Byznys s byty ve Znojmě. Starostovi blízcí je výhodně zprivatizovali

  7:19aktualizováno  7:19
Lidé z okolí starosty Znojma Jana Groise z ČSSD výhodně zprivatizovali nejméně dvanáct městských nemovitostí. Groisova rodina a jeho blízcí známí zaplatili za majetek v mnohem vyšší hodnotě jen necelých šest milionů korun. Nezvyklé privatizace MF DNES odhalila v katastru nemovitostí a v zápisech z rady a zastupitelstva.

Znojemský starosta Jan Grois. | foto: ČTK

Nemovitosti nakupovaly buď firmy, jež spoluvlastní starostův bratr Oldřich Grois, nebo jeho společníci, od nichž je společnosti následně získaly. Pokud by je firmy získaly na volném trhu, zaplatily by výrazně víc. Město totiž v letech 2011 až 2014 nabízelo byty přednostně nájemníkům za 40 procent tržní ceny.

„Na žádný z těch případů jsem neměl vliv. Všechno proběhlo v souladu se zásadami, které město schválilo,“ řekl Jan Grois.

Už v květnu 2011 schválila rada, v níž tehdy seděl jako místostarosta, pronájem stometrového nebytového prostoru v Bezručově ulici za čtyři tisíce korun měsíčně firmě Grolja. Na lukrativním místě vznikla restaurace Antik bar.

V době přiklepnutí pronájmu byl Jan Grois jednatelem a spolumajitelem zmíněné společnosti. Jak v radě tehdy hlasoval, si dnes už nevzpomíná. „Musel bych se zeptat zapisovatelky nebo zajít do archivu,“ prohlásil starosta. O dva roky později, kdy ve firmě seděl už jen jeho bratr Oldřich, jí město nakonec nebytový prostor prodalo za 376 tisíc korun.

Promlčeno, už je z obliga, říká právník

Podle Marka Zelenky, právníka z protikorupční iniciativy Oživení, měl Jan Grois přinejmenším v případě pronájmu vlastní firmě oznámit při hlasování podjatost, jak ukládá zákon o střetu zájmů.

V zápisech ale nic takového není. A nikdo z několika zastupitelů, které MF DNES oslovila, si nepamatuje, že by tak nynější starosta učinil. „Pokud podjatost nenahlásil, dopustil se přestupku, za což hrozí pokuta 50 tisíc korun. Promlčecí lhůta je ale jeden rok a běží od data hlasování. Takže dnes už je z obliga,“ řekl Zelenka.

Další firma, Znojstav, kterou starostův bratr spoluvlastní přes mateřskou akciovku Akvamarin Beryl, získala hned čtyři byty. Nekupovala je přímo od města, ale přes prostředníky, čímž se vyhnula tržní ceně. Třeba dvoupokojový byt na náměstí 28. října jí v roce 2016 prodal předseda dozorčí rady Akvamarinu Tomáš Rada, ačkoliv ho teprve o tři roky dříve koupil od města. „Byty opravujeme. Zatím nevím, jestli je pronajmeme. Byly v horším stavu, než jsme předpokládali. Pana Radu neznám, potkali jsme se jen při předávání klíčů,“ popsal Jan Vlček, jednatel Znojstavu.

Rada v roce 2014 zprivatizoval od města i nebytový prostor v Pontassievské ulici. Za několik měsíců jej prodal firmě Znojpres, která vydává Znojemský týden, jeho redakce teď v prostorách sídlí. Polovičním akcionářem týdeníku je Oldřich Grois, druhá půlka patří jeho ženě Monice.

„Naše firmy nezprivatizovaly žádný majetek, ale koupily vše na volném trhu. Čtyři nebytové prostory pro své kancelářské potřeby za nejvyšší možnou cenu, kterou určil volný trh. Nemluvě o špatných technických stavech těchto nemovitostí,“ reagoval na odhalené případy Oldřich Grois.

Ten sám kromě městského bytu na náměstí Republiky za 327 tisíc korun koupil i další v Rumunské ulici. Prodala mu jej jeho obchodní společnice a jednatelka jeho firem Jana Svobodová za 940 tisíc korun. Od města jej přitom získala za zlomek ceny – 165 tisíc korun.

