Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Buňky z tuku zahojí jizvy po popáleninách, ale i chronické rány

  12:39aktualizováno  12:39
Až tři sta jihomoravanů je ročně léčeno na klinice popálenin ve Fakultní nemocnici Brno. Jejich jizvy by se v budoucnu mohly hojit rychleji. Odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně totiž pracují na nové metodě léčby popálenin, chronických ran a špatně se hojících jizev.

Brněnští lékaři využívají k hojení popáleninových jizev kmenové buňky. Ty odebírají přímo z tukové tkáně. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Podobný léčebný postup nebyl zatím v České republice využíván. Jeho zavedení přispěje ke zkvalitnění lékařské péče," uvedl vedoucí Univerzitního centra buněčné imunoterapie Jaroslav Michálek.

Brněnští lékaři využívají k hojení kmenové buňky. Ty odebírají přímo z tukové tkáně. Ta se v laboratořích upraví a dále kultivuje. Po dvou až třech týdnech jsou kmenové buňky pro pacienta připraveny.

Takto upravené buňky by měly pomoci obnovit prokrvení poškozených tkání, mají také protizánětlivý účinek a schopnost zajistit rychlejší a kvalitnější náhradu poškozené kůže. Popáleniny se tak lépe zacelí.

"Léčba popálenin a komplikovaně se hojících ran je i v moderní medicíně problematická. Stále totiž existuje riziko vzniku infekce a plastických jizev. Právě ty negativně ovlivňují pacientův život," míní Pavel Brychta, přednosta kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie při brněnské fakultní nemocnici.

"Podobné výzkumy se provádějí posledních pět let převážně ve Spojených státech, Švédsku a Holandsku. Pracujeme tak s nejnovějšími poznatky," sdělil Michálek.

Zkušenosti z dvaceti let

Léčba popálenin v brněnské fakultní nemocnici v Bohunicích má téměř dvacetiletou historii. "S běžnou léčbou jsme v nemocnici začali už v roce 1991," popsal Brychta.

Každým rokem tak v nemocnici ošetří na tři stovky středně těžce až kriticky popálených osob. "Z tohoto čísla však téměř polovina připadá na dětské pacienty," upozorňuje Brychta.

To je podle něj i ve srovnání s jinými kraji vysoké číslo. Ročně však s popáleninami do bohunické nemocnice přijde více než 10 500 lidí, kteří jsou léčeni pouze ambulantně. Nová metoda by se v budoucnu mohla používat i k léčbě chronických ran. "Těmi trpí jedno procento populace. A to je poměrně vysoké číslo," uvedl Brychta.

Za chronické rány se považují bércové vředy, diabetické nohy či proleženiny. Jejich léčba je vždy zdlouhavá a navíc i ekonomicky náročná. K rozjetí výzkumu pomůže lékařům z univerzity finanční příspěvek od Komerční banky z Nadace Jistota. Za devět set tisíc se nakoupí potřebné vybavení.

Výzkum kmenových buněk patří k hlavním úkolům Univerzitního centra buněčné imunoterapie v Brně. Centrum se však zaměřuje i na výzkum a vývoj protinádorových vakcín. Ty jsou vyvíjeny pro onemocnění konkrétních pacientů s mozkovým nádorem.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

VIDEO: Mareš, Krainová a Sokol překonali v Brně taneční rekord

Mareš, Sokol a Krainová v Brně překonali taneční rekord

Přesně 2052 lidí předminulý víkend roztančili na brněnském výstavišti Leoš Mareš, Simona Krainová a Ondřej Sokol....

Znásilnění byl výmysl, přesvědčovala soud teta boxera Plachetky

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Krajský soud v Brně má k dispozici přepis a fotky facebookové konverzace, s jejíž pomocí se odsouzený boxer Ľudovít...

Brno zvažuje nízkoemisní zóny, mohly by začít platit už za pět let

(Ilustrační snímek)

Magistrát má studii, která řeší zavedení nízkoemisních zón v centru Brna. Jejich cílem je pročistit vzduch. Řidiči...Najdete na iDNES.cz