Nově jmenovaný ředitel brněnské nemocnice U Svaté Anny Petr Koška

Nově jmenovaný ředitel brněnské nemocnice U Svaté Anny Petr Koška | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Centrum klinického výzkumu postaví za 1,9 miliardy OHL ŽS

  • 5
Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC v Brně postaví v areálu nemocnice U svaté Anny brněnská firma OHL ŽS. Před pár totiž dny vyhrála výběrové řízení na zakázku za 1,9 miliardy korun. "Potřebujeme ještě stavební povolení a stavět by se mohlo začít na přelomu léta a podzimu," říká ředitel nemocnice Petr Koška.

Ten v červnu vyhrál výběrové řízení na post ředitele nemocnice a tento týden ho do funkce oficiálně jmenovala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Koška ovšem vede nemocnici už rok, byl pověřen jejím řízením exministrem Tomášem Julínkem. A nemocnici se podle jeho názoru daří.

Nový šéf svaté Anny už stihl jeden úkol splnit

Nově jmenovaný ředitel brněnské nemocnice U Svaté Anny Petr Koška má od ministerstva zdravotnictví čtyři úkoly. Jeden z nich stihl splnit už jako pověřený ředitel. Poprvé v historii nemocnice ji dostal z červených čísel.

Nově jmenovaný ředitel brněnské nemocnice U Svaté Anny Petr Koška

Zhodnotil byste poslední rok, kdy jste byl jen pověřený vedením nemocnice, jako úspěšný?
To musí posoudit jiní. Můžu za sebe říct, že všechny čtyři úkoly, které jsem dostal od ministerstva, se daří plnit.

Tím největším je předpokládám stavba Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC.
Ano. Měl jsem za úkol posunout celý projekt do realizační fáze, což se podařilo. V minulých dnech byl vybrán generální dodavatel stavební části. A teď dobíhá nějaká administrativa, ale během pár dní odešleme na ministerstvo žádost o zařazení akce do rozpočtu. Územní rozhodnutí už máme a musíme ještě požádat o stavební povolení. Pokud půjde všechno dobře, o prázdninách by se mohla podepsat smlouva s dodavatelem a na přelomu léta a podzimu by se mohlo začít stavět.

A kdo tedy bude ICRC stavět?
To už asi můžu říct, vyhrála to firma OHL ŽS.

Kolik bude stavba stát?
Tato stavební fáze zakázky je za 1,9 miliardy.

Jak bude areál nemocnice vypadat, až se začne stavět?
Snad stejně. Stavba bude na okraji areálu, takže vjezd bude z ulice Hybešova, aby nenarušovala provoz. A bourací práce budou za plachtou. Určitým nepatrným omezením se asi nevyhneme, ale nepředpokládám, že by to mělo způsobit kolaps.

Projekty svaté anny

ICRC: Mezinárodní centrum klinického výzkumu by se mělo začít stavět na přelomu léta a podzimu v areálu u svaté Anny. Celkem bude stát 3,2 miliardy, z toho je 730 milionů na zdravotnickou techniku, "zbytek" je na stavbu. První fáze by měla být hotová v roce 2011. ICRC bude mít k dispozici nejnovější poznatky vědy a výzkumu americké Mayo Clinic

Kardiologická péče: Nemocnice chce být lídrem a tahounem v oblasti poskytování kardiologické péče. A také v oblasti neurovědních oborů, aby vhodně doplňovala Fakultní nemocnici Brno.

Nejvyšší kontrolní úřad stavbu kritizoval, že se prodražila. O kolik?
Neřekli, že by nemocnice nebo ministerstvo pochybily. Původní projekt ICRC, který měl zahrnovat jen výzkumnou část, se doplnil o samostatnou budovu, která obsahuje mimo jiné blok s operačními sály a urgentním příjmem. O tom ministerstvo rozhodlo v roce 2006 a je logické, že se tím navýšila i cena. O zhruba jednu miliardu.

Mluvil jste o čtyřech úkolech. Jaký je ten druhý?
Ekonomická stabilizace nemocnice, které jsme dosáhli už během prvního roku mého působení. Jsme v černých číslech, podařilo se téměř vynulovat veškeré závazky po lhůtě splatnosti, takže nemocnice je ekonomicky zdravá. V minulých letech byla vyhlášená spíš velkými dluhy. Troufám si tvrdit, že tento úkol jsem splnil.

A jak se vám to povedlo? Za rok?
Loni nemocnice ještě dočerpávala dotaci od ministerstva. Snažili jsme se, aby se z ní platily výhradně závazky, které měly být už dávno splacené. A také jsem nastavil vnitřní pravidla a takovou politiku, že každý útvar má svůj rozpočet, se kterým musí vyjít. Ale zároveň respektovat, že hlavním úkolem nemocnice je léčba pacientů. Systém je však současně nastaven tak, aby nedocházelo k omezování péče nebo prodlužování čekacích lhůt.

To jste ale logicky musel někde škrtat.
Určitě, třeba ve zbytečných nákupech. Protože na to, kolik je nemocnice schopna si sama vydělat, byl nastavený příliš benevolentní systém. Když se pracoviště domnívalo, že něco potřebuje, bez dalších analýz se to koupilo. Teď je každý nákup posuzován bedlivěji. Kromě toho například podepisuji všechny objednávky a nákupy investic kontroluje investiční komise.

Měly na rozpočet vliv i poplatky?
Samozřejmě, že poplatky jsou vítaným příjmem pro všechny nemocnice. Podle mě mají efekt jak ze strany regulace, tak je to nezanedbatelný příjem do kasy nemocnic. U nás to za rok dělalo až 30 milionů.

Co byl váš třetí úkol?
Koncentrace onkologické péče a vytvoření úzké spolupráce s Masarykovým onkologickým ústavem. Každý takový projekt s sebou nese porodní bolesti, ale hlavním cílem je zkvalitnění péče. A troufám si tvrdit, že se to povedlo. Efekt je jednoznačný.

Stejně tak se nemocnice u svaté Anny spojuje s Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH). V čem jsou výhody tohoto propojení?
Snažíme se vytvořit prostředí pro to, aby byla péče komplexní. Aby se třeba problematika cévní chirurgie, která je u nás unikátní, propojila s dalšími obory chirurgie na CKTCH. Aby byla užší vazba a konzultace. A to byl můj čtvrtý úkol.

Nedávno jste řešil problém s nedostatkem sester. Už jste to vyřešil?
Nepociťujeme dramatický nedostatek, ale ten problém tady je. Podali jsme žádost o dva granty a snažíme se vytvořit projekt úzké komunikace mezi nemocnicí a školami. Abychom docílili toho, že lidé, kteří vystudují střední zdravotnickou školu, u oboru zůstanou. Aby k nám mohli na praxi nebo se dostat někam na výjezd.

Nebude ze Svaté Anny za chvilku taky takový kolos, jakým je bohunická nemocnice?
To ani není naše ambice. My si do budoucna vystačíme s necelým tisícem lůžek. ICRC není nová kapacita pro poskytování péče. Nebudeme navyšovat kapacitu, ale koncentrovat to, co už máme, do nových prostor, kvalitního zázemí. Máme ale ambici, aby se na nemocnici natahovaly výzkumné projekty, třeba i z celého světa.

Jak vnímáte rozložení zdravotnických sil v Brně?
V Brně jsou dvě fakultní nemocnice, které mají poskytovat zejména superspecializovanou péči. Ostatní by s nimi měli kooperovat, ne jim konkurovat.