Richard Svoboda (ODS). Ilustrační snímek

Richard Svoboda (ODS). Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Z radnice na zámek. Bývalý senátor a primátor Brna Svoboda dělá kastelána

  • 1
Místo města teď bude řídit zámek. Na novou roli kastelána barokního zámku ve Valticích si od čtvrtku zvyká bývalý brněnský primátor Richard Svoboda (ODS). Jako první informoval o exprimátorově novém místě Břeclavský deník.

„Celý valticko-lednický areál je na vzestupu a moc se těším na to, že budu moci k tomu svým dílem přispět. Myslím, že existuje spousta možností, jak lichtenštejnskou kulturní krajinu ještě lépe a promyšleněji představovat návštěvníkům,“ naznačil Svoboda svoje záměry v nové funkci.

Valtický zámek leží u hranic s Rakouskem na bývalém panství Lichtenštejnů a je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu památek UNESCO. Míří sem nejvíc turistů na jižní Moravě.

Svobodovo angažmá ale nepřišlo zčistajasna, ve Valticích pracoval už více než rok v Národním centru divadla a tance.

„Byl jsem koordinátorem projektu, díky kterému bylo rekonstruováno barokní divadlo a obnovena jízdárna,“ doplnil.

Právě díky jeho předchozí práci si Svobodu vybral jako kastelána ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák, pod kterého Valtice spadají. Bez výběrového řízení, protože to na tuto funkci není povinné vypisovat.

„Bylo jasné, že bude pokračovat v tom, co považujeme pro Valtice za důležité. Tedy skloubit provoz Národního centra divadla a tance s provozem zámku. Máme plán oprav, na kterém jsme se shodli. Pan Svoboda chce pokračovat v tom, co dosud fungovalo, a předpokládáme, že se nám podaří v budoucnu otevřít další prostory zámku návštěvníkům,“ řekl Slezák.

Když to nebudu stíhat, rezignuji, slibuje Svoboda

Spolupráci s novým kastelánem si pochvaluje také starosta Valtic Pavel Trojan (ČSSD).

„Znám ho už z předchozích jednání, když jsme připravovali nedávný slavnostní koncert Magdaleny Kožené. Potkávali jsme se poměrně často a bavili jsme se o možné spolupráci města a národního centra,“ řekl starosta Trojan.

Svoboda ale zatím dostal od Národního památkového ústavu smlouvu jen na rok. Co se dá za tak krátkou dobu stihnout? Svoboda konkrétnější být nechtěl.

„Věřím, že se dá stihnout leccos dobrého. A třeba se mnou budou nadřízení spokojení a dají mi šanci dotáhnout i věci, které potřebují delší dobu,“ uvedl Svoboda.

Kromě funkce kastelána ale zůstává i členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kterým se stal před dvěma lety. Poté, co po šesti letech odešel ze Senátu. Podle svých slov bude obě funkce zvládat, protože nemá žádné jiné pracovní aktivity.

„Na funkci budu rezignovat minutu poté, kdy zjistím, že nejsem schopný beze zbytku plnit povinnosti radního,“ ujistil Svoboda, který původně vystudoval literární vědu a dvanáct let pracoval v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

Bývalý kastelán zničil obrazy za miliony

V roce 2004 se stal Svoboda brněnským primátorem, o dva roky později byl zvolený do Senátu za ODS. Radní pro rozhlasové a televizní vysílání jsou voleni na šest let a zasedají dvakrát za měsíc.

Dohlíží na obsah veškerého rozhlasového a televizního vysílání v zemi. Mohou například ukládat pokuty provozovatelům nebo udělovat licence k vysílání. Za to dostávají plat ve výši 56 tisíc korun měsíčně.

Bývalý kastelán Valtic Michal Tlusták musel z funkce odejít před několika měsíci poté, co jej policie obvinila, že nechal zničit moderní obrazy za miliony korun uložené v zámeckém depozitáři.