Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý primátor Onderka opět na scéně, má znemožnit koalici ČSSD a ANO

  18:26aktualizováno  18:26
Po předloňských komunálních volbách se zdálo, že po osmi letech vlády nad Brnem je Roman Onderka (ČSSD) v politice odepsaný. Propadl se jen do křesla řadového zastupitele a dramaticky poklesl i jeho vliv v samotné sociální demokracii. S krizí současné magistrátní koalice vedené ANO ale vliv Onderky opět roste.

Bývalý brněnský primátor Roman Onderka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle informací MF DNES se totiž stal prodlouženou rukou hejtmana Michala Haška (ČSSD). Mají společný zájem: znemožnit v Brně vznik jakékoli koalice, v níž by se spojily ČSSD a ANO. Takovému spojení přitom nahrává rozložení sil v zastupitelstvu – obě strany by daly dohromady 24 hlasů a do většiny 28 hlasů by jim tak chyběla už jen jedna menší strana.

Kvůli odmítavému postoji části sociální demokracie reprezentované Onderkou a Haškem by měla problém i případná šestikoalice ANO, Žít Brno, zelených, TOP 09, lidovců a ČSSD, o které teď strany jednají.

Proč je spolupráce s hnutím ANO pro Haška a Onderku nežádoucí? Za půl roku totiž budou krajské volby. A v případě, že by obě strany byly koaličními partnery na brněnském magistrátu, těžko by se Hašek mohl do vedení města a svého zásadního krajského rivala – ANO – ve volební kampani strefovat tak jako doteď.

Více se začal zapojovat do hry před pár týdny

Koalice mezi ČSSD a ANO na magistrátu by navíc pro Haška byla nebezpečným precedentem i pro povolební krajské uspořádání. Taková varianta by totiž musela být bez Haška, s nímž spolupráci dříve opakovaně odmítl přímo šéf ANO Andrej Babiš.

Podle informací MF DNES se Onderka začal více zapojovat do hry před pár týdny. Po vypuknutí krize, kdy se ukázalo, že ANO a Žít Brno mají do detailů rozjednanou trojkoalici s šéfem zastupitelského klubu ČSSD Vlastimilem Žďárským, bylo nutné, aby postup sociálnědemokratických vyjednavačů posvětil městský výbor. To se ale začátkem dubna nestalo. Onderka se totiž přihlásil o slovo a podle svědků v dost emotivní řeči ostatní přesvědčil, že rozjednaná nová koalice není pro ČSSD výhodná a že by na ní opoziční strana jen tratila.

Sám exprimátor to komentovat nechce. „Já se k tomu vůbec vyjadřovat nebudu, protože od toho máme předsedu brněnské ČSSD Olivera Pospíšila. Ode mě by bylo vůči němu nefér, kdybych to nějak komentovat,“ řekl MF DNES Onderka.

Pospíšil tvrdí, že Onderka žádnou výraznou roli v zápolení o novou koalici nemá. „Jeho role a pověření odpovídají tomu, že je řadovým zastupitelem. Rozhodně se nesnaží překazit žádnou z možných variant koalice,“ konstatoval Pospíšil.

Onderka? Ne. Nebo vlastně ano V postoji k Onderkovi ovšem Pospíšil za poslední týdny zcela otočil. Před necelým měsícem připustil, že by pro možnost koalice s ANO sociální demokraté Onderku „obětovali“ – netrvali by na žádných funkcích pro exprimátora. Tím by přitom zlikvidovali hlavní symbol osmileté vlády ČSSD nad městem, jak požadoval třetí zamýšlený člen koalice, Žít Brno, který na vymezování se vůči Onderkově vládě postavil svůj volební úspěch.

Motivaci pomáhat Haškovi mají i další politici

Nyní ale Pospíšil naopak zdůrazňuje, že s postem pro bývalého primátora se dá v potenciální budoucí koalici počítat. V jedenáctičlenném zastupitelském klubu ČSSD není exprimátor jediný, kdo má motivaci pomáhat Haškovi. Někdejšího místostarostu Brna-střed Pavla Sázavského, který po volbách o post přišel, hejtman angažoval jako svého placeného poradce pro sport.

