Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalou faru v Hrušovanech využijí duševně nemocní důchodci

  12:51aktualizováno  12:51
Vila Martha, krásná stavba s rozlehlou zahradou, stála v Hrušovanech u Brna donedávna zcela nevyužitá. Ještě do konce letošního roku se však z jejích zdí začnou ozývat charakteristické zvuky stavebních prací. Koncem příštího roku se tam nastěhuje osmnáct důchodců, kteří pro své duševní onemocnění potřebují neustálou péči.

Vila Martha | foto: Archiv Betanie

"Vilu jsme od Církve československé husitské dostali darem už v roce 2006. Dřív sloužila jako fara. Už tehdy jsme se domluvili, že budovu využijeme pro seniory," popisuje Jitka Bednářová, ředitelka občanského sdružení Betanie, které dům vlastní.

Vila se uvnitř promění od půdy až po sklep
Proměna někdejší fary v Dům důstojného stáří vyjde celkem na pětadvacet milionů korun. Převážná většina, necelých 23 milionů korun, pochází z regionálního operačního programu Evropské unie. S dalšími dvěma miliony pomůže brněnská židovská obec a Církev československá husitská.

Budovu nyní čeká kompletní přestavba. V suterénu vznikne prostor pro technické zázemí, v půdní vestavbě místo pro čtrnáctičlenný personál. Celé přízemí pak budou obývat klienti Domu důstojného stáří.

"Vzhledem k tomu, že nejen v kraji, ale na celé Moravě je velký nedostatek míst pro důchodce trpící nějakou formou duševního onemocnění - ať už stařeckou demencí či Alzheimerovou chorobou, bude všech osmnáct míst určeno právě pro takto nemocné klienty," doplnila Bednářová.

Bez bariér, ale také bez prádelny
Betanie počítá s tím, že část obyvatel domu se nebude moci ze zdravotních důvodů pohybovat, proto se celé přízemí přestaví na bezbariérové. Aby Dům důstojného stáří mohl ubytovat v odpovídajících podmínkách osmnáct lidí, nevejde se do něj prádelna ani vývařovna. Potřeby klientů tím však podle provozovatelů nijak neutrpí.

"Vývařovna je přímo v Hrušovanech, jen pár metrů od vily. A k praní prádla využijeme velkokapacitní prádelnu, kterou máme v našem domě pro seniory v brněnských Maloměřicích. Tam se také bude odehrávat veškerá administrativa," doplnila ředitelka Betanie.

Úpravy čekají rovněž zahradu. Měl by tam vyrůst například altánek nebo ruské kuželky. V zahradě se Betanie chystá pořádat mimo jiné program pro obyvatele Hrušovan. To není jediný klad, který vznik domu obci přinese.

"Domluvili jsme se, že pro několik místních seniorů, kteří by tuto službu potřebovali, zajistí Betanie pečovatelské služby v domácnosti. To u nás zatím chybělo," upozornil starosta Hrušovan Miroslav Rožnovský. S naplněním nového domu nebudou potíže. Už nyní Betanie eviduje na pětadvacet žádostí.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Najdete na iDNES.cz