Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Exministr Julínek se soudí s nemocnicí. Nelíbí se mu, že dostal výpověď

  • 33
Někdejší ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek strávil celé čtvrteční dopoledne v jednací síni. Okresní soud v Blansku se totiž zabývá jeho žalobou na Nemocnici Boskovice, v níž od října 2013 působil na pozici náměstka pro ekonomii a správu. Julínkovi se nelíbí, že loni v listopadu dostal výpověď.

Tomáš Julínek tvrdí, že jeho výpověď byla účelová a měla politické důvody, po soudu chce, aby ji označil za neplatnou. Oficiálně o post náměstka přišel loni 27. listopadu kvůli zefektivnění chodu nemocnice, která patří městu. Julínkova pozice byla podle rady města, která je současně i valnou hromadou nemocnice, nadbytečná, tak jej odvolala a post ekonomického náměstka zrušila.

Podle Julínka šlo ale jen o zastírací manévr. Z postu náměstka ho totiž odvolala starostka města Hana Nedomová (ČSSD), která se loni na podzim dočasně stala i jednatelkou nemocnice. Díky tomu, že dosavadního jednatele Dana Navrátila radní odvolali měsíc před Julínkem. I někdejší jednatel nemocnice přitom už loni tvrdil, že jeho vyhazov souvisel s tím, že on sám se odmítl Julínka zbavit (více jsme o tom psali zde).

„Paní starostka po mně chtěla, abych pana Julínka odvolal, to jsem opakovaně odmítl, písemně mi to dát nechtěla. Pak jsem byl 27. října 2015 na jednání rady, kde vše probíhalo bez problémů, nikdo neměl žádné výhrady ke mně ani k mé práci. Hned 28. října brzy ráno mi ale paní starostka zavolala, že jsem byl s okamžitou platností odvolán,“ uváděl už po svém odvolání Dan Navrátil.

Ekonomický náměstek musí chybět, říká Julínek

„Oficiální důvody mi nikdo nevysvětloval, pak jsem se dozvěděl, že nejsou spokojeni s komunikací, do té doby mi ale nic podobného nevytkli a dál už nikdo nic nevysvětloval,“ zlobil se Navrátil. Totéž zopakoval i letos na konci září, kdy se blanenský okresní soud sporem začal zabývat.

Jeho slova ve čtvrtek v jednací síni potvrdila i Magdalena Hájková, která už pět let v boskovické nemocnici pracuje jako právnička. „Pan Navrátil mi říkal několikrát, že po něm paní starostka opakovaně chtěla, aby pracovní poměr s panem Julínkem ukončil. Že už není jednatel, ho v říjnu překvapilo stejně jako nás, uvedl, že to má návaznost,“ popisovala Magdalena Hájková.

Běžný podle ní nebyl ani postup, kterým radní odvolali Tomáše Julínka. Dřív změny organizačního řádu zpracovávali vedoucí dotčených oddělení a vedení nemocnice je opakovaně projednávalo na poradách, než je jednatel předložil radě města ke schválení.

Jednatelkou nemocnice byla do 15. prosince 2015 starostka Boskovic Nedomová. Pak radní vybrali nového jednatele, někdejšího šéfa Úrazové nemocnice v Brně a bývalého senátora za ČSSD Miloše Janečka, do funkce nastoupil od 16. ledna 2016. S ním pak Julínek letos v lednu jednal o možném odchodu po dohodě, chtěl ale k odstupnému ve výši 289 tisíc korun i odchodné. S vedením nemocnice potažmo města se ale nedohodl. Tak v lednu podal žalobu na neplatnost výpovědi.

„Nemocnici jsem dva roky po sobě zajistil pozitivní hospodářský výsledek i spoustu investic, třeba třicetimilionovou dotaci na ARO, za to jsem požadoval minimálně roční plat, to je naprosto standardní. Mohli by si poté znovu zřídit post ekonomického náměstka, bez něj chod nemocnice musí trpět,“ zopakoval ve čtvrtek Julínek po jednání soudu.

Současný šéf nemocnice potíže popírá

„Na neplatnosti výpovědi trvám, nechci si nechat líbit vměšování politiků do řízení chodu nemocnice, navíc když ji to může ve svém důsledku poškodit,“ uvedl Julínek s poukazem na to, že nemohl dokončit rozjeté projekty a že nemocnici řídila dva měsíce starostka, která pro to neměla žádné profesní zkušenosti.

„Během jednání soudu se k případu nebudeme vyjadřovat,“ uvedla pouze boskovická starostka. S odstupem několika měsíců pak vysvětlila, že důvodem k odvolání Tomáše Julínka byla snaha ušetřit, aby město mohlo zvýšit platy mladých lékařů.

Současný jednatel boskovické nemocnice Miloš Janeček ve čtvrtek popřel, že by zařízení bez ekonomického náměstka mělo problémy.