Hejtman má na postup proti potenciální koalici ještě další páku – brněnské starosty ČSSD. Většina z nich sice není v městském zastupitelstvu, patří ale ve straně mezi neformální autority. Pokud by souhlasili s koalicí s hnutím ANO, podle informací MF DNES by jim hrozilo, že by mohli přijít o dotace z krajského rozpočtu. A to by pro některé městské části byla velká rána, například Žabovřesky dostanou od kraje jen letos na rekonstrukce a opravy hřišť či škol více než tři miliony korun.

Také Hašek ale to, že by do koaličních vyjednávání v Brně zasahoval, oficiálně popírá. Stejně se k informacím staví i Pospíšil.

Hašek do jednání zasahuje, říká Vokřál

Něco jiného však říká například brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). „Michal Hašek sice tvrdí, že do toho vůbec nezasahuje, ale můžu říct, že do toho zasahoval, třeba i v průběhu našeho vlastního předsednictva ANO. Pokud říká něco jiného, tak lže,“ uvedl Vokřál už před dvěma týdny v rozhovoru pro MF DNES.

Zastupitelstvo je tak stále rozpolcené na dva tábory bez většiny. Pakt ČSSD s lidovci a ANO, Žít Brno, zelení a TOP 09 o případné šestikoalici jednají spíše formálně. Krom Haškova křídla v ČSSD by na ní nevydělali ani lidovci, protože by se museli podělit o část dosavadních postů.

Zatímco Onderka se snaží znovu nastřádat politický vliv, jeho nejbližší z magistrátu se po prohraných volbách vrhli na dobročinnost. Brněnské Vysoké učení technické roky zaštiťovalo projekt Brno a jižní Morava bez hranic. Až do letoška. Stovky setkání s handicapovanými dětmi ročně na základních školách odteď pořádá nově vzniklý spolek Vlaštovky Brno. Stojí za ním Dana Svátková, Onderkova sestra, která se kdysi proslavila výrokem, že primátorovi na magistrátu jen občas pomáhá zdarma, za čokoládu. V kuloárech se ale vědělo, že je zásadní šedou eminencí jeho vlády.

„Nikdo z nás z této činnosti nežije, děláme to zdarma. Bylo pro nás rozhodující, že loni VUT avizovalo, že už na tomto projektu nechce kooperovat a že jej chce ukončit. Proto vznikl v létě spolek Vlaštovky Brno. Nechtělo se nám po 17 letech ukončit tuto činnost ani úspěšné akce, letos třeba pořádáme 10. ročník plavecké show pro dětské domovy,“ vysvětlila Svátková.

Podle ní je roční rozpočet Vlaštovek zhruba 1,5 milionu korun a většina peněz pochází z dotací státu a kraje. Spolek ovšem ze zákona nemusí zveřejňovat výroční zprávy. Na webu Vlaštovek sice jsou, ale bez čísel.

V předsednictvu spolku krom Svátkové sedí i někdejší Onderkova šéfka tiskov ého oddělení Soňa Haluzová. A šéfem předsednictva se stal bývalý kvestor VUT Vladimír Kotek. S touto vysokou školou měl Onderka dlouhodobě nadstandardní vztahy. V době, kdy zasedal v její správní radě, získal na vysoké škole titul MBA.

Sháníme sponzory, tvrdí Onderka

„VUT i nadále poskytuje svá sportoviště na vybrané akce, ovšem ze strany školy se nejedná o přímou finanční podporu. Rozsah činnosti tohoto integračního projektu zůstal víceméně stejný, v této iniciativě dál pokračují zájemci z řad pracovníků VUT, ale nejedná se již o projekt, který by byl kompletně zaštítěn VUT,“ popsala vztah vysoké školy k projektu mluvčí VUT Radana Kolčavová.

Už příští sobotu se tak ve sportovním areálu VUT pod Palackého vrchem koná akce Jarní Handicap Open o pohár Onderkova nástupce, primátora Vokřála. Onderka se ve Vlaštovkách Brno podle svých slov neangažuje, odkazuje na svou sestru.

Sám je ale dlouholetým členem představenstva hokejové Komety, která je významným partnerem Vlaštovek. „Na představenstvu klubu před měsícem se nic takového neprobíralo. Řešíme hospodaření nebo výběr a nákup hráčů, věci, které se dotýkají extraligy. Sháníme sponzory. Prostě to, co dělá každé představenstvo hokejového týmu,“ komentoval Onderka své působení v klubu.

Autoři: , ,Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz