Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

  7:17aktualizováno  7:17
První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly útočištěm bezdomovců i skupinek popíjejících alkohol. Lidé kolem chodí s obavami, radnice je bezradná.

Rozbité sklo, všudypřítomné odpadky a potkani. Tak dnes vypadá bývalý McDonald’s v Líšni, který jako první v zemi před sedmnácti lety zkrachoval. Ještě před dvěma lety zde přitom fungovala restaurace. Problémy začaly, když podnik vyhořel.

Ať už jdete na přilehlou autobusovou zastávku, tramvaj, nebo nakoupit do supermarketu, naskytne se pohled na vysklená okna a ohořelé zdi. Do nosu udeří silný zápach. K večeru se tu scházejí bezdomovci. „V noci se tam bojím chodit. Láká to tam podivné lidi a přes cestu běhají krysy,“ postěžovala si místní obyvatelka a prodavačka v nedalekém obchodě.

Není jediná, komu situace vadí. Problém se před více než rokem rozhodla řešit i radnice. Jednání ale komplikuje složitá majetková situace.

„Zchátralý objekt stojí na pozemku dvou vlastníků. Naneštěstí samotný dům patří ještě dalšímu majiteli. Dohromady jsou tam tedy tři vlastníci,“ uvedl druhý místostarosta Líšně Miloš Freiberg (ČSSD).

Radnice podpoří kohokoliv, kdo objekt opraví

Vlastník objektu je navíc v insolvenčním řízení, takže s budovou nelze nijak nakládat. Radnice ani nikdo jiný nemůže chátrající boudu zabezpečit nebo odkoupit. „I kdyby s objektem bylo možné nakládat, pro radnici by bylo komplikované ho odkoupit. Jak jsem před časem zjišťoval, vlastníci pozemků nemají o prodej zájem,“ řekl Freiberg.

Fotogalerie

Dodal, že všechny majitele je velmi těžké kontaktovat. Podle katastru nemovitostí jsou vlastníky pozemku dvě firmy s podobným názvem – Korekt Plus s. r. o. a Korekt Real s. r. o. Majitelem vyhořelého objektu, který se nachází v insolvenci, je pak firma Royal Stars s. r. o. Stejně jako radnici, ani redakci MF DNES se s nimi nepodařilo spojit.

Do budoucna chce radnice místo alespoň zkultivovat. „Jsem ve spojení s insolvenčním správcem vlastníka budovy. Ten mi dá vědět, jakmile bude insolvenční řízení u konce a s budovou bude možné nakládat. Poté objekt půjde nejspíš do dražby. Pokud by budova zůstala stávajícímu majiteli, tak se bude muset postarat o její zabezpečení,“ uvedl Freiberg s tím, že radnice uvítá každého kupce, jenž s budovou rozumně naloží.

„Určitě podpoříme kohokoliv, kdo objekt dokáže opravit a vrátit do života. Udělá tam třeba restauraci, nebo jakýkoliv provoz, který přiláká lidi a nebude ostudou,“ uvedl Freiberg. Ani po roce úsilí však podle něj není jasné, kdy se situace vyřeší.

Místo kontrolují sousedské hlídky

Podle místních obyvatel se však v posledních dnech u objektu pohybují lidé, kteří se tam snaží uklidit. Na místě už je také zpola plný kontejner. Odpadků a střepů je tam ale stále hodně. „Chodit tudy s dětmi není příjemné. Mám strach, aby se o něco nezranily. Já sama to raději obcházím delší cestou,“ řekla místní obyvatelka Dana Pospíšilová.

Právě tento objekt v Sedláčkově ulici patří podle ní k nejzanedbanějším místům v Líšni. Kromě policie, která je pravidelně kontroluje při obchůzkách, se na ně zaměřují i takzvané bezpečnostní sousedské hlídky. Když zaznamenají problémy, volají policii.

„Letos jsme sem vyjížděli jednou, zhruba v polovině srpna. Přivolali nás k ležící osobě. Jednalo se o padesátiletého podnapilého muže, kterého hlídka probudila a poslala pryč. Na začátku září zde pak strážníci při běžné kontrole nalezli injekční stříkačku,“ okomentoval situaci mluvčí městské policie Jakub Ghanem. Největším problémem je však i podle místních lidí všudypřítomný nepořádek.

Budova má zajímavou historii. Od roku 1995 zde byla pobočka řetězce rychlého občerstvení McDonald’s. Ta ale před sedmnácti lety jako první v České republice zkrachovala. Nahradila ji nonstop herna, jež zanikla po zákazu herních automatů na území Líšně.

Restauraci, která se v prostorách usídlila poté, si lidé pochvalovali. Byla prakticky jedinou v této části Líšně. Před dvěma lety ale vyhořela. „Když jsem se sem nastěhovala, těšila jsem se, že tam budu chodit na jídlo. Nějaká dobrá hospoda tady opravdu chybí,“ postěžovala si jedna z místních. Od té doby budova chátrá.

Přestože McDonald’s je už dávno minulostí, dodnes jsou zde patrné znaky typické pro budovu fast foodu – zabedněné okénko pro výdej jídla do auta nebo plochá červená střecha.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Najdete na iDNES.cz