Společnost Bytasen, která měla zpronevěřit částku 119 milionů korun z kasy radnice na Brně-severu, zřejmě půjde k soudu. Ilustrační foto

Společnost Bytasen, která měla zpronevěřit částku 119 milionů korun z kasy radnice na Brně-severu, zřejmě půjde k soudu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bytasen půjde kvůli údajné zpronevěře na Brně-severu k soudu

  • 4
Údajná zpronevěra více než 119 milionů korun z účtů městské části Brno-sever se zřejmě dostane k soudu. Peníze měla v letech 2001 až 2007 neoprávněně získat společnost Bytasen, která tehdy spravovala obecní bytový fond. Do čtvrtka měla finance vrátit zpět na radniční účet, to ale odmítla.

Leo Venclík."Firma poslala dopis, že nic platit nebude a ptala se, z jakých podkladů jsme vycházeli," řekl MF DNES starosta Leo Venclík (ODS). Radnice proto podle něj zpracovává žalobu a hodlá ji podat během příštího týdne.

Předmětem sporu jsou čtyři částky, které Bytasen na základě provedených auditů neoprávněně fakturoval a poté stahoval z účtů. Odborný audit provedla společnost Danekon z Kuřimi a následnou právní analýzu poté kancelář HVH z Prahy. Obě firmy si podle Venclíka za svým zjištěním stojí.

Je to účelová kauza, shoduje se Tomíšková s Kadrnkou

Jednatelka Bytasenu Sabina Tomíšková ale trvá na tom, že jde o špinavý politický boj před komunálními volbami. Sama je totiž jedničkou na kandidátce ODS pro Brno-sever a je přesvědčena o tom, že veškeré fakturace byly v pořádku a radnice je schvalovala.

"Podle mého názoru není v této kauze nic nového, budeme mít poradu s právními zástupci a do té doby nebudu dávat žádné informace," uvedla Tomíšková. Na své kandidatuře na post starostky stále trvá a nehodlá na ní nic měnit.

Předseda jihomoravské ODS Jiří KadrnkaJako účelovou kauzu, zajímavou pro média před komunálními volbami, označil případ i šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Podle něj Leo Venclík stranu programově poškozuje a snaží se mstít za to, že chybí na kandidátce. "Pokud ty peníze opravdu chybí, je to hlavně chyba radních, že si toho takovou dobu nevšimli," míní Kadrnka.

Bytasen mohl s účtem hospodařit sám, připouští Venclík

Radnice v dokumentu, kterým vyzývá Bytasen k zaplacení dluhu, uvádí částku více než 14 milionů korun za fakturovanou odměnu nad rámec smlouvy. Dalších 22 milionů je souhrnem pravidelných měsíčních faktur, které nejsou ve smlouvě s firmou stanoveny. Úklid domů a chodníků přišel na téměř 80 milionů, což prý, stejně jako téměř 2,5 milionu za činnost domovníků, neměl Bytasen vůbec samostatně požadovat.

"Dělali to velmi mazaně, protože si inkasovali vždy velmi malou část a proto na to běžné kontroly nepřišly," popisuje Leo Venclík.

To ale odmítá nezávislý opoziční zastupitel Jiří Němec. "Jedná se hlavně o nedůslednost městské části i celého bytového odboru," zdůraznil Němec s tím, že lidí, kteří o problémech věděli, bude na radnici pravděpodobně více.

Starosta Venclík připustil, že ve smlouvě dostal Bytasen velkou důvěru a mohl z velké části samostatně hospodařit s účtem městské části. To ale prý neznamená, že důvěru může někdo porušit a zpronevěřit nemalé peníze.

Bytovou správu nyní zajišťuje 1. městská správní, která má smlouvu přísnější. "Bytasen jsem žádal o zdvojené účetnictví, tedy stejné u nás i u nich, to se mi ale nepodařilo prosadit," uzavřel Venclík.