomoci často nedostanou. V zemích třetího světa zase lidé trpí nedostatkem potravy.

Humanitární organizace dovážejí do zemí třetího světa bílou rýži, která není nutričně příliš bohatá. "Lepší než stát dlouhé fronty na dovezené potraviny by bylo pěstovat odolné plodiny. Třeba čirok. Starou trávu mohou likvidovat larvy některého hmyzu. Housenky se pak dají snít," vysvětlila Borkovcová. Podle ní je potřeba lidem ukázat, že je místní zdroje mohou uživit.

Vaření z hmyzu - Speciální vánoční menu

Podobně je to i se sarančaty stěhovavými, která dokážou za chvilku zpustošit celou úrodu. Nálety sarančat se dají vyřešit například jejich sběrem. "Škůdci jsou oblíbenou lahůdkou. Z některých afrických sběračů jsou dnes milionáři," dodala Borkovcová.

Hmyz tak může být nejen alternativou řešení potravinové krize, ale i přírodním doplňkem výživy člověka ve vyspělých zemích. Mravenci jsou například dobrým zdrojem železa. "Jedna posluchačka měla nutkání jíst mravence. Doporučila jsem jí tedy, aby si nechala udělat rozbor krve. Skutečně se potvrdilo, že má anémii," řekla Borkovcová.