Církevní pozemky blokují privatizaci, lidé z domu ji čekají přes deset let

  15:13aktualizováno  15:13
Na slibovanou privatizaci domu v ulici Úvoz v Brně čekají nájemníci už přes deset let. Původně bezproblémový odkup od města zkomplikovala skutečnost, že objekt stojí na původně církevních pozemcích a že ho nelze prodat.

Dům číslo 118 v ulici Úvoz v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Už od roku 1999 si nájemníci domu číslo 118 v Úvoze a brněnské úřady vyměňují čilou korespondenci. Tématem je privatizace devítipatrového domu, v němž desítky lidí bydlí.

Do kdy potrvá, není možné odhadnout. "Několikrát ročně jsem si dopisovala s úředníky na magistrátu, kteří chtěli stále nová doplnění k naší žádosti. Po vzniku jednotlivých městských částí se do korespondence zapojila ještě radnice Brna-střed," uvedla žena, která bydlí v domě od jeho kolaudace.

Situace přitom vypadala nadějně. Po několika letech se dokonce od úřadů dozvěděla, že jejich dům byl zařazen mezi ty, které mají doporučení k prodeji. Vše se ale změnilo v roce 2007.

Dům v Úvoze 118

Dům číslo 118 (vlevo) v ulici Úvoz v Brně

Devítiposchoďový dům (na snímku vlevo) postavily v roce 1959 pro své zaměstnance národní podniky Naftové doly a Silnice Brno. Následně je předaly městu. Nájemníci z domu požádali v roce 1999 o privatizaci. Přestože byl již v roce 2001 zařazen na seznam domů doporučených k prodeji, stále zůstává v majetku města. Je na pozemcích, které dříve patřily církvi a které podle současné legislativy nelze prodat.

"Najednou se zjistilo, že dům stojí na někdejších církevních pozemcích a nelze jej prodat," popisuje iniciátorka prodeje náhlý zvrat.

I když na katastrálním úřadu potvrdili, že pozemky vlastní už od roku 1947 město, na celé věci to podle magistrátu nic nemění.

"Podle platné legislativy nelze převádět majetek, jehož původním vlastníkem byly církve, náboženské řády a kongregace, do vlastnictví jiným osobám. To bude možné až po schválení příslušných zákonů," popsal mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Podle něho se s podobnou překážkou v prodeji potýkají obyvatelé desítek domů v celém Brně.

Město se nyní rozhodlo prodat domy doporučené k prodeji bez pozemků. "Proto začal letos náš bytový odbor připravovat také prodej domu číslo 118 v Úvoze," vysvětila magistrátní mluvčí.

Nájemníci však upozorňují, že tato forma privatizace by se netýkala jejich nebytových prostor. "Jde zejména o naše sklepy, které se nacházejí pod garážemi. Tvrdíme, že jde o jednu budovu postavenou na dvou parcelách," upozornila jedna z obyvatelek domu.

Magistrát se zabýval i touto variantou. "Městskou část Brno-střed jsme požádali o sdělení, zda doporučuje současně s prodejem domu prodat i tyto budovy. Nyní čekáme na její stanovisko," zjistil Žára.

"Jdeme do privatizace"

Očekávaná změna majitele se podle obyvatel domu projevuje na jeho nedostatečné údržbě. "Vždycky, když něco chceme, jen nám řeknou, že není třeba, vždyť jdeme do privatizace. Podle toho pak vypadají naše schránky nebo sklepy, které by potřebovaly vybílit," postěžovala si nájemnice.

Podle mluvčího radnice Brna-střed Romana Buriána však správce domu neeviduje žádné stížnosti nájemníků na stav domu nebo požadavky na konkrétní opravy.

"Za posledních pět let se do oprav domu investovalo téměř osm milionů korun. Ty se použily například na opravu elektroinstalace ve společných prostorách, rozvodů plynu a balkonů a také na novou střechu," oponoval Burián, podle něhož například stav schránek odpovídá stáří domu, který postavili před víc než půlstoletím.

Autoři:

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

U reklam s velkými ňadry lidem utkví v hlavě prsa, ne samotný výrobek

Kristýna Pešáková stála u zrodu anticeny Sexistické prasátečko, která...

Deset let mapovaly členky brněnského spolku Nesehnutí sexistickou reklamu a upozorňovaly na ni. Jejich anticena...

VIDEO: Sochař vyřezal Titanic z masy ledu na brněnském náměstí

Sochař Marian Maršálek vytesal v Brně z ledu více než dvoumetrovou sochu...

Moravské náměstí v Brně se proměnilo v nevšední sochařskou dílnu. Hodinu po poledni tam umělec Marian Maršálek začal...

Najdete na iDNES.cz