Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Centra jihomoravských měst provoní medovina na vánočních trzích

  14:23aktualizováno  14:23
Vánoční trhy v jihomoravské metropoli začaly již tento týden. Tradičně se objevily stánky s občerstvením, medovinou a dárkovými předměty na náměstí Svobody, ale například i na Zelném trhu. Některé stánky budou letos nově otevřené až do Silvestra. Advent se blíží i do ostatních jihomoravských měst.

Brněnské vánoční trhy v roce 2009 | foto: Radek Miča, MAFRA

Hned několik míst zaplaví letos v Brně vánoční trhy. Tradičně odstartují na náměstí Svobody. V pátek byly zahájeny i vánoční trhy na Zelném trhu.

první adventní víkend

Sobota

16.00 koncert Donna Lewis (GB) a Doug Yowell (USA)

Neděle

13.00 koncert DNA - Dej nám akord

16.00 divadelní představení Meteor z Prahy

17.30 Živý betlém

Hlavní pozornost návštěvníků se však bude jako každý rok soustředit na náměstí Svobody. Zde hlavní organizátor vánočních trhů, jímž je Brněnské kulturní centrum, přichystal pro letošek 63 stánků.

"Při výběru jsme ještě více posílili prodejce pochutin, dostatečný prostor jsme však vyčlenili i stánkům řemeslnickým a stánkům s dárkovými předměty," řekla mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Další stánky budou rozesety na nádvoří Staré radnice a také na samotné Radnické ulici. Program vánočních trhů zpestří i nově otevřený Mincmistrovský sklep.

Návštěvníci na náměstí Svobody mohou počítat s každodenním koncertem, který se uskuteční vždy v 16 hodin, či pravidelnými večerníčky pro děti. Organizátoři pamatovali i na návštěvnicky vděčné cíle jako zookoutek a Ježíškovu poštu.

Oproti minulému roku bude bohatší betlém. "Jako základ mu opět posloužila kašna, která je překryta bedněním na dvě patra, a lidských i zvířecích figur bude okolo šedesáti," přiblížila Fantová.

Stánky budou otevřené až do Silvestra

Pořadatelé využili i největší současnou atrakci náměstí, brněnský orloj, z něhož každou hodinu vypadnou speciální vánoční skleněné kuličky.

Nově se také prodlouží otevírací doba stánků. Trubač ukončí každý den v půl desáté večer, zavírat se však bude o čtvrt hodiny později. Navíc provoz všech stánků neskončí 23. prosince, jak bylo dříve avizováno.

"Vybrané stánky s občerstvením otevřou i na Štědrý den a budou fungovat až do prvního ledna. Lidé je tak mohou využít i na Silvestra," dodala Fantová.

Na ladovské pojetí Vánoc vsadila i radnice městské části Brno-střed, která pořádá trhy na Zelném trhu. Připraveno je tu 40 stánků, které se zavřou 23. prosince. "Sortiment tvoří dřevěné a slaměné ozdoby, keramika, malované sklo, různé šperky," doplnil starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Trhy začnou i v dalších městech kraje

Letošní advent ve Znojmě oživí místní umělci a školní soubory. Chybět nebudou trhy, každodenní program na pódiu, tematické prohlídky podzemí či vánoční vláček.

Hlavní vánoční strom se na Masarykově náměstí poprvé rozsvítí tuto neděli v půl páté odpoledne. Znojemský advent se uskuteční od 28. listopadu do 23. prosince. Jeho program zaplní Horní i Masarykovo náměstí a také Obrokovou ulici.

V Hodoníně se pak oslava adventu uskuteční od 15. do 17. prosince. Na tamní pěší zóně bude malý vánoční jarmark a novinkou bude koledování dětí z mateřských škol.

Ve Vyškově připravují vánoční trhy také na 15. až 17. prosince. Jako každý rok se tady budou konat na Masarykově náměstí.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz