Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cenné fasádě v brněnské ulici Veveří hrozí zkáza, varují památkáři

  10:46aktualizováno  10:46
Na náročnou opravu historických štuků a soch domu na ulici Veveří nemá městská část Brno-střed peníze a po čtyřech měsících z ní proto mizí lešení. Památkově chráněnou fasádu však nyní místo kovových plátů kryje jen igelit. Památkáři i obyvatelé domu se bojí, že ji přes zimu zničí počasí.

Památkově chráněnou fasádu domu na brněnské ulici Veveří chrání před počasím jen igelit, na plánovanou rekonstrukci nemá městská část peníze a dočasně ji proto přerušila. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Dům z přelomu devatenáctého a dvacátého století na rohu ulic Veveří a Jana Uhra měl být opraven do konce října. Na rekonstrukci uliční i dvorní fasády a výměnu klempířských prvků si Brno-střed vybralo stavební firmu Reko.

"V létě jsme nechali vypracovat projekt, se kterým souhlasili i památkáři. Když ale na konci srpna přišla kontrola z odboru památkové péče brněnského magistrátu stavbu zkontrolovat, přehodnotila rozhodnutí a požadovala jiné zpracování všech uměleckořemeslných detailů. To změnilo obsah smlouvy se stavební firmou a zároveň navýšilo cenu, tudíž se práce zastavila," uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Fasádu může zima vážně poškodit, upozorňují památkáři

Kolem domu už však stálo lešení a pracovníci Reka odstraňovali všechny klempířské součásti, které fasádu chránily. Kovové kryty tak nyní chybí na okenních parapetech, stejně jako nad balkony, římsami i ozdobnými reliéfy. A lešení, které několik měsíců stálo ladem, nyní řemeslníci rozebírají.

Památkově chráněnou fasádu domu na brněnské ulici Veveří chrání před počasím jen igelit, na plánovanou rekonstrukci nemá městská část peníze a dočasně ji proto přerušila.

"Na fasádu teď bude pršet a sněžit, podmáčené zdivo zmrzne a celá fasáda bude poškozená ještě více," obává se Ivo Ondračka, který v opravované budově bydlí.

Souhlasí s ním i památkáři. "Pokud na památce chybí dostatečné ochranné prvky, zimní počasí ji skutečně může poškodit," řekl mluvčí Národního památkového ústavu v Brně Zdeněk Musil.

Igelitová folie na parapetech je podle firmy provizorium

Podle Šťástky se rekonstrukce uskuteční hned na jaře, nemá však cenu, aby dům zakrývalo lešení celou zimu. "Nový termín dokončení prací je 30. červen příštího roku. Stavební firma má za úkol zabezpečit fasádu tak, aby nevznikly škody," řekl Šťástka. Pokud prý počasí historické ozdoby zničí, zaplatí to firma Reko.

Památkově chráněnou fasádu domu na brněnské ulici Veveří chrání před počasím jen igelit, na plánovanou rekonstrukci nemá městská část peníze a dočasně ji proto přerušila.Památkově chráněnou fasádu domu na brněnské ulici Veveří chrání před počasím jen igelit, na plánovanou rekonstrukci nemá městská část peníze a dočasně ji proto přerušila.

Ta zakryla venkovní parapety oken igelitovou fólií, která však průniku vody nezabrání. Zbytek fasády navíc zůstává obnažený. "Je to sice jen provizorium, ale jinak to bez dalších vyšších nákladů udělat nešlo. Investora jsem navíc upozornil, že teď může například okny zatékat voda," vysvětlil stavbyvedoucí Aleš Hudeček z Reka.

Kvůli opakované stavbě a demontáži lešení si radnice nebude muset připlatit. Náklady na zatím nepovedenou rekonstrukci zaplatí firma Reko.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Najdete na iDNES.cz