Vladimír Krejčíř u Krajského soud v Brně

Vladimír Krejčíř u Krajského soud v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Znojemský extajemník vzal peníze, ale neměl vliv. Dostal rok vězení

  • 15
Brněnský krajský soud vynesl verdikt v kauze korupce na znojemské radnici. Bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře potrestal ročním vězením a peněžitým trestem sto tisíc korun. Zprošťující verdikt si vyslechlo šest ze sedmi podnikatelů, kteří podle obžaloby Krejčíře upláceli. Jeden dostal podmínku.

Vyšetřování korupce ve Znojmě odstartovalo v září 2010, kdy na tamní radnici vtrhlo policejní komando. Po nejrozsáhlejší razii, jaká se kdy na jihomoravském úřadě odehrála, si policisté odvezli několik pytlů plných dokumentů a v poutech i extajemníka Krejčíře.

"Dopustil se zločinu přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a při veřejné dražbě a také zločinu podplácení," vypočítával Krejčířovy přehmaty státní zástupce Ivan Hrazdira.

Těchto skutků se Krejčíř podle obžaloby dopustil v letech 2009 až 2010, kdy schvaloval veřejné zakázky města. Od sedmi podnikatelů, kteří o ně měli zájem, údajně přijímal úplatky a dary. Celkově si podle Hrazdiry přišel na 1,9 milionu korun.

Nejsou důkazy, že zakázky ovlivňoval

Brněnský krajský soud však bývalého tajemníka, jemuž hrozilo až dvanáct let za mřížemi, nakonec poslal do vězení pouze na rok za zpronevěru a podvod. Podle soudkyně Haliny Černé totiž neměl na přidělování zakázek v podstatě žádný vliv. 

"Nebyla mu svěřena žádná rozhodovací pravomoc. Z dokazování ani nevyplývá, že svou pravomoc nějak překročil a zakázky ovlivňoval," vysvětlila Černá s tím, že i když je z policejních odposlechů zřejmé, že se sedmicí obviněných podnikatelů o zakázkách mluvil, není důkaz, že by je v jejich prospěch ovlivnil.

Jediné, co tak obžaloba extajemníkovi dokázala, byla zpronevěra pěti tisíc korun, které dal jeden z podnikatelů Znojmu jako dar, a čtyřicetitisícový podvod. Toho se údajně dopustil, když podnikateli Zdeňku Novotnému pozastavil stavbu stánku, a znovu mu ji umožnil až poté, co mu Novotný přinesl hotovost.

Novotný, který dostal za uplácení šest měsíců vězení s dvouletou podmínkou, se v přípravném řízení přiznal. Později svou výpověď změnil a tvrdil, že se jednalo o vyřízení reklamace. To opakovaně tvrdí i Krejčíř.

"Nebyl  to úplatek, ale reklamace na zkažené dveře. Z 80 tisíc, které jsem zaplatil, jsme se domluvili na vrácení čtyřiceti. Nedostal jsem doklad, že jsem zaplatil osmdesát a nedostal jsem ani doklad, že mi vrací čtyřicet. Dneska to vidím jako chybu, ale to už nevrátím," uvedl po vynesení rozsudku extajemník.

Kromě trestu vězení dostal Krejčíř za podvod a zpronevěru i peněžitý trest sto tisíc. Pokud ho nezaplatí, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o deset měsíců. Čtyřicet tisíc musí zaplatit i Novotný, v opačném případě půjde za mříže na čtyři měsíce.

Zbývajících šest podnikatelů, kteří bývalého tajemníka podle spisu upláceli, aby se dostali k lukrativním městským zakázkám, vyvázlo bez trestu. Obžalobě se podle černé nepodařilo prokázat, že by stavba tenisového kurtu a koupacího jezírka, nebo výpravy na lov svišťů či srnců byly úplatky. Krejčíř za služby platil, nebo na ně měl uzavřené smlouvy.

Úterní rozhodnutí krajského soudu zatím není pravomocné. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, stejně tak si ji nechala i většina obžalovaných. Pouze několik podnikatelů se po zproštění obžaloby svého práva vzdalo.

,