Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bytasen půjde kvůli údajné zpronevěře na Brně-severu k soudu

  7:40aktualizováno  7:40
Údajná zpronevěra více než 119 milionů korun z účtů městské části Brno-sever se zřejmě dostane k soudu. Peníze měla v letech 2001 až 2007 neoprávněně získat společnost Bytasen, která tehdy spravovala obecní bytový fond. Do čtvrtka měla finance vrátit zpět na radniční účet, to ale odmítla.
Společnost Bytasen, která měla zpronevěřit částku 119 milionů korun z kasy radnice na Brně-severu, zřejmě půjde k soudu. Ilustrační foto

Společnost Bytasen, která měla zpronevěřit částku 119 milionů korun z kasy radnice na Brně-severu, zřejmě půjde k soudu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Leo Venclík."Firma poslala dopis, že nic platit nebude a ptala se, z jakých podkladů jsme vycházeli," řekl MF DNES starosta Leo Venclík (ODS). Radnice proto podle něj zpracovává žalobu a hodlá ji podat během příštího týdne.

Předmětem sporu jsou čtyři částky, které Bytasen na základě provedených auditů neoprávněně fakturoval a poté stahoval z účtů. Odborný audit provedla společnost Danekon z Kuřimi a následnou právní analýzu poté kancelář HVH z Prahy. Obě firmy si podle Venclíka za svým zjištěním stojí.

Je to účelová kauza, shoduje se Tomíšková s Kadrnkou

Jednatelka Bytasenu Sabina Tomíšková ale trvá na tom, že jde o špinavý politický boj před komunálními volbami. Sama je totiž jedničkou na kandidátce ODS pro Brno-sever a je přesvědčena o tom, že veškeré fakturace byly v pořádku a radnice je schvalovala.

"Podle mého názoru není v této kauze nic nového, budeme mít poradu s právními zástupci a do té doby nebudu dávat žádné informace," uvedla Tomíšková. Na své kandidatuře na post starostky stále trvá a nehodlá na ní nic měnit.

Předseda jihomoravské ODS Jiří KadrnkaJako účelovou kauzu, zajímavou pro média před komunálními volbami, označil případ i šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Podle něj Leo Venclík stranu programově poškozuje a snaží se mstít za to, že chybí na kandidátce. "Pokud ty peníze opravdu chybí, je to hlavně chyba radních, že si toho takovou dobu nevšimli," míní Kadrnka.

Bytasen mohl s účtem hospodařit sám, připouští Venclík

Radnice v dokumentu, kterým vyzývá Bytasen k zaplacení dluhu, uvádí částku více než 14 milionů korun za fakturovanou odměnu nad rámec smlouvy. Dalších 22 milionů je souhrnem pravidelných měsíčních faktur, které nejsou ve smlouvě s firmou stanoveny. Úklid domů a chodníků přišel na téměř 80 milionů, což prý, stejně jako téměř 2,5 milionu za činnost domovníků, neměl Bytasen vůbec samostatně požadovat.

"Dělali to velmi mazaně, protože si inkasovali vždy velmi malou část a proto na to běžné kontroly nepřišly," popisuje Leo Venclík.

To ale odmítá nezávislý opoziční zastupitel Jiří Němec. "Jedná se hlavně o nedůslednost městské části i celého bytového odboru," zdůraznil Němec s tím, že lidí, kteří o problémech věděli, bude na radnici pravděpodobně více.

Starosta Venclík připustil, že ve smlouvě dostal Bytasen velkou důvěru a mohl z velké části samostatně hospodařit s účtem městské části. To ale prý neznamená, že důvěru může někdo porušit a zpronevěřit nemalé peníze.

Bytovou správu nyní zajišťuje 1. městská správní, která má smlouvu přísnější. "Bytasen jsem žádal o zdvojené účetnictví, tedy stejné u nás i u nich, to se mi ale nepodařilo prosadit," uzavřel Venclík.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Najdete na iDNES.cz