Bude mít Břeclav svého „Obamu“ v Evropském parlamentu?

  7:00aktualizováno  7:00
Zcela se vymyká představám o bodrém Jihomoravanovi. Jediný kandidát za Břeclavsko do Evropského parlamentu totiž pochází z Nigerie. Jednapadesátiletý Raymond Asuquo kandiduje za ODS. V Břeclavi žije jedenáct let. Přestože se nachází na pětadvacáté příčce z celkových jedenatřiceti kandidátů, věří, že nasbírá velký počet hlasů.

Raymond Asuquo kandiduje v Břeclavi do eurovoleb za ODS | foto: Radek Miča, MAFRA

Na úplné vítězství však nevěří. "Nepřemýšlím o tom, že trumfnu lidi na předních pozicích," říká.

Uplatnění v politice bere jako svůj dluh. "České republice vděčím za vzdělání i nový domov. Cítím to jako dluh, který bych rád alespoň částečně splatil. I proto jsem rád za tuto příležitost. Evropská politika mě skutečně láká," uvedl.

Šance Raymonda Asuqua jsou přesto velké. Kandidoval totiž v eurovolbách už před čtyřmi lety. Z poslední pozice dokázal díky preferenčním hlasům poskočit o sedm příček nahoru.

Raymund Asuquo

Asuquo přijel do České republiky před třiadvaceti lety. V Praze absolvoval Vysokou školu chemickotechnologickou, studoval i v Holandsku a Velké Británii. Pracoval v Rakousku a Holandsku, čtyři roky strávil také v břeclavském Gumotexu. Nyní podniká v oboru recyklace plastů a snižování nákladů na elektrickou energii.

Raymond Asuquo žije v Břeclavi s manželkou a třemi dětmi. Hovoří plynule česky, anglicky, německy a holandsky. Ale také třemi nigerijskými kmenovými jazyky.

Říká, že jako člověk s africkými kořeny má k romské komunitě blízko. Může to být prý i výhoda ve vzájemné komunikaci.

Proč jste si zvolil pro studia zrovna Českou republiku?
Mohl jsem si vybrat. Dostal jsem nabídku stipendia do Ruska, do Československa a do Ameriky. Mezi komunisty do Ruska jsem nechtěl. A možná se budete smát, proč jsem nezvolil Ameriku. Důvodem byli čeští fotbalisté. Viděl jsem je, jak hráli, a to mě zaujalo. Do té doby jsem si název Czechoslovakia nemohl zapamatovat, natož pořádně vyslovit. Fotbalový tým mi ho ale vryl do paměti. A bylo rozhodnuto.

Jak jste se dostal ke stipendiu?
Pocházím ze skromných poměrů. Rodiče neuměli číst ani psát, ale udělali všechno, abych mohl vystudovat střední školu. Pak už jsem se o sebe chtěl postarat sám, a tak jsem na sobě dřel. Musel jsem být nejlepší, abych stipendium dostal. Stejné to bylo i tady. Z těchto zkušeností vycházím. Chci je uplatnit i v politice.

Můžete být konkrétnější?
Jsem přesvědčený o tom, že největším sociálním problémem je nezaměstnanost. Stát by se podle mě neměl tolik soustředit na podporu nezaměstnaných, ale hledat možnosti, jak nabídnout zaměstnání. Ti, co mají práci, totiž sociální podporu nepotřebují. To je rozdíl mezi ODS a ČSSD. Paroubek tvrdí, že jistotou je dobře fungující pracovní úřad. A láká voliče na zvýšené sociální dávky a třinácté důchody. Na tento model ale doplatilo už například Maďarsko. Dnes nemají ve státní kase peníze ani na desátý důchod. Já proto tvrdím, že jedinou jistotou je práce.

Raymond Asuquo kandiduje v Břeclavi do eurovoleb za ODS

Máte představu o tom, jak by se u nás mohla nabídka práce rozšířit?
Začal bych rezervami v energetice i odpadovém hospodářství. Divím se, že na to zelení ještě nepřišli. Například tráva, co všude kolem nás roste, se dá využít pro výrobu biomasy. Místo velkých peněz za vyplácení podpory bychom mohli dát lidem na starost dva až tři hektary půdy. Trávu by mohli prodávat na biomasu. Zrovna tak vím, že spoustu peněz stojí zpracování plastů na recyklaci. Stačilo by, kdyby se v Břeclavi k pěti obchodním domům zřídila sběrná místa na dokonale vyčištěný odpad. Tam by ho mohl za nějaký poplatek vykupovat například nějaký Rom a pak by ho nabídl se ziskem k dalšímu prodeji zpracovně plastů.

