Busta Václava Havla v Litoměřicích.

Busta Václava Havla v Litoměřicích. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Havel vedle Masaryka? V Letovicích se hádali, kam umístit bustu

  • 95
Hodně originální dar mají dostat jihomoravské Letovice. Spolek Paleta už od loňského podzimu sbírá dobrovolné příspěvky a organizuje akce, které mají vydělat na novou bustu Václava Havla. Tu chce věnovat městu.

Zatímco podobnou upomínku na bývalého prezidenta a dramatika mají třeba v budově Kongresu v americkém Washingtonu nebo v sídle Rady Evropy ve Štrasburku, v Česku půjde o teprve druhou bustu Václava Havla umístěnou na veřejnosti běžně přístupném místě v exteriéru. Zatím jediná stojí v parku v Litoměřicích.

Schvalování přijetí daru a hlasování o umístění busty se ale nečekaně zdramatizovalo. Těsně před zasedáním zastupitelů se totiž zmobilizovali Havlovi odpůrci. A ani zastupitelé se napoprvé neshodli, kam prezidentovu plastiku umístí, hlasovat museli znovu a původní rozhodnutí revokovali.

O přijetí daru se ve čtvrtek kolem deváté večer hlasovalo čtyřikrát. Nejdřív si zastupitelé ujasňovali, zda vůbec chtějí podobnou bustu v Letovicích mít. Potom rozhodovali, jestli bronzový odlitek od spolku Paleta přijmou jako dar.

Napotřetí měli odhlasovat, kam Havlovu podobiznu umístí, jenže neprošla ani jedna z variant - centrální Masarykovo náměstí ani prostor před budovou bývalého biskupského gymnázia na Tyršově ulici. Pak zasedání přerušili. A po přestávce už hlasovali jen o tom, zda bronzová podobizna bude stát před bývalým gymnáziem.

Busta se před gymnázium nehodí, oznamuje sochař

„Byly to kupecké počty. Zastupitelstvo má 21 členů a protože je znám a tuším, jak by kdo mohl hlasovat, sám jsem před zasedáním spíš předpokládal, že se to nepovede domluvit a žádné místo umístění neschválíme. Už jsem byl připravený, že si bustu vystavím u sebe v kanceláři,“ připustil starosta Letovic Vladimír Stejskal (ODS).

„Pak už jsme o variantě umístění na Masarykově náměstí hlasovat nedávali, věděli jsme, že to není průchozí. Myslím, že nakonec vyhrál zdravý rozum,“ dodal Stejskal.

Pro zástupce Palety je ale umístění busty na Tyršově ulici zklamáním, byť spolek založený před lety někdejšími studenty právě kvůli záchraně bývalého biskupského gymnázia na Tyršově ulici původně stejné místo sám navrhl.

Jenže pak se do Letovic přijel podívat akademický sochař Kryštof Hošek, který má bustu během prázdnin vytvořit. A podle něj by bylo vhodnější ji postavit právě na Masarykově náměstí.

„Široká fasáda jinak zajímavé budovy na Tyršově ulici nenabízí spolu s přilehlým prostranstvím před budovou ideální, dominantní prostor či plochu pro bustu umístěnou na podstavci,“ tvrdí Hošek.

Sám po prozkoumání nejrůznějších zákoutí města navrhl východní část Masarykova náměstí. „Kruhový prostor v závěru náměstí považuji za zcela příhodné a ideální řešení. Busta na žulovém podstavci by byla situována do středu dlážděného kruhu s pohledem k západní části náměstí,“ popsal Hošek ve svém vyjádření zastupitelům.

Havel na Masarykově náměstí mi nejde pod fous, říká starosta

Podle tohoto návrhu by se Havel díval na Masaryka, jehož socha stojící před budovou radnice tvoří dominantu náměstí, a Masaryk zase na Havla.

Svůj názor měli říci i místní. Radnice minulý pátek zveřejnila na svých webových stránkách anketu s otázkou, kde lidé bustu Havla chtějí mít - zda na Tyršově ulici, na Masarykově náměstí, nebo jinde. V pondělí pak přibyla i varianta, že bustu v Letovicích Havla nechtějí mít vůbec.

Hlasující si zvolili Masarykovo náměstí. Jenže zastupitelé se výsledky odmítli řídit.

„Anketu jsme dělali spíš proto, aby se lidé dozvěděli, že se něco takového chystá. A abychom si udělali obrázek o jejich názoru. Výsledek ale podle mě neodpovídá mínění místních, navíc šlo jen o anketu, není nijak závazná,“ vysvětlil starosta Stejskal.

Podle všeho vadilo hlavně spojení dvou prezidentů na jednom náměstí zastupitelům. „Můj osobní názor je, že když máme Masarykovo náměstí, tak bychom to měli ctít. Nejde mi pod fous, že by tam měl být jakýkoliv jiný prezident, byť si Václava Havla velmi vážím,“ dodal starosta.

Odpůrci Havla se záhadně zmobilizovali

Zástupci Palety neskrývají nad průběhem zasedání a děním okolo ankety rozčarování. „Lidé k anketě neměli žádné podklady, nevěděli, o čem hlasují a proč hlasují. Netušili ani, že půjde o dar od Palety a proč je tam varianta Masarykova náměstí, že ji prosazuje sám autor,“ upozorňuje předsedkyně Palety Drahoslava Kráčmarová.

„Navíc anketa neměla žádná pravidla. Hlasovat mohl kdokoliv, nejen místní, klidně i děti mladší 15 let. Nebylo uvedeno, do kdy se bude hlasovat a co z toho vyplyne, jak je to pro město závazné. Že po několika dnech přibyla varianta, že bustu vůbec v Letovicích neumístí, to mi přijde vůči osobě Václava Havla dehonestující,“ zlobí se Kráčmarová.

Odpůrci Havla se v den zasedání zastupitelstva zmobilizovali a počet hlasujících vystoupal z 380 hlasů přes 600. „Ještě v době hlasování měla varianta Masarykova náměstí 57 procent, Tyršovka měla 9 procent. A nesmyslně se hlasuje dál,“ komentovala v pátek dopoledne Kráčmarová.

Odpoledne ale město hlasování ukončilo a anketu úplně z webových stránek odstranilo.

Dohady byly nedůstojné, mrzí spolek

„Na zasedání jsme byli poslední bod. A vlastně k němu neproběhla ani pořádná diskuse, jen se zopakoval argument, že na Masarykově náměstí má být jen Masaryk. Při hlasování se pak zdrželi i největší odpůrci Havla v Letovicích,“ podotkla Kráčmarová.

„A když se nepodařilo rozhodnout, jednání se na pět minut přerušilo, zastupitelé se obešli a domluvili a po přestávce už hlasovali jen o umístění na Tyršově ulici. Další varianta vypadla,“ popisuje předsedkyně Palety.

„Je to škoda, umístění dělá polovinu dojmu. A ty dohady kolem nám přijdou nedůstojné. Ale jsme rádi, že se nakonec schválilo, že busta ve městě bude a těšíme se,“ dodala Kráčmarová.

Bronzovou bustu, na niž spolek vydělává výhradně díky dobrovolným příspěvkům a pomocí kulturních akcí, chtějí v Letovicích odhalit tři dny po Havlových nedožitých osmdesátinách 8. října.