Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Byla to detektivka, tvrdí filmaři

  17:06aktualizováno  17:06
Milostný příběh jako z červené knihovny, v němž hlavní roli hraje anglický princ a žena, která žila v Blansku a málem se stala anglickou královnou? To není fikce, ale skutečnost. A málokdo ví, že kdyby nezasáhla přímo královská rodina, dějiny Anglie by nabraly úplně jiný směr.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Archiv MAFAMF DNES

Před více než dvěma sty lety si totiž baronesa Karolina z Linsingenu (1768 -1815) v Bad Pyrmonthu tajně vzala anglického prince Williama. A porodila mu i syna.

Příběh, který nabral nečekané zvraty a zní jako vymyšlený, teď na motivy knihy Vladimíra Poláka "Mohla být anglickou královnou" a ze střípků zaprášených archivů a antikvariátů znovu sestavil Jiří Kučera z Blansku, autor scénáře k novému filmu Královský portrét bez zlaceného rámu.

Milostné melodrama pak ještě do větší hloubky nechal rozeznít i Radek Popelka v obrazovém snímku Vzdušné zámky.

A diváci nyní mají možnost duo půlhodinových dokumentů z dílny blanenského studia Audiovisual poprvé vidět. Stejně jako znovuobjevený portrét Karoliny od dvorního malíře královského dvora, který ležel několik století v zapomnění.

Premiéra odstartuje v blanenském kině už tento pátek v osm hodin, přesně den po 240. výročí Karolinina narození.

"Díky internetu lze některé informace o dramatickém životě Karoliny z Linsingenu dohledat, stále se ale papouškují tytéž údaje a často jsou v nich i věcné chyby," vysvětluje Jiří Kučera, co stálo za nápadem příběh zfilmovat.

"Šli jsme do toho s tím, abychom příběh i její spojení s Blanskem dostali do povědomí lidí," říká vedoucí kanceláře blanenského tajemníka.

Na příběh baronesy chce radnice nalákat do Blanska turisty

Informovat místní, ale třeba i nalákat do města turisty právě na příběh baronesy, která je v Blansku pochovaná, se radnice snaží už delší dobu. O Karolině vydala brožuru, u kostela nechala opravit její pomník, kolem něj vyrostlo i nové rozárium.

Teď z městské kasy putovalo 80 tisíc právě na nový dokument. Filmaři vzali natáčení jako osobní výzvu. Namísto patnáctiminutového dokumentu vznikly hned dva dvojnásobně dlouhé filmy.

"Všichni zúčastnění na nich pracovali bez nároku na odměnu, rozpočet byl daný, ale my jsme to nechtěli dělat napůl," vysvětluje Jan Popelka, režisér popisnějšího dokumentu Královský portrét bez zlaceného rámu, v němž diváka provází vypravěč a záběry historických dokumentů střídají hrané scény ze života Karoliny, kterou Williamova matka donutila rok po utajovaném sňatku k rozvodu.

Neuvěřitelných zvratů v jejím životě bylo víc. Když ve čtyřiadvaceti letech snad i kvůli královninu nátlaku předčasně porodila Williamova syna, dítě jí odebrali a tvrdili, že zemřelo. Karolina pak chřadla a nakonec se zhroutila.

Lékaři potvrdili, že zemřela, a rodina už ji dokonce uložila do rakve. Mladý lékař Adolf Meineke ale poznal, že není mrtvá, a rozhodl se, že ji zachrání. To se mu skutečně podařilo a Karolina si jej pak z vděčnosti vzala a porodila mu dvě děti.

Právě s Meinekem se pak odstěhovala do Blanska na zámek ke starohraběti Salmovi, do jehož služeb Meineke vstoupil. Tam Karolina v roce 1815 zemřela.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz