Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bývalého šéfa strážníků v Blansku obžalovali

  • 0
Kauza trestního stíhání bývalého ředitele městské policie v Blansku Martina Janíčka, o které MF DNES informovala jako první, má dohru. Státní zástupce podal na dlouholetého šéfa blanenských strážníků obžalobu.

Vyšlo totiž najevo, že Janíček řídil automobil i poté, co přišel o řidičský průkaz. Odebraný jej měl na půl roku na základě rozhodnutí z června 2007 poté, co na severu Moravy před třemi lety způsobil dopravní nehodu. Jenže svým nadřízeným to zatajil a dál řídil. Dokonce i služební policejní auto.

Bývalý ředitel městské policie v Blansku řídil opilý a lhal

Blanenské městské policii šéfoval Martin Janíček dlouhé roky

Vedení města navíc odevzdal čestné prohlášení, že je bezúhonný. Jeho pochybení zatajil i jeden z úředníků. Vše tak vyšlo najevo až poté, co z postu ředitele odešel.

Janíček, který loni v červenci místo ředitele městské policie vyměnil za pozici na dopravním odboru jihomoravského krajského úřadu, případ nechce komentovat. Odmítá, že by jeho odchod z Blanska souvisel s obviněními.

Z čeho je obviněný?

Státní zastupitelství si však za nimi stojí. "Obžaloba byla podána na základě provedeného dokazování kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí, nyní už je vše záležitostí soudu," potvrdila MF DNES státní zástupkyně Ivana Šmídová.

Z čeho všeho Janíčka viní, ale říci nechtěla. A ani to, zda v celém případu či během osudné nehody hrál roli alkohol, jak někteří tvrdí. Janíček odmítá i to. A odkazuje na fakt, že zatím jej žádný soud pravomocně neodsoudil. Jestli a kdy to ten blanenský udělá, teď není jasné.

"Obžalobu jsme už obdrželi, zatím ale není ani nařízeno jednání, ani není rozhodnuto bez jednání," uvedla soudkyně Michaela Zummerová.

Kauzu převzali od blanenských policistů jejich kolegové z Vyškova, aby vyloučili podjatost. Nyní k ní nikdo nechce říci podrobnosti, přesto je pravděpodobné, že Janíček k soudu vůbec nebude muset jít.

Soudce by totiž mohl rozhodnout od stolu takzvaným trestním příkazem a jednání by vůbec nenařizoval. Téměř jisté je také to, že dosud netrestaný Janíček vyvázne nejhůř s podmínkou, případně dalším zákazem řízení.

"V obecné rovině lze potvrdit, že netrestané pachatele obžalované z maření výkonu úředního rozhodnutí většinou do vězení neposíláme. A že bez jednání lze nařídit trest odnětí svobody ve výši maximálně jednoho roku, který je podmíněně odložený," dodala místopředsedkyně blanenského soudu Michaela Zummerová.