Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý šéf Zoo Hodonín na nahrávce na YouTube vyhrožoval svému nástupci

  3:00aktualizováno  10:29
Zděšení vyvolala v Hodoníně nahrávka ze serveru YouTube, na níž zřejmě mluví odvolaný ředitel hodonínské zoo Miroslav Frais s dalším mužem. Bývalý šéf zoo se v rozhovoru netají s tím, že je v kontaktu s lidmi, u kterých si lze objednat i vraždu. Jeho výhrůžky přitom směřují na současného ředitele zahrady.

Na internetu se objevila nahrávka rozhovoru mezi dvěma muži. Jedním z nich je patrně odvolaný ředitel hodonínské zoo Miroslav Frais - na snímku, který se v nahrávce netají tím, že má přístup k lidem, u kterých si lze objednat i vraždu. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Na zhruba šestiminutové nahrávce dva muži hovoří o současném řediteli zoo Jaroslavu Hyjánkovi. Toho po květnovém odvolání Fraise hodonínští radní dočasně pověřili řízením hodonínské zahrady.

Záznam se přitom objevil jen dva dny před termínem odevzdání podkladů k výběrovému řízení na nového šéfa.

Zatím není jasné, jestli to není i pokus o diskreditaci odvolaného ředitele. Pravost nahrávky se totiž zatím nedá ověřit. Miroslava Fraise MF DNES několikrát kontaktovala telefonicky, e-mailem i prostřednictvím SMS zpráv. Zatím se však nevyjádřil.

Řekl mi, že bych nemusel odejít po svých, svěřil se ředitel

"Od rána mi volalo několik lidí z města a přicházeli za mnou i zaměstnanci zoo. Chtěli mě upozornit, že na nahrávce inženýr Frais dává najevo, že má už na mě objednanou nějakou skupinu lidí, která už mi sem několikrát přišla ublížit, ale on to zatím vždy stopnul," komentoval pasáže ze záznamu Hyjánek.

Miroslav Frais

Miroslav Frais stál v čele hodonínské zoo osmadvacet let.
Kvůli prokázaným nesrovnalostem v účetnictví, na které upozorňoval kontrolní výbor zastupitelů v čele s Igorem Taptičem (Nezávislí) řadu měsíců, byl Frais z postu šéfa příspěvkové organizace města jeho Radou nakonec odvolán.

"Vzhledem k praktikám, které inženýr Frais jako manažer používá, mi to zapadá přesně do jeho stylu," řekl muž, kterému by podle nahrávky, jejíž pravost ovšem není ověřena, mohlo jít i o život.

Hyjánek nahrávkou překvapený nebyl, výhrůžky od Fraise prý zaslechl už před několika týdny. "Řekl mi, ať přehodnotím své aktivity v zoo a svou případnou budoucí kariéru. V té době jsem ještě nechápal, co Frais myslel tím, když mi řekl, že bych odsud také už nemusel odejít," popisuje Hyjánek rozhovor, který vedli zhruba před dvěma měsíci.

"Na mou nechápavou reakci řekl, že bych nemusel odejít po svých, ale odjet třeba na vozíku," upřesnil pak Hyjánek.

Zaměstnanci zoo jsou zděšeni. "Jsme pobouřeni. Navíc je Frais známý svou výbušností a ještě je i držitelem zbrojního průkazu, to je na pováženou," okomentoval situaci jeden z bývalých podřízených někdejšího ředitele, který si nepřál uvést své jméno.

Nahrávku bude muset Frais vysvětlit ODS

Podle hodonínského policejního mluvčího Petra Zámečníka je Frais obviněn z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, za který mu hrozí až dva roky vězení.

Nahrávku okomentovali také někteří hodonínští zastupitelé. "V první chvíli mě napadlo, že se Frais buď zbláznil, nebo jen dělá ramena. Poznal jsem ho jako velmi sebejistého člověka. Pokud je nahrávka autentická, měl by odejít z veřejného života v Hodoníně," soudí zastupitel František Ondruš, který nedávno kvůli kauzám na hodonínské radnici vystoupil z klubu zastupitelů za ODS.

Milana Grauová"Ta nahrávka je tedy opravdu silné kafe," přidal svůj komentář Ivo Knápek, který kandidoval za Nezávislé. Také podle starostky Hodonína Milany Grauové (ODS) je to, co se na nahrávce objevilo, "prostě špatně." Podle ní navíc záležitost poškodí stranu před volbami.

Členem ODS je totiž i bývalý ředitel zoo Frais. "Samozřejmě vyzveme pana Fraise k tomu, aby nám to vysvětlil," slíbila za tamní organizaci ODS Grauová. Zda by mohli spolustraníci Fraise vyzvat k vystoupení z ODS, ale zatím předjímat nechtěla.

Odvolaný ředitel čeká na soud

Zda se Miroslav Frais stejně jako Hyjánek přihlásil do výběrového řízení na pozici šéfa zoo, se zatím MF DNES zjistit nepodařilo.

Celá kauza je však podle Hyjánka složitá i proto, že žije už několik let s Fraisovou dcerou.

"Pokud se Frais vrátí po výběrovém řízení do zahrady jako staronový ředitel, podá polovina zaměstnanců okamžitě výpověď," okomentoval situaci v zoo jeden ze zaměstnanců.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz