Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bydlím ve Vídni, ale srdce mám v Brně

  13:57aktualizováno  13:57
Na výzvu MF DNES a iDNES.cz zareagovala šestadvacetiletá studentka Iveta Macková, která žije ve Vídni. "Ještě před pár lety jsem si nedokázala představit, že bych se mohla někdy z Brna odstěhovat," napsala. Před bezmála pěti lety odjela do Vídně jako au-pair. Pak navštívila Londýn, kde strávila s dětmi další dva roky.

Iveta Macková | foto: archiv

Deník MF DNES a brněnské redakce iDNES.cz hledá Brňany a Brňanky rozeseté po celém světě. Iveta Macková je jednou z nich.

"Byla jsem tehdy strašně ráda, když jedna letecká společnost zařadila lety Brno-Londýn," svěřila se při vzpomínce na svou službu v Anglii.

Na první let z Brna vzpomíná dodnes. "Bylo to nádherné, moc jsem si vychutnávala pohled na Brno z výšky. Prvním letem jsem byla tak nadšená, že jsem skoro až běžela, abych se dostala do letadla a seděla u okýnka."

Jste rodačka či rodák z Brna?

Nebo jste v Brně prožili výraznou část svého života? Máte na Brno zajímavé vzpomínky, ale práce, láska, dějinné události, osud či touha cestovat vás zavedly na delší dobu daleko od Brna? Své příběhy pište na e-mail anketa.brno@idnes.cz.

V té době už více než čtyři roky nenavštívila metropoli Moravy. "Denně jsem četla zprávy na iDNES.cz o tom, co se v Brně děje," dodává. Ač ji stále přitahovalo rodné místo, věděla, že pro její budoucnost je cestování důležité: "Po letech strávených v zahraničí člověk zjistí, co je jeho cíl a čeho chce dosáhnout. Ne vždy je toto vše v rodném městě možné."

Hlavními důvody, proč tehdy zvolila Vídeň, bylo převážně studium a osamostatnění se. "Ve Vídni je bezpečně, je tu lehčí studium v tom smyslu, že mohu studium rozložit do více let, a mám tedy čas na práci."

V Guertelu, části Vídně, kde nyní sama žije, se Ivetě Mackové daří. "Je to tu paráda, každý den se dívám na ukazatele směr Brno," svěřuje se. Jedním dechem také dodává, že na svoje město nedá dopustit. "Jezdím do Brna čtyřikrát do měsíce. Nemůžu říct, že by mi speciálně chybělo vánoční Brno. Město mi chybí celkově."

Ke spokojenému životu ve Vídni Ivetě chybí snad jen CD Miroslava Donutila. "Jeho historky jsou prostě k popukání," neubrání se. I toto je jeden z důvodů, proč Iveta nechápe, jak mohl být natočen film Nuda v Brně. "Nechápu to, v čem je pointa, když byl natáčen jinde," rozčiluje se zarytá Brňanka.

Smutek a stesk zachraňují Youtube a webové stránky města, kde může sledovat on-line pohled na Brno. "Takto mám alespoň trochu nostalgie a vzpomínek před sebou," zakončuje svoje povídání budoucí tlumočnice.

brňané z celého světa ozvěte se!

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRONTEND VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz