Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Česku došlo léčebné konopí, pacienti s bolestmi přišli o účinný lék

  14:02aktualizováno  14:02
Brněnské Centrum léčby bolesti si zakládá na pokrokových metodách využívajících léčebné konopí. Jeho dodávky se ovšem zastavily a pacienti tak přišli o velmi účinnou léčbu. Nového dodavatele konopí navíc stát začal teprve hledat.

ilustrační snímek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Lidé po těžkých úrazech či s chronickými ortopedickými obtížemi mívají velké bolesti. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (FNUSA) před rokem představili nový způsob, jak jim od nich pohodlně a účinněji než jinými metodami ulevit.

Tepelně upravené léčebné konopí začali dávat do tobolek a prodloužili tak účinnost. Pro desítky pacientů se to od té doby stalo spásou. Jenže teď o ni přišli.

Lékaři nemají ani gram léčebného konopí a není k dostání ani jinde v republice. Pacientům museli nařídit jinou léčbu, která však nemusí být tak účinná, a bolesti se proto mohou i vrátit.

Důvod, proč tato situace nastala, je prostý. Došly zásoby a další várku už Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nemohl od českého dodavatele převzít. „Nepředložili požadovaný certifikát kvality. U poslední čtvrté dodávky pak navíc nestihli konopí roztřídit do jednotlivých balení,“ vysvětlila mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová, jak problém nastal.

Poslední záchrana, když jiné metody selžou

Ve chvíli, kdy přerušení dodávek nastalo, se v Centru léčby bolestí svatoanenské nemocnice léčilo šedesát lidí, před rokem jich byla zhruba pětina. Pacienti mají o tuto metodu velký zájem, doktoři ji ale musí pomalu testovat na každém z nich.

Technologii přípravy konopných kapslí dokonce předávají do dalších nemocnic a lékáren po celé republice.

„Léčebné konopí bereme jako významný doplněk léčení, a to v případech, kdy byly vyčerpány všechny jiné možnosti léčby chronické neztišitelné bolesti různého původu. Zatím se ukazuje, že užívání léčebného konopí může pomoci snížit potřebu ostatních léků nebo minimálně vylepšuje kvalitu života pacientů,“ uvedla mluvčí FNUSA Petra Veselá.

Ruku v ruce s tím, že nemají konopí k léčbě, se nese i další potíž pro brněnské lékaře. Nemůžou zjišťovat, na jaké druhy zdravotních potíží ho lze ještě použít. „Měli jsme v plánu rozšířit tuto léčbu na onkologické a neurologické pacienty v naší nemocnici. Všechny aktivity jsme ale museli zastavit,“ přiblížila ještě Veselá.

Zastavit léčbu tímto způsobem museli také v Masarykově onkologickém ústavu v Brně (MOÚ). „U nás se to týkalo jen pár pacientů. Nasadili jsme jim jiné, dostupné způsoby léčby,“ sdělila mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová.

Pacienti si konopí platí sami. České bylo levnější

SÚKL nyní hledá cestu, jak tuto situaci vyřešit. Vyhlásil sice výběrové řízení na dodávku českého konopí, ale i kdyby se nyní někdo přihlásil a tendr vyhrál, první balení se do lékáren dostanou až v posledním čtvrtletí příštího roku.

„Zatím je možné používat konopí dovezené ze zahraničí. Máme aktuálně informaci, že se k dovozu přihlásil nějaký soukromý subjekt,“ informovala Přinesdomová.

Cena konopí ze zahraničí nejspíš bude vyšší než od českého výrobce. Už v minulosti se dovážel tento léčebný materiál z Nizozemska, ale gram stál přes 250 korun. České konopí vyšlo do stokoruny.

Za těchto okolností pak jedna kapsle vyrobená ve svatoanenské nemocnici stála nejvíce 20 korun. Do každé pilule totiž lékárníci přidávají jiné množství, a to podle toho, jak ho předepíše lékař vzhledem k diagnóze konkrétního pacienta. Konopné kapsle si musí pacienti platit, zdravotní pojišťovny na ně nepřispívají.

Domácí marihuaně chybí čistota

Rozšířené je i domácí pěstování rostlin marihuany. A to jak pro relaxační, tak léčebné účely. Kromě toho, že je to nezákonné, navíc podle odborníků není takto vypěstované konopí ani zdaleka tak kvalitní jako to, které se distribuuje přes lékárny.

„Pacienti mají sice k dispozici doma větší spektrum odrůd, pokud se o to zajímají. Ale i když jsou schopní pěstovat doma konopí i velmi sofistikovaně, kvality a čistoty dodávaného léčebného nemohou dosáhnout. Navíc neznají přesně obsah hlavních účinných látek,“ upozornil lékař Centra léčby bolesti FNUSA Radovan Hřib.

„Další problém bývá v podmínkách skladování a kontaminaci bakteriemi a plísněmi. Proto mohou být výsledky samoléčby sice dobré, ovšem neodpovídají moderní medicíně a jsou špatně použitelné pro další pacienty. A to ani nemluvím o regulačních orgánech. Dalším významným rozdílem je fakt, že lékař je za léčbu pacienta právně zodpovědný, kdežto pacient za svou samoléčbu ne,“ doplnil Hřib.

Právě jím předepisované konopné kapsle mají tu výhodu, že účinek nastoupí po půl hodině, vrcholí po dvou až třech hodinách, odeznít může až po osmi hodinách. Při inhalaci přes takzvaný vaporizér je nástup téměř okamžitý, ale také odezní už do čtyř hodin.Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Další z rubriky

Budoucím vojákům nahlédne do hlav brněnský software, ověří i impulzivnost

Čeští vojáci v Litvě

Uchazeče o službu v armádě otestuje brněnský systém. Psychologické diagnostiky možných budoucích vojáků zajistí...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Kukuřice nahoru, řepka dolů. Zemědělci z Brněnska radí, jak na erozi

Kukuřičné pole nad Oslavany protínají pásy jiné barvy. Jde o takzvané přerušení...

Sucho a následné přívalové deště. To jsou dva největší problémy, které dlouhodobě trápí zemědělce. Jak v takových...

Najdete na iDNES.cz