Luxusním bytovým komplexem, který má vyrůst v centru Brna, se bude zabývat  magistrát

Luxusním bytovým komplexem, který má vyrůst v centru Brna, se bude zabývat magistrát | foto: Rezidence Erasmus

Bytovým komplexem brněnského VUT se zabývá magistrát

  • 4
Rezidence Erasmus, která má do dvou let vyrůst v centru Brna, je společným projektem Vysokého učení technického a developerské firmy Aikona. Polovinu bytů už si zájemci zarezervovali, mohou ale zjistit, že jim prostory v Králově Poli patřit nebudou. Předprodejní právo na všechny plochy má totiž VUT.

Stavaři začali s přípravami na stavbu luxusní rezidence letos v květnu. "Byty by měly sloužit hlavně vysokoškolským a pedagogickým pracovníkům nebo odborníkům ze zahraničí," vysvětlil účel stavby kvestor VUT Vladimír Kotek.

Společnost Trikaya, která byty prodává a je vlastníkem developerské firmy Aikona, však již byty na internetu nabízí k rezervaci i jiným soukromým osobám. Pozemky VUT na rohu Hrnčířské a Klatovské ulice jsou však podle územního plánu určeny jen pro školství.

"Nemáme přehled o tom, jestli jsou zájemci nějak spojeni s VUT. O tom, že má škola předkupní právo na prostory, však víme," řekl mluvčí firmy Trikaya Marek Elznic. Firma chce situaci řešit, až když se vyskytne nějaký problém.

Projektem už se zabývají úředníci

Dalibor Lamka z vedení společnosti Aikona zase tvrdí, že jako investoři byty prodávat mohou. "Známe orientační počet bytů, které si bude VUT nárokovat. Podle toho nabízíme prostory tak, aby se nekryly. S brněnskou technikou spolupracujeme," uvedl Lamka.

Projekt Erasmus

Brněnská rezidence Erasmus je společným projektem VUT a developerské firmy Aikona.

Práce začaly v květnu. Městský odbor územního a stavebního řízení má ale příští týden řešit, jestli je stavba v souladu se stavebním plánem.

Byty, které mají fungovat jako ubytovny pro lidi spojené s VUT, jsou developery prezentovány jako komerční objekty k prodeji.

Celý projekt se ale nelíbí některým politikům. "Stavba není v souladu s územním plánem. Je prezentována jako bytový komplex, a nemá tak přímou vazbu na školství," kritizuje současný vývoj náměstek primátora města Brna Martin Ander (SZ).

Údajné nejasnosti ve smlouvách a stavebním povolení již zkoumají pracovníci odboru územního a stavebního řízení. V polovině příštího týdne by měli rozhodnout, jestli je stavba v rozporu s územním plánem, či ne.

Luxusní bydlení nebo byty pro školní účely?

Kvestor VUT odmítá, že škola měla v plánu stavět na svém pozemku komerční byty. "Ve smlouvě s Aikonou je jednoznačně řečeno, že chceme byty použít ke školním účelům. Část prostor získáme do vlastnictví automaticky, na zbytek máme předprodejní právo," vysvětlil Kotek.

Dodal, že i byty, na které by škola předprodejní právo neuplatnila, musí být nabídnuty pouze lidem patřícím k VUT.

Přesto si však kdokoli může již v této chvíli na stránkách rezervovat plochy pro své budoucí bydlení. Nikde přitom nenajde zmínku o tom, že by měla budova sloužit jako apartmány pro učitele, naopak je prezentována jako komfortní bydlení 21. století s nadstandardním vybavením.

"Je to postup, který je v rozporu s uzavřenou smlouvou. Dali jsme Aikoně plnou moc, aby Erasmus vybudovala. Může jej používat ke komerčním účelům, ale pouze v souladu s podmínkami definovanými ve smlouvě," uvedl Kotek a doplnil, že se právníci školy tímto problémem zabývají.

O rezervace mohou zájemci přijít

Zájemci o nestandardní bydlení si zamluvili polovinu bytů devítipatrové budovy a momentálně jsou před podepsáním rezervačních smluv. Pokud však magistrát zruší platnost stavebního povolení, vyzvou zástupci Vysokého učení technického Aikonu, aby předložila nový návrh.

"Pokud firma problém nevyřeší, najdeme jiného investora," ujasnil Kotek.

Náměstek Ander ale poukazuje i na to, že na stávajícího investora "luxusních kolejí" neproběhlo výběrové řízení. Kotek potvrdil, že Aikona byla jediným kandidátem, pro kterého se rozhodla správní rada školy i její akademický senát.

"Vybrali jsme ekonomicky nejvýhodnější nabídku a jednali jsme v souladu s legislativou," tvrdí Kotek.

David Ondráčka z Transparency International však má jiný názor. VUT je veřejnou institucí, a její vedení proto podle něj mělo vypsat výběrové řízení, i když se jedná o prodej majetku.