Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Centra jihomoravských měst provoní medovina na vánočních trzích

  14:23aktualizováno  14:23
Vánoční trhy v jihomoravské metropoli začaly již tento týden. Tradičně se objevily stánky s občerstvením, medovinou a dárkovými předměty na náměstí Svobody, ale například i na Zelném trhu. Některé stánky budou letos nově otevřené až do Silvestra. Advent se blíží i do ostatních jihomoravských měst.

Brněnské vánoční trhy v roce 2009 | foto: Radek Miča, MAFRA

Hned několik míst zaplaví letos v Brně vánoční trhy. Tradičně odstartují na náměstí Svobody. V pátek byly zahájeny i vánoční trhy na Zelném trhu.

první adventní víkend

Sobota

16.00 koncert Donna Lewis (GB) a Doug Yowell (USA)

Neděle

13.00 koncert DNA - Dej nám akord

16.00 divadelní představení Meteor z Prahy

17.30 Živý betlém

Hlavní pozornost návštěvníků se však bude jako každý rok soustředit na náměstí Svobody. Zde hlavní organizátor vánočních trhů, jímž je Brněnské kulturní centrum, přichystal pro letošek 63 stánků.

"Při výběru jsme ještě více posílili prodejce pochutin, dostatečný prostor jsme však vyčlenili i stánkům řemeslnickým a stánkům s dárkovými předměty," řekla mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Další stánky budou rozesety na nádvoří Staré radnice a také na samotné Radnické ulici. Program vánočních trhů zpestří i nově otevřený Mincmistrovský sklep.

Návštěvníci na náměstí Svobody mohou počítat s každodenním koncertem, který se uskuteční vždy v 16 hodin, či pravidelnými večerníčky pro děti. Organizátoři pamatovali i na návštěvnicky vděčné cíle jako zookoutek a Ježíškovu poštu.

Oproti minulému roku bude bohatší betlém. "Jako základ mu opět posloužila kašna, která je překryta bedněním na dvě patra, a lidských i zvířecích figur bude okolo šedesáti," přiblížila Fantová.

Stánky budou otevřené až do Silvestra

Pořadatelé využili i největší současnou atrakci náměstí, brněnský orloj, z něhož každou hodinu vypadnou speciální vánoční skleněné kuličky.

Nově se také prodlouží otevírací doba stánků. Trubač ukončí každý den v půl desáté večer, zavírat se však bude o čtvrt hodiny později. Navíc provoz všech stánků neskončí 23. prosince, jak bylo dříve avizováno.

"Vybrané stánky s občerstvením otevřou i na Štědrý den a budou fungovat až do prvního ledna. Lidé je tak mohou využít i na Silvestra," dodala Fantová.

Na ladovské pojetí Vánoc vsadila i radnice městské části Brno-střed, která pořádá trhy na Zelném trhu. Připraveno je tu 40 stánků, které se zavřou 23. prosince. "Sortiment tvoří dřevěné a slaměné ozdoby, keramika, malované sklo, různé šperky," doplnil starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Trhy začnou i v dalších městech kraje

Letošní advent ve Znojmě oživí místní umělci a školní soubory. Chybět nebudou trhy, každodenní program na pódiu, tematické prohlídky podzemí či vánoční vláček.

Hlavní vánoční strom se na Masarykově náměstí poprvé rozsvítí tuto neděli v půl páté odpoledne. Znojemský advent se uskuteční od 28. listopadu do 23. prosince. Jeho program zaplní Horní i Masarykovo náměstí a také Obrokovou ulici.

V Hodoníně se pak oslava adventu uskuteční od 15. do 17. prosince. Na tamní pěší zóně bude malý vánoční jarmark a novinkou bude koledování dětí z mateřských škol.

Ve Vyškově připravují vánoční trhy také na 15. až 17. prosince. Jako každý rok se tady budou konat na Masarykově náměstí.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Jobs Contact
KONSTRUKTÉR JUNIOR (24.000 - 28.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz