Hlavní nádraží v Brně.

Hlavní nádraží v Brně. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Bydlení u nádraží v Brně je za trest, shodují se všichni

  • 20
Bydlení u hlavního nádraží v Brně je příliš silná káva i pro studenty, kterým nevadí ani život v nehostinných podmínkách. Bezdomovci, žebráci, ale hlavně celodenní hlasitý cvrkot na nejrušnějším dopravním uzlu odrazují řadu lidí.

"I přesto, že se jedná o samotné centrum Brna, není tato adresa pro lidi zajímavá. Naopak. Během mé praxe jsem se nesetkala s člověkem, který by měl požadavek bydlení u hlavního nádraží," říká Martina Jelínková z realitní společnosti Gaute.

"Z mého pohledu nevidím v koupi bytu u hlavního nádraží žádné výhody. Prostředí kolem nádraží je velmi rušné, nejen kvůli spoustě lidí, kteří tudy prochází, ale i kvůli velké frekvenci projíždějících tramvají," dodala Jelínková.

Podle ní by o bydlení u nádraží měli možná zájem studenti. Ti to však mají z nádraží zase daleko k fakultám. "Je tam kupa lidí a šaliny. To musí být šílené. Navíc v tom vyhořelém kasinu stále squatují nějací punkeři, bezdomovci a opilci, kteří chodí na rozjezdy a v noci hulákají," říká student David Konečný.

Herny, nonstopy a bistra

Jen v bezprostřední blízkosti nádražní budovy je patnáct nonstopů a heren. Ani na minutu denně nezavírají některá asijská bistra před nádražím. O tom, jaké to je, prodávat pečené nudle ve dne v noci opilým a někdy i agresivním strávníkům, však majitelé občerstvení Lotos mluvit nechtějí.

Žebrák u Hlavního nádraží v Brně.

"Nerozumím. Nevím," odpovídají s šibalským úsměvem postupně všichni čtyři Vietnamci, i když se pár minut předtím tvářili, že pozorně naslouchají.

Přitom už toho na hlavním nádraží hodně zažili. Naposledy tady řešila městská policie konflikt 1. února. Po sobotní půlnoci dostali strážníci hlášení, že někdo napadl personál v bistru v Nádražní ulici. Když přijeli, viděli mladíka, jak kope do výlohy u výdejního okýnka bistra.

Když viděl policii, dal se s kamarádem na útěk. "Oba hlídka zadržela, jednadvacetiletý mladík měl krvácející zranění na hlavě a tvrdil, že ho napadli muži vietnamské národnosti," uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Bitka u párku v rohlíku

Loni na podzim zase zažili nepříjemný zážitek dva mladíci, kteří si šli o půl třetí ráno do jednoho z občerstvení koupit párek v rohlíku. "V momentě, když z bistra odcházeli, byli bez příčiny napadeni mužem vietnamské národnosti. Naprosto nečekaně inkasovali několik úderů do hlavy obuškem. Oba pak záchranka odvezla s krvácejícím zraněním na hlavě do nemocnice," popsala případ Kapitančiková. 

Letos při silvestrovských oslavách zase někdo zapálil jeden z prodejních stánků v Nádražní ulici.

Také podchod pod brněnským nádražím nahrává loupežným přepadením a krádežím. Kapsáři se zase rádi pohybují v davu lidí, kteří na hlavním nádraží vystupují z tramvají nebo do nich nastupují.

"Proto máme pro hlavní nádraží pravidelný režim kontrol. Hlídky městské policie jsou tam denně," dodala Kapitančiková.

Lepší parkování bude u Grandu

Dalším problémem, který z nádraží dělá nepřitažlivou lokalitu, je parkování. Stejně jako v celém centru Brna je i tady o parkovací místa nouze. Jediné parkoviště, které je mezi budovou nádraží a autobusovým nádražím u Grandu, je celý den obsazené. To se však má ještě letos změnit.

Pohled na hotel Grand u Hlavního nádraží v Brně.

"Není tam totiž závorový systém. Lidi tam nechají auto na celý den a blokují místo. Snad už v létě by tam měly vzniknout závory, stejné jako jsou na parkovištích v ulicích Veselá a Besední. Zvýší se tím výběr parkovného a lidi budou parkovat jen na nezbytně nutnou dobu," slíbil náměstek primátora Martin Ander.