Na nové průmyslové stroje nemá Rusko peníze. Jihomoravským firmám klesají zisky. Ilustrační snímek

Na nové průmyslové stroje nemá Rusko peníze. Jihomoravským firmám klesají zisky. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Slabý rubl dopadá i na jihomoravské firmy, někde se už propouští

  • 1
Finanční problémy a propouštění. Raketový propad kurzu ruské měny může znamenat pro desítky jihomoravských firem pohromu. Manažeři zatím zůstávají v hodnocení opatrní.

„Podstatná část našich výrobků směřuje na východ, tedy do Ruska a Ukrajiny. Jestliže loni jsme měli roční obrat něco přes 50 milionů eur, kvůli sankcím a slabému rublu jsme nyní na ruském trhu ztratili asi pět milionů eur. O dalších patnáct milionů eur jsme přišli na Ukrajině, protože naši dlouholetí partneři najednou nemají peníze. Celkově tak náš obrat klesl o čtyřicet procent,“ upozornil Božetěch Němeček, náměstek finančního ředitele T Machinery z Ratíškovic na Hodonínsku.

Firma se zabývá výrobou důlní techniky a je jediným výrobcem v Česku, který je schopen navrhnout, vyrobit, dodat a spustit do provozu celý dobývací komplex.

Peněžní propad se promítl už i do pracovních míst. „Museli jsme snížit počet zaměstnanců o 55 lidí, z toho 35 bylo našich kmenových a 20 agenturních,“ upřesnil Němeček. Pro Hodonínsko, okres s tradičně nejvyšší nezaměstnaností v kraji, to je o to horší zpráva.

Ruší se zakázky, počítá se s menším počtem turistů

Výraznou orientací na ruský trh je známá i brněnská Alta. Podnik zaměřený na výrobu obráběcích strojů a technologických zařízení pro mnoho odvětví uzavřel v posledních pěti letech v Rusku několik velkých kontraktů v řádu stovek milionů eur.

„Sankce i slabý kurz rublu se nás hodně dotýkají. Zatím ale nedokážeme říci, jaké dopady to na nás bude mít. Vše zatím jen sledujeme a postupně vyhodnocujeme,“ předestřel stanovisko společnosti tiskový mluvčí Antonín Murgaš. Podobně jako on přitom mluví většina oslovených manažerů. Jsou prostě velmi opatrní.

Předseda Regionální hospodářské komory Brno Miloš Škrdlík očekává výrazný pokles objednávek ze strany Ruska. „Kvůli slabému rublu se tuzemské výrobky stávají pro ruské partnery drahé. Sankce vyhlášené Evropskou unií navíc ještě zmenšily prostor pro český export do Ruska i z pohledu jihomoravských firem a klesne zřejmě i počet přijíždějících ruských turistů,“ obává se Škrdlík.

Tento trend koneckonců potvrzují zástupci firem už nyní. „Naše zboží se stává pro Rusko cenově nedostupné, takže nekupuje už nové stroje, ale pouze náhradní díly,“ uvedl Němeček z T Machinery.

Potravinářské firmy naopak čekají užitek

Dvě již dojednané zakázky musel zrušit strojírenský Siempelkamp CZ z Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku.

„Jednalo se o dva větší kontrakty, které byly již nachystány k podpisu. Naše mateřská firma z Německa ale měla obavy o jejich splacení, a tak od nich na poslední chvíli ustoupila. Nás to ovšem nijak neohrozí, protože ostatních zakázek máme tolik, že jsme obsazení až do září 2015,“ sdělil ředitel společnosti Michal Pospíšil.

Zatímco přibližně dvě desítky jihomoravských firem zaměřených na strojírenství vzhlížejí k vývoji na východě s obavami, ty potravinářské naopak věří, že současná situace jim přinese užitek.

„Je předčasné dovozovat dopady. Každopádně ruskému trhu i nadále věříme, i proto v novém roce posilujeme náš ruský závod o 100 nových pracovníků, abychom byli schopni uspokojit rostoucí poptávku po našich produktech,“ uvedl Petr Kopáček, PR manažer potravinářského koncernu Hamé, pod který spadají z Jihomoravského kraje společnosti Pika Bzenec a Fruta Podivín.