Brněnští lékaři využívají k hojení popáleninových jizev kmenové buňky. Ty odebírají přímo z tukové tkáně. Ilustrační foto

Brněnští lékaři využívají k hojení popáleninových jizev kmenové buňky. Ty odebírají přímo z tukové tkáně. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Buňky z tuku zahojí jizvy po popáleninách, ale i chronické rány

  • 0
Až tři sta jihomoravanů je ročně léčeno na klinice popálenin ve Fakultní nemocnici Brno. Jejich jizvy by se v budoucnu mohly hojit rychleji. Odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně totiž pracují na nové metodě léčby popálenin, chronických ran a špatně se hojících jizev.

"Podobný léčebný postup nebyl zatím v České republice využíván. Jeho zavedení přispěje ke zkvalitnění lékařské péče," uvedl vedoucí Univerzitního centra buněčné imunoterapie Jaroslav Michálek.

Brněnští lékaři využívají k hojení kmenové buňky. Ty odebírají přímo z tukové tkáně. Ta se v laboratořích upraví a dále kultivuje. Po dvou až třech týdnech jsou kmenové buňky pro pacienta připraveny.

Takto upravené buňky by měly pomoci obnovit prokrvení poškozených tkání, mají také protizánětlivý účinek a schopnost zajistit rychlejší a kvalitnější náhradu poškozené kůže. Popáleniny se tak lépe zacelí.

"Léčba popálenin a komplikovaně se hojících ran je i v moderní medicíně problematická. Stále totiž existuje riziko vzniku infekce a plastických jizev. Právě ty negativně ovlivňují pacientův život," míní Pavel Brychta, přednosta kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie při brněnské fakultní nemocnici.

"Podobné výzkumy se provádějí posledních pět let převážně ve Spojených státech, Švédsku a Holandsku. Pracujeme tak s nejnovějšími poznatky," sdělil Michálek.

Zkušenosti z dvaceti let

Léčba popálenin v brněnské fakultní nemocnici v Bohunicích má téměř dvacetiletou historii. "S běžnou léčbou jsme v nemocnici začali už v roce 1991," popsal Brychta.

Každým rokem tak v nemocnici ošetří na tři stovky středně těžce až kriticky popálených osob. "Z tohoto čísla však téměř polovina připadá na dětské pacienty," upozorňuje Brychta.

To je podle něj i ve srovnání s jinými kraji vysoké číslo. Ročně však s popáleninami do bohunické nemocnice přijde více než 10 500 lidí, kteří jsou léčeni pouze ambulantně. Nová metoda by se v budoucnu mohla používat i k léčbě chronických ran. "Těmi trpí jedno procento populace. A to je poměrně vysoké číslo," uvedl Brychta.

Za chronické rány se považují bércové vředy, diabetické nohy či proleženiny. Jejich léčba je vždy zdlouhavá a navíc i ekonomicky náročná. K rozjetí výzkumu pomůže lékařům z univerzity finanční příspěvek od Komerční banky z Nadace Jistota. Za devět set tisíc se nakoupí potřebné vybavení.

Výzkum kmenových buněk patří k hlavním úkolům Univerzitního centra buněčné imunoterapie v Brně. Centrum se však zaměřuje i na výzkum a vývoj protinádorových vakcín. Ty jsou vyvíjeny pro onemocnění konkrétních pacientů s mozkovým nádorem.