Dnes se ale hovoří o tom, že zpracování odpadů je ztrátová záležitost. Myslíte, že tohle je dobrý nápad?
Rozdíl je v tom, že do kontejnerů házíme neočištěné obaly od etiket a podobně. To se dělá následně ve zpracovnách. A stojí to hodně peněz. Vím to, já sám bych takový čistý odpad od sběračů koupil. Vyplatilo by se mi to. Každý z nás, všichni černí i bílí, musíme hledat práci a přispívat do pečení společného koláče. Když ho pak musíme spolu sníst. Státní kasa není bezedná, a to by se nám mohlo vymstít.

Často se zmiňujete o Romech. Pravdou je, že patří mezi nejpočetnější skupinu sociálně závislých lidí. Myslíte, že váš model může fungovat i v jejich případě?
Je to o způsobu komunikace s nimi. Musíte je vtáhnout do problému. Měli by mít pocit, že je to jejich řešení. Pak to bude mít efekt. Nemůžete je postavit před hotovou věc.

Jste s nimi v kontaktu?
S několika se znám velmi dobře. Měl jsem dokonce souseda Roma. Často komunikujeme. I když mají často jiné názory na problém, dá se s nimi dobře hovořit.

Nikomu není jedno, kolik stojí pivo

Proč jste vstoupil do politiky?
Všichni jsme političtí tvorové, ať chceme nebo ne. Nikomu z nás není jedno, kolik stojí třeba pivo, které pijeme. Jde o to, přispět svými možnostmi k problému, který mě trápí. Paroubek kupuje hlasy u sociálně slabých lidí. Slibuje, že úřad práce se o ně postará. Tím je vlastně přesvědčuje, aby v evidenci nezaměstnaných zůstávali. Slibuje všechno možné. Lidé ale musí svůj osud vzít do vlastních rukou. Ne být závislí na státu. Tam musí směrovat sociální politika. Vždyť to už říkal Tomáš Garrique Masaryk: Jak bohatí jsou jedinci, tak bohatý bude stát.

Raymond Asuquo kandiduje v Břeclavi do eurovoleb za ODS

Jak se vám žije mezi Moraváky? Jak je vnímáte?
Velmi dobře. Ta mentalita mi vyhovuje. Lidé jsou tu přátelští a hlavně upřímní. A neberou si servítky. Nemám problém s tím, když mi někdo třeba vynadá. Důležité je, že mi sdělí svůj názor, a já alespoň vím, co si myslí. Na čem jsem. Je to lepší, než když se někdo tváří jako kamarád a za zády uškodí.

Měl jste na sobě už moravský kroj?
Občas jsem na místní hody šel v nigerijském kroji. Moravský jsem na sobě ještě neměl. Teď ale uvažuji o tom, že bych si ho pořídil. Nebyl by to ale zřejmě podlužácký kroj, ale slovácký. Kvůli ženě. Pochází totiž z Luhačovic. Aby se na mě nezlobila.

Líbí se vám místní folklor a tradice, které lidé v tomto kraji dodržují?
Fascinuje mě ta společenskost lidí. Zažil jsem to už na vysoké škole. Kamarád vzal do ruky kytaru a začal hrát. Ve chvíli zpívali všichni. Lidé tu znají společné písničky a užívají si ten sborový zpěv. To v Nigérii nebylo. Tam zazpíval jeden svou píseň a ostatní poslouchali. Pak zpíval druhý a tak dále. Tady jsem našel hodně kamarádů.

Když neuspějete ve volbách do Bruselu, budete se věnovat komunální politice?
Rozhodně. Je tu spousta věcí k řešení. Budu se na nich podílet v rámci místního sdružení ODS. Myslím ale, že se dá dobře propojit politika na všech úrovních. Všechno jde skloubit.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Soud snížil trest ženě, která vymámila z norského seniora 53 milionů

Policie viní osm lidí a pět firem z krácení DPH o 70 milionů Kč (28. 8. 2018)

Odvolací Vrchní soud v Olomouci snížil na sedm let vězení trest Barboře Havířové, která vylákala přes 53 milionů korun...

Brno po letech opět zmodralo, ODS se vrací na radnice městských částí

V brněnské ODS oslavují výsledek komunálních voleb, v nichž strana skončila...

Téměř dva týdny po volbách je jasné, že po propadu v roce 2014 získává ODS opět ztracené pozice na radnicích brněnských...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÍSKEJ ZÁKAZNÍKY ROBOTICKÝCH ŘEŠENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz