Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Burčák na sebe letos nechá čekat, na čas ho může zastoupit višňák

  7:02aktualizováno  7:02
Oficiální začátek burčákové sezony je tady. Od 1. srpna mají vinaři zákonem povoleno vyrábět a prodávat burčák. Kvůli letošnímu počasí se však začátek sklizně prvních odrůd bude muset odložit.

Burčákomat si Chateau Lednice nechalo patentovat před třemi lety. Teď v něm po celé zemi nabízí i višňák. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Je to otázka tak čtrnácti dní nebo tří týdnů," poznamenal Josef Šrámek, který působí na statku Mendelovy univerzity v Lednici.

Nedočkaví fanoušci burčáku však mohou dočasné prázdno vyplnit višňákem. Vinařství Chateau Lednice nechalo po celé zemi instalovat padesátku speciálních chladicích nádrží, takzvaných burčákomatů, ve kterých je višňák už teď k dostání.

Fotogalerie

"Letos poprvé jsme burčákomat rozšířili po celé republice. Poprvé také v některých místech testujeme samoobsluhu," poznamenal Jindřich Sobota z Chateau Lednice.

Kvasné nápoje obecně jsou v Česku hodně oblíbené.

"Snad nikde jinde se jich nevypije tolik. Některé národy kalné nápoje nepijí vůbec," řekl technolog vinařství Lubomír Skrýval.

Pití, které vzniká fermentací, má přitom podle odborníků spoustu výhod. "Višňák má nízký obsah cukru a alkoholu, takže tolik nezatěžuje organismus. Tělu dodá hodně vitaminů, antioxidantů a dalších prospěšných látek. Višeň je navíc zajímavá tím, že má hodně vlákniny," vysvětlila Irena Kolouchová z Vysoké školy chemickotechnologické v Praze.

Co je burčákomat

Burčákomat je technologické zařízení, které umožňuje skladování a prodej burčáku v kvalitě jako od vinaře.

Je to speciální vertikální nerezová nádoba s opláštěním a kontrolovaným chladicím systémem.

Obsluha natáčí zákazníkům přímo do připravených lahví. Kvasící mošt tedy není vystaven teplu ani světlu a má ty nejlepší přírodní vlastnosti.

V tomto zachlazeném stavu jej donese zákazník domů. Může jej dát do lednice a poté, až se rozhodne jej konzumovat, jej dá na několik hodin do pokojové teploty a mošt je zpravidla v optimálním stavu rozkvašení (burčení).

Jednotlivé látky ve višňáku pomáhají například obnovovat krevní řečiště a zlepšují metabolismus. Podle výzkumů také zvyšují účinky antibiotik a působí proti vzniku rakoviny.

Burčákomaty a prodloužení burčákové sezony o višňákovou má lidi naučit, aby dbali na to, jak kvalitní kvasný nápoj kupují.

"Chtěli bychom dostat burčák pryč z ulic a od silnic. Protože zelené maso by si na ulici také nikdo nekoupil. Lidé se často nechají napálit, protože se burčáku už nemůžou dočkat. Vždy by ale měli hledat kvasné nápoje, které jsou zchlazené," podotkl Sobota.

Na jižní Moravě jsou burčákomaty zatím čtyři. Jeden ve Valtickém podzemí, druhý ve stánku u lednického zámku. Další stojí před obchodním centrem Olympia v Brně a ve vinotéce v supermarketu Globus.

V chladicí nádrži je pití podchlazené na čtyři stupně. Kvasinkám se nechce při takové teplotě množit a čekají na ledničku. Tam jim kvašení trvá asi deset dní.

"Zákazník si sám určí, v jaké fázi bude nápoj pít. Jestli ho chce mít sladký, polosladký nebo si počká až na řezák," vysvětlil Sobota.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz