Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bzenečtí blokovali tah na Slovensko, nechtějí ve městě objížďku

  7:51aktualizováno  12:43
Řidiči, kteří jeli po deváté hodině přes Bzenec, uvízli v koloně. Místní i lidé z okolí chodili hodinu přes přechod v centru. Protestovali tak proti tomu, že do města byla svedena doprava ze dvou silnic první třídy kvůli uzavírce Bučovic a Petrova. Oba tahy přitom slouží i pro tranzitní dopravu na Slovensko.

"V kolonách uvízly především kamiony, osobní automobily z nich vyjížděly a řidiči hledali jinou objízdnou trasu. Máme zprávy, že mnoho automobilů se pokoušelo projet okolními obcemi," uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Akci zdejší radnice povolila a podpořily ji i některé obce v okolí, zejména Veselí nad Moravou a Vracov, který je na tom nyní podobě jako Bzenec. "Připojil jsem se k nim, protože podle mne tyto objízdné trasy kraj povolil v rozporu se zákonem. Tvrdí, že neexistuje jiné řešení, ale to není pravda," uvedl sociálnědemokratický poslanec Ivan Ohlídal.

Protest skončil
Ještě před blokádou se zdálo, že se protestu mnoho lidí neúčastní, že k němu Bzenečtí nebudou mít odvahu. Úderem deváté hodiny se však všechno změnilo. Na přechod vstoupily desítky lidí, především důchodci a někteří z nich pak po něm chodili sem a tam i o berlích. Asi po deseti minutách chtěli policisté protest na chvíli přerušit a pustit kolonu aut.

Lidé se však proti tomu vzbouřili a na opakované výzvy policie nereagovali. Někteří z nich dokonce na přechodu zůstali stát s tím, že autům zabrání v tom, aby přes něj přejela.

Mapa objížděk kvůli opravě silnice I/50 v Bučovicích

"Pojďte, lidi, nebojte se," vyzýval ostatní starší muž. Po několika minutách tuhého odporu místních se pak policii podařilo uvolnit přechod, aby mohla projet alespoň cisterna s chemikáliemi.

Asi pětadvacet minut po zahájení protestu se kolony v obou směrech nakonec rozjely, ale jen na tři minuty. Pak už Bzenečtí přerušení protestu nedovolili a po přechodu chodili až do deseti hodin. "Příjemně mne překvapilo, kolik lidí se nakonec do protestu zapojilo. A jsem tomu ráda, nemůžeme si nechat všechno líbit," uvedla jedna z organizátorek protestu Blažena Gillíková.

Blokáda zdržela některé řidiče i hodinu. "Ani mně však tato objížďka nevyhovuje. Ztratím tak spoustu času a najedu desítky kilometrů navíc," uvedl Štefan Kamenčiak ze Slovenska.

I když se úderem desáté kolony auta znovu rozjela, Bzenec, ale i sousední Vracov byly totálně ucpané ještě nejméně dvacet minut po ukončení blokády.

Bzencem nyní projíždějí automobily, které tudy objíždějí Petrov na trase Uherské Hradiště - Břeclav. V obci se staví most a buduje kanalizace. Tato uzavírka by měla skončit 25. září. Kromě toho se však tudy objíždějí i Bučovice, kterými vede mezinárodní silnice I/50 ve směru Brno - Uherské Hradiště.

Na tomto tahu je provoz ještě hustší, například při sčítání v roce 2005 to bylo téměř patnáct tisíc aut za čtyřiadvacet hodin.V Bučovicích se buduje kanalizace a po ní se bude rekonstruovat asi tříkilometrový úsek padesátky. Tato uzavírka skončí až příští rok na podzim.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz