Doktor chemie Vladimír Šindelář z Masarykovy univerzity objevil novou chemickou sloučeninu

Doktor chemie Vladimír Šindelář z Masarykovy univerzity objevil novou chemickou sloučeninu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Bylo to štěstí, říká objevitel nové sloučeniny

  • 3
Vědci Vladimíru Šindelářovi z Masarykovy univerzity v Brně se před nedávnem povedl životní úspěch. Po dvouletém snažení se jeho týmu podařilo připravit sloučeninu s mimořádnými vlastnostmi využitelnou v průmyslu nebo například medicíně.

Nová látka dostala název bambusuril, protože její struktura připomíná článek rostliny bambusu.

"Existuje podobná látka, která také dostala jméno podle kruhového tvaru své molekuly, cucurbituril, což znamená dýně. My se toho rostlinného názvosloví držíme," přiblížil Vladimír Šindelář.

Látka cucurbituril vlastně Šindeláře k vlastnímu objevu inspirovala. "Funguje jako soudek, který do sebe uzavře určité atomy. Řekli jsme si: Pojďme ty jednotky přinutit, aby se stavěli jinak. Možná to vyjde a bude to fungovat i na jiné atomy, možná ne. I když si člověk udělá počítačový model, tak nikdy neví. A ono to vyšlo a jde to docela lehce," dodal Šindelář.

Bambusuril umí pojmout dovnitř své struktury například halogenidy a při změně podmínek ji opět vypustit.

Po půlroční pauze se příprava podařila

Největším problémem při výrobě sloučeny se ukázala být příprava základních stavebních jednotek, které pak utvoří kruhovou molekulu.

"Student Honza Švec, který se mnou na tom pracoval, tehdy jako student magisterského studia nebyl schopný tu látku připravit, takže jsme to nechali v podstatě půl roku stát. Šlo o to, že smícháním dvou kapalin měla vzniknout pevná látka, ale nám z toho vždycky vyšel takový med, který bylo těžké izolovat a dál s ním něco dělat," popsal chemik.

Když Švec nastoupil do doktorského studia a pokus zopakoval, tak už se mu to podařilo a druhý den už měl hotovou sloučeninu.

"Bylo to vlastně štěstí. Člověk má málo studentů a hodně projektů, takže kdybych tomu projektu nevěřil, mohl jsem klidně říct, když to nejde, tak toho necháme. Naštěstí jsme se k tomu vrátili a nakonec z toho byl tenhle výsledek," pochvaluje si Šindelář.

Připravíte ho i doma, říká s nadsázkou Šindelář

Bambusuril je podle něj velmi jednoduché připravit. "Ještě sice musíme vychytat přípravu základní jednotky, teď nám to trvá asi týden, ale měli bychom to časem zvládnout během dvou dnů. Je to velice jednoduchá syntéza, kterou zvládnete i doma v kuchyni," řekl s mírnou nadsázkou vědec.

Látky navíc syntézou vznikne velké množství, takže je její výroba poměrně levná. Dostat bambusuril do masové výroby však ještě nějakou dobu potrvá.

"Cucurbituril byl objeven před dvaceti roky a teprve teď se objevují možnosti jeho využití. Masová výroba bambusurilu může přijít třeba za rok nebo nikdy. Snažím se na to dívat realisticky, ale rád bych věřil, že to bude mít komerční využití a že na tom vyděláme miliardy," dodal s úsměvem Šindelář.