„Byt v Rumunské ulici jsme koupili s manželkou na hypotéku za tržní cenu,“ poznamenal Oldřich Grois. Podle kupní smlouvy uložené na katastru nemovitostí, kterou má redakce MF DNES k dispozici, ale hypotékou Groisovi splatili jen polovinu ceny, zbytek dali ze svého.

Trestní oznámení odložili

K městskému bytu se výhodně dostal také šéfredaktor Groisova Znojemského týdne František Střecha, který je zároveň tajemníkem okresní buňky ČSSD. V září 2015 zastupitelstvo schválilo prodej nemovitosti v Gagarinově ulici za čtvrt milionu korun jeho synu Václavovi, který v minulosti seděl ve dvou Groisových firmách. Ani ne o pět měsíců později byt darovací smlouvou převedl na otce.

Obešli tak podmínku města, které si ve smlouvě stanovilo předkupní právo, pokud by se byt do roka prodával někomu jinému. V případě převodu na příbuzné to však neplatilo. „Byli jsme v bytě nájemci, byl to standardní postup. Podali jsme si žádost a vyšlo to. Žádný podvod v tom nebyl, o ty byty neměl nikdo zájem,“ tvrdí Střecha.

Robaras, další firma starostova bratra, zprivatizovala nebytový prostor v roce 2014, za 80 metrů čtverečních zaplatila městu 385 tisíc. A další společnost Elmoteza o rok dříve získala jiných 110 metrů čtverečních za 512 tisíc korun.

Už tehdy se zdála opozičním zastupitelům cena příliš nízká, protože nebytové prostory ve Vídeňské ulici naproti staré nemocnici patřily mezi lukrativní majetek města.

Podali proto trestní oznámení, kde rozporovali částku určenou znaleckým posudkem. Podle něj byl totiž dům starší než ve skutečnosti, což cenu výrazně snížilo. „Policie se s námi vůbec nebavila, neudělala revizní posudek. Nebyl jsem na jediném výslechu. Nakonec naše trestní oznámení odložila,“ podotkl zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo).

Redakce MF DNES už v dubnu zmapovala veřejné zakázky za nejméně 12 milionů korun, jež od města získaly firmy spoluvlastněné bratrem starosty. Ani v jednom případě Jan Grois při hlasování neohlásil podjatost. I přesto si stojí za tím, že nepochybil a jeho pozice ve vedení města neměla na zakázky vliv.

Výhodné transakce s nemovitostmi ve Znojmě

  • Společnost Akvamarin Beryl vlastní dceřiné firmy Znojstav, Elmoteza, Robaras. Po třetině Akvamarinu patří Oldřichu Groisovi (bratr starosty Jana Groise), Janě Svobodové a Pavlu Kavanovi. Předsedou dozorčí rady je Tomáš Rada. 
  • Oldřich Grois zprivatizoval byt na náměstí Republiky. Jana Svobodová zprivatizovala byt v Rumunské ulici, prodala jej Oldřichu Groisovi.
  • Rodiče Pavla Kavana zprivatizovali byt v Rudoleckého ulici, o rok později jej prodali synovi.
  • Tomáš Rada zprivatizoval byt na náměstí 28. října, prodal jej Znojstavu. Koupil i nebytový prostor v Pontassievské ulici pro Groisovu firmu Znojpres, která vydává Znojemský týden – také jeho šéfredaktor František Střecha se přes svého syna výhodně dostal k bytu.
  • Znojstav přes prostředníky koupil tři původně městské byty v ulici Vítězslava Nováka. Firma Robaras od města koupila nebytový prostor v Studentské ulici.
  • Elmoteza od města koupila nebytový prostor na Vídeňské třídě.
  • Společnost Grolja, spoluvlastněná bratry Groisovými, koupila od města nebytový prostor v Bezručově ulici.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Další z rubriky

Strojvedoucí před odjezdem vlaku usnul v kabině. Nadýchal 2,6 promile

Ilustrační snímek

Strojvedoucího spícího v kabině lokomotivy našli ve středu jeho kolegové na nádraží v Křenovicích na Vyškovsku. Protože...

Místo graffiti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Najdete na iDNES.cz