Miloš Barták při seřizování přístrojů měřících fotosyntézu mechových polštářů na výzkumné ploše nedaleko stanice J.G. Mendela

Miloš Barták při seřizování přístrojů měřících fotosyntézu mechových polštářů na výzkumné ploše nedaleko stanice J.G. Mendela | foto: P. Váczi

Část vědců se z Antarktidy vrací domů

  • 0
Dva ornitologové z výpravy brněnských vědců, která bádá na antarktickém ostrově Jamese Rosse, se vracejí domů. Václav Pavel a Karel Weidinger už ukončili svůj výzkumný program, využili dobrého počasí a před několika dny se přesunuli vrtulníkem na stanici Marambio. Tam čekají na odlet do jihoargentinského Rio Gallegos.

Pokud počasí vydrží, příští týden by je mohla následovat další skupina čtyř až pěti vědců.

Zbytek týmu ale bude pokračovat v práci. Během minulého týdne zahájili geologové výzkum v oblasti Antarktického poloostrova, kam se přesunuli vrtulníkem. Díky ideálnímu počasí se přelet obešel bez komplikací a skupina zahájila svůj odborný program zaměřený na vyvřelé horniny. Ještě den předtím přitom zuřila v oblasti ostrova silná vichřice.

Na stanici J. G. Mendela pak vědci pracovali na ošetření technických kontejnerů. Nejprve pod pečlivým dohledem technika Petra Pálky očistili jejich povrch od počínající koroze a pak je natřeli základní a krycí barvou. "Tímto způsobem se životnost kontejnerů prodloužila o několik let," uvedl profesor Miloš Barták.

Druhý technik expedice Jan Pobořil zase instaloval nový kovový nosník pro další větrnou elektrárnu. Ta bude v provozu celoročně a bude také napájet elektrickým proudem automatickou meteorologickou stanici.

Rutinu přerušila loď Le Diamant

Zároveň vědci pokračovali ve sběru rostlinného materiálu, spor a fragmentů stélek. Z rutinních prací vytrhla výzkumníky až loď Le Diamant. Ta se objevila v podvečer na dohled od stanice, přestože oblast ostrova leží poměrně daleko od obvyklých plavebních tras.

Stanice J.G. Mendela ve sněhové vichřici, která podle okamžité síly větru tvoří velké závěje, nebo naopak pruhy odváté až na půdní povrch

"Byl to pro nás poněkud nezvyklý pohled, protože za dobu našeho pobytu na ostrově jsme odvykli plavidlům větším, než jsou naše pouze několikametrové gumové motorové čluny," vysvětlil Barták.

Výzkumníci zahájili další práce v terénu

Osmého února začali vědci další etapu terénních prací. Jedna skupina, složená z limnologů a geologů, se vypravila do vzdálené oblasti Croft Bay, kde zřídila dva krátkodobé stanové tábory. Odtud v těchto dnech podnikají celodenní pochody do různých lokalit ostrova.

"Limnologové zkoumají početná jezera, která se nacházejí na náhorní plošině Clearwater mesa, geologové a jeden geomorfolog zase mapují odledněná území v oblasti Torrent Valley," popsal Barták.

Další skupina, zaměřená na dlouhodobé zkoumání ledovců, 10. února začala s instalací klimatologických měřicích přístrojů v oblasti ledovce Whisky Glacier. Nejdřív ale museli pěšky přesunout nezbytné technické vybavení do vnitrozemí ostrova, což jim zabralo čtyři hodiny.