Soud s bývalým vojenským špionem Romanem Lienerem - svědek a advokát Petr Vališ (vpravo) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Bývalý špion zpronevěřil peníze ministerstva. Teď vše musí vrátit

Bývalý tajný agent a důstojník české vojenské rozvědky Roman Liener před několika lety zpronevěřil zhruba 189 tisíc korun z fondů vojenské služby ministerstva vnitra. Teď musí peníze vrátit. Krajský soud v Brně mu dnes udělil podmíněný trest na 15 měsíců s odkladem na dva roky.

Senát krajského soudu zrušil rozhodnutí brněnského městského soudu, který Lienera odsoudil loni v létě na 18 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky a udělil mu pokutu 50 tisíc korun.

"Tímto jsme se posunuli z původního trestu trochu jinam," komentoval dnešní rozhodnutí soudu jeden z Lienerových obhájců Petr Vališ.

Do dneška strávil bývalý špion, působící v utajení v Bělorusku, ve vazbě 10 měsíců. Liener z armády odešel poté, co na něj jeho nadřízení podali v roce 2004 trestní oznámení. Podle nich měl důstojník vyzrazovat tajné informace běloruským agentům a zneužívat dokumenty NATO. To se nakonec nepotvrdilo.

"Obvinění, že měl klient zřejmě v úmyslu vyzradit utajované skutečnosti, je s prominutím hámotina," uvedl obhájce. "Policie nikdy nesdělila, jaké skutečnosti to měly být a komu měly být sděleny. My se domníváme, že to bylo na objednávku. Čí, to už říct neumíme," tvrdí Vališ.

Soud s bývalým vojenským špionem Romanem Lienerem - sedící dva svědci, zbytek advokáti

Kromě toho byl Liener navíc obviněn ještě z několika dalších spáchaných trestných činů: zpronevěry, podvodu, svémocného odloučení od posádky v Moskvě a neuposlechnutí rozkazu.

Za peníze získané z pokladny ministerstva zakoupil Liener v červnu 2002 letenky z Prahy do Paříže v hodnotě 66 tisíc korun a zamluvil si pokoj v pařížském hotelu Hilton za téměř 40 tisíc korun. Jenže nakonec do Paříže nikdy nevyrazil - a peníze ze zrušených letenek a hotelových rezervací putovaly do jeho kapsy.
 
Soudní líčení a výslech dvou svědků na Krajském soudě probíhal za zavřenými dveřmi, bez přítomnosti veřejnosti i obžalovaného. "Co chtěl říct, to řekl. Necítil potřebu se dále vyjadřovat," zdůvodnil Vališ Lienerovu absenci.
 
Dnešní rozhodnutí soudu však podle něj není konečná stanice, s verdiktem obhájci nejsou spokojeni. "Počkáme si na písemné vyhotovení rozsudku," řekl Vališ. Spolu s Lienerem se chtějí odvolat dál, u Nejvyššího soudu. "Ano, je to jedna z možností. Je to především jeho rozhodnutí, ne moje nebo kolegy," potvrdil Vališ.