Církevní pozemky blokují privatizaci, lidé z domu ji čekají přes deset let

  15:13aktualizováno  15:13
Na slibovanou privatizaci domu v ulici Úvoz v Brně čekají nájemníci už přes deset let. Původně bezproblémový odkup od města zkomplikovala skutečnost, že objekt stojí na původně církevních pozemcích a že ho nelze prodat.

Dům číslo 118 v ulici Úvoz v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Už od roku 1999 si nájemníci domu číslo 118 v Úvoze a brněnské úřady vyměňují čilou korespondenci. Tématem je privatizace devítipatrového domu, v němž desítky lidí bydlí.

Do kdy potrvá, není možné odhadnout. "Několikrát ročně jsem si dopisovala s úředníky na magistrátu, kteří chtěli stále nová doplnění k naší žádosti. Po vzniku jednotlivých městských částí se do korespondence zapojila ještě radnice Brna-střed," uvedla žena, která bydlí v domě od jeho kolaudace.

Situace přitom vypadala nadějně. Po několika letech se dokonce od úřadů dozvěděla, že jejich dům byl zařazen mezi ty, které mají doporučení k prodeji. Vše se ale změnilo v roce 2007.

Dům v Úvoze 118

Dům číslo 118 (vlevo) v ulici Úvoz v Brně

Devítiposchoďový dům (na snímku vlevo) postavily v roce 1959 pro své zaměstnance národní podniky Naftové doly a Silnice Brno. Následně je předaly městu. Nájemníci z domu požádali v roce 1999 o privatizaci. Přestože byl již v roce 2001 zařazen na seznam domů doporučených k prodeji, stále zůstává v majetku města. Je na pozemcích, které dříve patřily církvi a které podle současné legislativy nelze prodat.

"Najednou se zjistilo, že dům stojí na někdejších církevních pozemcích a nelze jej prodat," popisuje iniciátorka prodeje náhlý zvrat.

I když na katastrálním úřadu potvrdili, že pozemky vlastní už od roku 1947 město, na celé věci to podle magistrátu nic nemění.

"Podle platné legislativy nelze převádět majetek, jehož původním vlastníkem byly církve, náboženské řády a kongregace, do vlastnictví jiným osobám. To bude možné až po schválení příslušných zákonů," popsal mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Podle něho se s podobnou překážkou v prodeji potýkají obyvatelé desítek domů v celém Brně.

Město se nyní rozhodlo prodat domy doporučené k prodeji bez pozemků. "Proto začal letos náš bytový odbor připravovat také prodej domu číslo 118 v Úvoze," vysvětila magistrátní mluvčí.

Nájemníci však upozorňují, že tato forma privatizace by se netýkala jejich nebytových prostor. "Jde zejména o naše sklepy, které se nacházejí pod garážemi. Tvrdíme, že jde o jednu budovu postavenou na dvou parcelách," upozornila jedna z obyvatelek domu.

Magistrát se zabýval i touto variantou. "Městskou část Brno-střed jsme požádali o sdělení, zda doporučuje současně s prodejem domu prodat i tyto budovy. Nyní čekáme na její stanovisko," zjistil Žára.

"Jdeme do privatizace"

Očekávaná změna majitele se podle obyvatel domu projevuje na jeho nedostatečné údržbě. "Vždycky, když něco chceme, jen nám řeknou, že není třeba, vždyť jdeme do privatizace. Podle toho pak vypadají naše schránky nebo sklepy, které by potřebovaly vybílit," postěžovala si nájemnice.

Podle mluvčího radnice Brna-střed Romana Buriána však správce domu neeviduje žádné stížnosti nájemníků na stav domu nebo požadavky na konkrétní opravy.

"Za posledních pět let se do oprav domu investovalo téměř osm milionů korun. Ty se použily například na opravu elektroinstalace ve společných prostorách, rozvodů plynu a balkonů a také na novou střechu," oponoval Burián, podle něhož například stav schránek odpovídá stáří domu, který postavili před víc než půlstoletím.

Autoři:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Podvodník vnucuje gumové rukavice i do barů, lže o objednávkách

Podvodník nutí obsluze podniků po celé republice gumové rukavice. Nyní po něm...

Neotřelým způsobem se snaží v různých podnicích vymámit peníze padesátiletý muž. Obsluze jednoho z barů v Kyjově na...

Piráti si proklepnou partnery v Brně, řadu otazníků mají u Vaňkové

Jednačtyřicetiletá Markéta Vaňková (ODS) je už 16 let zastupitelkou největší...

Analytický tým Pirátské strany prověřuje, zda nemají potenciální členové nového vedení Brna korupční minulost nebo...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Najdete na iDNES.cz