Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalé starostce Brna-střed hrozí desetileté vězení

  12:49aktualizováno  12:49
Někdejší starostka městské části Brno-střed Dagmar Hrubá musí k soudu. Kvůli pronájmu bývalých vojenských pozemků v ulici Lerchova jí totiž hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Exstarostku teď zažalovalo Městské státní zastupitelství v Brně.

Bývalá starostka Brna-střed Dagmar Hrubá

Hrubá podle zastupitelství zneužila pravomoc veřejného činitele. Jako první o tom informovala Česká televize.
 
Bývalá starostka městské části Brno-střed v srpnu 2006 uzavřela smlouvu o pronájmu pozemků nedaleko náměstí Míru se společností Wilson Properity. Ta chtěla na půlhektarovém pozemku postavit bytový komplex.
 
"Jenže pozemek v době sepsání smlouvy nepatřil městské části. Byl ve vlastnictví statutárního města Brna. To jej navíc v roce 2003 získalo bezplatným převodem od ministerstva obrany, ovšem za podmínky, že jej Brno po dobu 10 let nevyužije pro jiné než nekomerční účely. I to starostka Hrubá porušila," vysvětlil podání obžaloby mluvčí brněnského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský.
 
Hrubá však svou vinu odmítá. "Žádný trestný čin jsem nespáchala," tvrdí bývalá starostka, která už na jaře post právě kvůli pronájmu pozemků opustila.
 
Brnu vznikla škoda téměř deset milionů
Státní zastupitelství ale poukazuje na to, že právě kvůli špatné smlouvě vznikla městu téměř desetimilionová škoda. Vyměřilo ji právě ministerstvo obrany, když zjistilo, že Brno porušilo podmínky smlouvy.

"Penalizační faktura, kterou už Brno zaplatilo, je 9 664 000 korun. Právě proto, že vznikla tak velká škoda, nyní bývalé starostce hrozí sazba od tří do deseti let," dodal Kutnohorský.
 
Kdy bude nařízeno hlavní líčení, zatím není jasné. Zřejmě ale až po novém roce. Jasné není ani to, jak situace s pozemky na Lerchové dopadne. Společnost Wilson Properity se totiž výstavby domu odmítá vzdát.

"Ministerstvo už předloni připustilo, že je ochotno změnit původní smlouvu s tím, že se k ní udělá dodatek. S iniciativou ale musí přijít město Brno. To samo stavbu domu iniciovalo, navrhlo jej, věc ale nedotáhlo. V tom je zakopaný pes," tvrdí  jednatel Wilson Properity Jiří Maršálek.
 
S městem Brnem proto Wilson Properity stále jedná. A věří, že stavbu na pozemcích zahájí. Kdy to ale bude, nechce spekulovat. Firma už také pohrozila, že pokud se s Brnem nedohodne, bude chtít úhradu škody a nákladů, které dosud vynaložila. Ty se podle Maršálka pohybují v řádu desítek milionů korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz