Zdeněk Polreich loni navštívil brněnskou restauraci Bohéma. Po dvou dnech z ní utekl. Na snímku s bývalými majiteli Kristiánem Kučerou a Josefem Zouharem (vlevo). | foto: Prima TV

Soud dal podmínky bývalým majitelům Bohémy, odkud utekl i Pohlreich

  • 60
Bývalí majitelé brněnské restaurace Bohéma Kristián Kučera a Josef Zouhar řešili spor o peníze se svým kuchařem svérázným způsobem. Udali ho, že je okradl. Lež se však obrátila proti nim a krajský soud jim v odvolacím řízení uložil podmínky za křivou výpověď. Zouhara potrestal i za vydírání servírky a křivé obvinění.

O tom, jak se Kučera se Zouharem chovali ke svým zaměstnancům, se na vlastní kůži přesvědčil loni kuchař Zdeněk Pohlreich. Když se svým pořadem Ano, šéfe! do brněnské restaurace zavítal, nestačil se divit.

Na luxusní podnik v Janáčkově divadle spoléhal, ale po dvou dnech odjížděl naprosto šokovaný. S majiteli, kteří sami jezdili v BMW a přitom dlužili dodavatelům i kuchařům, odmítl spolupracovat.

Právě finance jsou přitom důvodem, proč čtyřiatřicetiletý Josef Zouhar a o pět let mladší Kristián Kučera stanuli před soudem. Na kuchaře, kterému údajně stále dluží desítky tisíc, totiž "hodili" krádež hotovosti a kávovaru za 150 tisíc korun.

Servírce hrozil, že nedostane zaplaceno

Podle Městského soudu v Brně, který se jejich případem zabýval už v říjnu, krádež vymyslel Zouhar. Ten také přinutil servírku, která v Bohémě pracovala, aby lež potvrdila.

"Pod pohrůžkou nevyplacení mzdy jí poručil, aby ve své výpovědi uvedla, že jí kuchař odcizil z číšnického fleku proti její vůli finanční hotovost dva tisíce korun. Ze strachu z nevyplacení mzdy to učinila," komentovala mluvčí soudu Gabriela Stočková. 

Zouhar sám pak na policii i u soudu, kam byl jako svědek v kuchařově případu předvolán, vypověděl, že muž skutečně peníze i kávovar ukradl. Navíc lhal, když tvrdil, že svému zaměstnanci pravidelně vyplácel mzdu a nic mu nedlužil.

Devětadvacetiletý Kučera v otázce výplat zaměstnancům před soudem lhal také. "Uvedl, že zaměstnancům v restauraci Bohéma byly mzdy vypláceny řádně a včas, ačkoliv věděl, že uvedené skutečnosti se nezakládají na pravdě," řekla Stočková.

Soud je za to oba potrestal podmínečnými tresty. Zouhar dostal za vydírání, křivé obvinění a křivou výpověď tři roky vězení s odkladem na pět let, Kučera za křivou výpověď rok s tříletým odkladem.

Falešné doklady o výplatách

Oba podnikatelé se proti verdiktu odvolali ke krajskému soudu. Ten však rozhodnutí soudu nižší instance ve středu potvrdil. "Dokazování soudu prvního stupně bylo úplné," uvedl v odůvodnění soudce Jaroslav Půlka.

"Je třeba zdůraznit, že v této restauraci se mzdy skutečně nevyplácely. To je přitom základní povinnost každého zaměstnavatele," zdůraznil Půlka s tím, že soud má dokonce důkazy o tom, že majitelé o výplatách vystavovali falešné doklady. V případě křivě obviněného kuchaře byly dva ze čtyř podvrhy.

Soud odmítl i námitky Zouharova advokáta, zda lze výhrůžky servírce klasifikovat jako vydírání. Podle Půlky je pohrůžka nevyplacení mzdy jednoznačně těžkou újmou a splňuje tak znaky trestného činu vydírání.

V otázce trestů soud podle Půlky správně zohlednil charakter jednání obou obžalovaných i jejich dosavadní beztrestnost. "Nelze je považovat za nepřiměřeně přísné," dodal soudce.

Středeční rozsudek krajského soudu je pravomocný. Zouhar ani Kučera se proti němu nemohou odvolat, mohou si pouze podat dovolání Nejvyššímu soudu. Zda to učiní, není jasné. K soudu nepřišli a jejich právní zástupci se k tomu nevyjádřili.

8. září 2011