Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cenné fasádě v brněnské ulici Veveří hrozí zkáza, varují památkáři

  10:46aktualizováno  10:46
Na náročnou opravu historických štuků a soch domu na ulici Veveří nemá městská část Brno-střed peníze a po čtyřech měsících z ní proto mizí lešení. Památkově chráněnou fasádu však nyní místo kovových plátů kryje jen igelit. Památkáři i obyvatelé domu se bojí, že ji přes zimu zničí počasí.

Památkově chráněnou fasádu domu na brněnské ulici Veveří chrání před počasím jen igelit, na plánovanou rekonstrukci nemá městská část peníze a dočasně ji proto přerušila. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dům z přelomu devatenáctého a dvacátého století na rohu ulic Veveří a Jana Uhra měl být opraven do konce října. Na rekonstrukci uliční i dvorní fasády a výměnu klempířských prvků si Brno-střed vybralo stavební firmu Reko.

"V létě jsme nechali vypracovat projekt, se kterým souhlasili i památkáři. Když ale na konci srpna přišla kontrola z odboru památkové péče brněnského magistrátu stavbu zkontrolovat, přehodnotila rozhodnutí a požadovala jiné zpracování všech uměleckořemeslných detailů. To změnilo obsah smlouvy se stavební firmou a zároveň navýšilo cenu, tudíž se práce zastavila," uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Fasádu může zima vážně poškodit, upozorňují památkáři

Kolem domu už však stálo lešení a pracovníci Reka odstraňovali všechny klempířské součásti, které fasádu chránily. Kovové kryty tak nyní chybí na okenních parapetech, stejně jako nad balkony, římsami i ozdobnými reliéfy. A lešení, které několik měsíců stálo ladem, nyní řemeslníci rozebírají.

Památkově chráněnou fasádu domu na brněnské ulici Veveří chrání před počasím jen igelit, na plánovanou rekonstrukci nemá městská část peníze a dočasně ji proto přerušila.

"Na fasádu teď bude pršet a sněžit, podmáčené zdivo zmrzne a celá fasáda bude poškozená ještě více," obává se Ivo Ondračka, který v opravované budově bydlí.

Souhlasí s ním i památkáři. "Pokud na památce chybí dostatečné ochranné prvky, zimní počasí ji skutečně může poškodit," řekl mluvčí Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Musil.

Igelitová folie na parapetech je podle firmy provizorium

Podle Šťástky se rekonstrukce uskuteční hned na jaře, nemá však cenu, aby dům zakrývalo lešení celou zimu. "Nový termín dokončení prací je 30. červen příštího roku. Stavební firma má za úkol zabezpečit fasádu tak, aby nevznikly škody," řekl Šťástka. Pokud prý počasí historické ozdoby zničí, zaplatí to firma Reko.

Památkově chráněnou fasádu domu na brněnské ulici Veveří chrání před počasím jen igelit, na plánovanou rekonstrukci nemá městská část peníze a dočasně ji proto přerušila.Památkově chráněnou fasádu domu na brněnské ulici Veveří chrání před počasím jen igelit, na plánovanou rekonstrukci nemá městská část peníze a dočasně ji proto přerušila.

Ta zakryla venkovní parapety oken igelitovou fólií, která však průniku vody nezabrání. Zbytek fasády navíc zůstává obnažený. "Je to sice jen provizorium, ale jinak to bez dalších vyšších nákladů udělat nešlo. Investora jsem navíc upozornil, že teď může například okny zatékat voda," vysvětlil stavbyvedoucí Aleš Hudeček z Reka.

Kvůli opakované stavbě a demontáži lešení si radnice nebude muset připlatit. Náklady na zatím nepovedenou rekonstrukci zaplatí firma Reko.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Muže ve Vyškově zabil jeho známý nožem, sám se přihlásil policii

Vražda (ilustrační foto)

Muže, který byl ve čtvrtek ráno nalezen mrtvý na ulici ve Vyškově, zabil nožem jeho známý. Měli spolu dlouhodobý spor....

Brněnská Úrazovka postupně chátrá, pomůže jí pavilon za půl miliardy

Nový moderní osmipatrový pavilon s heliportem na střeše propojí se současnou...

Problémy s dosluhujícími operačními sály vyřeší Úrazové nemocnici v Brně nová budova. Osmipatrový prosklený pavilon...

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz