Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bydlím ve Vídni, ale srdce mám v Brně

  13:57aktualizováno  13:57
Na výzvu MF DNES a iDNES.cz zareagovala šestadvacetiletá studentka Iveta Macková, která žije ve Vídni. "Ještě před pár lety jsem si nedokázala představit, že bych se mohla někdy z Brna odstěhovat," napsala. Před bezmála pěti lety odjela do Vídně jako au-pair. Pak navštívila Londýn, kde strávila s dětmi další dva roky.

Iveta Macková | foto: archiv

Deník MF DNES a brněnské redakce iDNES.cz hledá Brňany a Brňanky rozeseté po celém světě. Iveta Macková je jednou z nich.

"Byla jsem tehdy strašně ráda, když jedna letecká společnost zařadila lety Brno-Londýn," svěřila se při vzpomínce na svou službu v Anglii.

Na první let z Brna vzpomíná dodnes. "Bylo to nádherné, moc jsem si vychutnávala pohled na Brno z výšky. Prvním letem jsem byla tak nadšená, že jsem skoro až běžela, abych se dostala do letadla a seděla u okýnka."

Jste rodačka či rodák z Brna?

Nebo jste v Brně prožili výraznou část svého života? Máte na Brno zajímavé vzpomínky, ale práce, láska, dějinné události, osud či touha cestovat vás zavedly na delší dobu daleko od Brna? Své příběhy pište na e-mail anketa.brno@idnes.cz.

V té době už více než čtyři roky nenavštívila metropoli Moravy. "Denně jsem četla zprávy na iDNES.cz o tom, co se v Brně děje," dodává. Ač ji stále přitahovalo rodné místo, věděla, že pro její budoucnost je cestování důležité: "Po letech strávených v zahraničí člověk zjistí, co je jeho cíl a čeho chce dosáhnout. Ne vždy je toto vše v rodném městě možné."

Hlavními důvody, proč tehdy zvolila Vídeň, bylo převážně studium a osamostatnění se. "Ve Vídni je bezpečně, je tu lehčí studium v tom smyslu, že mohu studium rozložit do více let, a mám tedy čas na práci."

V Guertelu, části Vídně, kde nyní sama žije, se Ivetě Mackové daří. "Je to tu paráda, každý den se dívám na ukazatele směr Brno," svěřuje se. Jedním dechem také dodává, že na svoje město nedá dopustit. "Jezdím do Brna čtyřikrát do měsíce. Nemůžu říct, že by mi speciálně chybělo vánoční Brno. Město mi chybí celkově."

Ke spokojenému životu ve Vídni Ivetě chybí snad jen CD Miroslava Donutila. "Jeho historky jsou prostě k popukání," neubrání se. I toto je jeden z důvodů, proč Iveta nechápe, jak mohl být natočen film Nuda v Brně. "Nechápu to, v čem je pointa, když byl natáčen jinde," rozčiluje se zarytá Brňanka.

Smutek a stesk zachraňují Youtube a webové stránky města, kde může sledovat on-line pohled na Brno. "Takto mám alespoň trochu nostalgie a vzpomínek před sebou," zakončuje svoje povídání budoucí tlumočnice.

brňané z celého světa ozvěte se!

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Najdete na iDNES.cz