Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalou faru v Hrušovanech využijí duševně nemocní důchodci

  12:51aktualizováno  12:51
Vila Martha, krásná stavba s rozlehlou zahradou, stála v Hrušovanech u Brna donedávna zcela nevyužitá. Ještě do konce letošního roku se však z jejích zdí začnou ozývat charakteristické zvuky stavebních prací. Koncem příštího roku se tam nastěhuje osmnáct důchodců, kteří pro své duševní onemocnění potřebují neustálou péči.

Vila Martha | foto: Archiv Betanie

"Vilu jsme od Církve československé husitské dostali darem už v roce 2006. Dřív sloužila jako fara. Už tehdy jsme se domluvili, že budovu využijeme pro seniory," popisuje Jitka Bednářová, ředitelka občanského sdružení Betanie, které dům vlastní.

Vila se uvnitř promění od půdy až po sklep
Proměna někdejší fary v Dům důstojného stáří vyjde celkem na pětadvacet milionů korun. Převážná většina, necelých 23 milionů korun, pochází z regionálního operačního programu Evropské unie. S dalšími dvěma miliony pomůže brněnská židovská obec a Církev československá husitská.

Budovu nyní čeká kompletní přestavba. V suterénu vznikne prostor pro technické zázemí, v půdní vestavbě místo pro čtrnáctičlenný personál. Celé přízemí pak budou obývat klienti Domu důstojného stáří.

"Vzhledem k tomu, že nejen v kraji, ale na celé Moravě je velký nedostatek míst pro důchodce trpící nějakou formou duševního onemocnění - ať už stařeckou demencí či Alzheimerovou chorobou, bude všech osmnáct míst určeno právě pro takto nemocné klienty," doplnila Bednářová.

Bez bariér, ale také bez prádelny
Betanie počítá s tím, že část obyvatel domu se nebude moci ze zdravotních důvodů pohybovat, proto se celé přízemí přestaví na bezbariérové. Aby Dům důstojného stáří mohl ubytovat v odpovídajících podmínkách osmnáct lidí, nevejde se do něj prádelna ani vývařovna. Potřeby klientů tím však podle provozovatelů nijak neutrpí.

"Vývařovna je přímo v Hrušovanech, jen pár metrů od vily. A k praní prádla využijeme velkokapacitní prádelnu, kterou máme v našem domě pro seniory v brněnských Maloměřicích. Tam se také bude odehrávat veškerá administrativa," doplnila ředitelka Betanie.

Úpravy čekají rovněž zahradu. Měl by tam vyrůst například altánek nebo ruské kuželky. V zahradě se Betanie chystá pořádat mimo jiné program pro obyvatele Hrušovan. To není jediný klad, který vznik domu obci přinese.

"Domluvili jsme se, že pro několik místních seniorů, kteří by tuto službu potřebovali, zajistí Betanie pečovatelské služby v domácnosti. To u nás zatím chybělo," upozornil starosta Hrušovan Miroslav Rožnovský. S naplněním nového domu nebudou potíže. Už nyní Betanie eviduje na pětadvacet žádostí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz