Veletrhy Brno

Veletrhy Brno | foto: Radek Miča, MAFRA

Brněnské veletrhy jsou na prodej. Zájem má město, kraj i konkurence

  • 11
Většinový vlastník Veletrhů Brno, německý výstavní kolos Messe Düsseldorf, chce prodat svých 61 procent akcií. Zájem o jejich odkup má samo město, Jihomoravský kraj, ale i pražský a bratislavský veletržní konkurent Brna Incheba. Úředníci magistrátu nyní chystají podklady k případnému odkupu akcií.

Brněnští radní na tento týden odsouhlasili, že budou o odkupu jednat. O tom, za jakých podmínek získají i německé akcie, se bude rozhodovat na zasedání zastupitelstva 9. října. Brno dosud vlastní pouze blokační menšinu, tedy 34 procent akcií.

Jednat chtějí i další případní zájemci. Situaci sleduje například společnost Incheba, které patří výstaviště v Bratislavě a v pronájmu má i pražský výstavní areál.

"Pokud Brno nevyužije svého předkupního práva, bude naše firma zvažovat případné podmínky nákupu akcií. Vedení naší společnosti možnost nákupu akcií nabízelo již v minulosti v době privatizace BVV. Tehdy ovšem dostala přednost právě německá skupina Messe Düsseldorf," připomněla mluvčí Incheby Markéta Holatová.

Krajští politici zachraňují

Do jednání se chce vložit i Jihomoravský kraj. Usilovat o to bude přinejmenším hejtman Michal Hašek (ČSSD), přestože konečné rozhodnutí by muselo učinit až nové vedení kraje po volbách.

"Veletrhy Brno jsou významný nadregionální subjekt a zájmem kraje je jeho další fungování. Zatím nás v této věci nikdo oficiálně neoslovil. Budu ale sám iniciovat schůzku s primátorem a záležitost řešit," vzkázal Hašek.

Společný postup města a kraje podporuje i Haškův politický konkurent Jiří Crha (ODS). "Bylo by neštěstí, kdyby výstaviště koupil nějaký developer, kvůli kterému by tradice veletrhů v Brně zanikla," myslí si "modrý" kandidát na hejtmana.

Kde vzít půl miliardy?

Pro kraj i město budou ovšem hlavním problémem peníze. Hodnotu německého podílu totiž odhadují někteří odborníci na půl miliardy korun. Pro srovnání - rozpočet Brna na celý rok se pohybuje kolem jedenácti miliard.

"Ekonomická situace města nyní rozhodně není taková, že bychom na stůl mohli skládat stamiliony a kupovat podnik, kterému se dnes nedaří zrovna dobře," konstatoval náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Přesto si radní uvědomují, že veletrhy jsou pro Brno důležité, bez nich by přišlo o velkou část příjmů i návštěvníků. "Musíme dojednat co nejlepší podmínky," konstatoval náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS).

Zatím ovšem není jasné, s jakými představami půjde do jednání Messe Düsseldorf. V nabídce odkupu akcií totiž nebyla stanovena cena. A nikdo oficiálně neví ani to, proč Němci svůj podíl prodávají.

Podle odborníků může mít vliv na jejich krok vývoj ve výstavnictví, kterému se v poslední době nedaří. "Při vstupu německého akcionáře do Brna se mluvilo také o tom, že chtějí hlavně zlikvidovat konkurenci v pořádání strojírenského veletrhu. Pokud se jim to podařilo, nemají nyní zřejmě důvod podíl ve firmě dále držet," míní brněnský investor Jiří Hlavenka.