Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byla to detektivka, tvrdí filmaři

  17:06aktualizováno  17:06
Milostný příběh jako z červené knihovny, v němž hlavní roli hraje anglický princ a žena, která žila v Blansku a málem se stala anglickou královnou? To není fikce, ale skutečnost. A málokdo ví, že kdyby nezasáhla přímo královská rodina, dějiny Anglie by nabraly úplně jiný směr.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Archiv MAFAMF DNES

Před více než dvěma sty lety si totiž baronesa Karolina z Linsingenu (1768 -1815) v Bad Pyrmonthu tajně vzala anglického prince Williama. A porodila mu i syna.

Příběh, který nabral nečekané zvraty a zní jako vymyšlený, teď na motivy knihy Vladimíra Poláka "Mohla být anglickou královnou" a ze střípků zaprášených archivů a antikvariátů znovu sestavil Jiří Kučera z Blansku, autor scénáře k novému filmu Královský portrét bez zlaceného rámu.

Milostné melodrama pak ještě do větší hloubky nechal rozeznít i Radek Popelka v obrazovém snímku Vzdušné zámky.

A diváci nyní mají možnost duo půlhodinových dokumentů z dílny blanenského studia Audiovisual poprvé vidět. Stejně jako znovuobjevený portrét Karoliny od dvorního malíře královského dvora, který ležel několik století v zapomnění.

Premiéra odstartuje v blanenském kině už tento pátek v osm hodin, přesně den po 240. výročí Karolinina narození.

"Díky internetu lze některé informace o dramatickém životě Karoliny z Linsingenu dohledat, stále se ale papouškují tytéž údaje a často jsou v nich i věcné chyby," vysvětluje Jiří Kučera, co stálo za nápadem příběh zfilmovat.

"Šli jsme do toho s tím, abychom příběh i její spojení s Blanskem dostali do povědomí lidí," říká vedoucí kanceláře blanenského tajemníka.

Na příběh baronesy chce radnice nalákat do Blanska turisty

Informovat místní, ale třeba i nalákat do města turisty právě na příběh baronesy, která je v Blansku pochovaná, se radnice snaží už delší dobu. O Karolině vydala brožuru, u kostela nechala opravit její pomník, kolem něj vyrostlo i nové rozárium.

Teď z městské kasy putovalo 80 tisíc právě na nový dokument. Filmaři vzali natáčení jako osobní výzvu. Namísto patnáctiminutového dokumentu vznikly hned dva dvojnásobně dlouhé filmy.

"Všichni zúčastnění na nich pracovali bez nároku na odměnu, rozpočet byl daný, ale my jsme to nechtěli dělat napůl," vysvětluje Jan Popelka, režisér popisnějšího dokumentu Královský portrét bez zlaceného rámu, v němž diváka provází vypravěč a záběry historických dokumentů střídají hrané scény ze života Karoliny, kterou Williamova matka donutila rok po utajovaném sňatku k rozvodu.

Neuvěřitelných zvratů v jejím životě bylo víc. Když ve čtyřiadvaceti letech snad i kvůli královninu nátlaku předčasně porodila Williamova syna, dítě jí odebrali a tvrdili, že zemřelo. Karolina pak chřadla a nakonec se zhroutila.

Lékaři potvrdili, že zemřela, a rodina už ji dokonce uložila do rakve. Mladý lékař Adolf Meineke ale poznal, že není mrtvá, a rozhodl se, že ji zachrání. To se mu skutečně podařilo a Karolina si jej pak z vděčnosti vzala a porodila mu dvě děti.

Právě s Meinekem se pak odstěhovala do Blanska na zámek ke starohraběti Salmovi, do jehož služeb Meineke vstoupil. Tam Karolina v roce 1815 zemřela.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz