Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Česku došlo léčebné konopí, pacienti s bolestmi přišli o účinný lék

  14:02aktualizováno  14:02
Brněnské Centrum léčby bolesti si zakládá na pokrokových metodách využívajících léčebné konopí. Jeho dodávky se ovšem zastavily a pacienti tak přišli o velmi účinnou léčbu. Nového dodavatele konopí navíc stát začal teprve hledat.

ilustrační snímek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Lidé po těžkých úrazech či s chronickými ortopedickými obtížemi mívají velké bolesti. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (FNUSA) před rokem představili nový způsob, jak jim od nich pohodlně a účinněji než jinými metodami ulevit.

Tepelně upravené léčebné konopí začali dávat do tobolek a prodloužili tak účinnost. Pro desítky pacientů se to od té doby stalo spásou. Jenže teď o ni přišli.

Lékaři nemají ani gram léčebného konopí a není k dostání ani jinde v republice. Pacientům museli nařídit jinou léčbu, která však nemusí být tak účinná, a bolesti se proto mohou i vrátit.

Důvod, proč tato situace nastala, je prostý. Došly zásoby a další várku už Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nemohl od českého dodavatele převzít. „Nepředložili požadovaný certifikát kvality. U poslední čtvrté dodávky pak navíc nestihli konopí roztřídit do jednotlivých balení,“ vysvětlila mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová, jak problém nastal.

Poslední záchrana, když jiné metody selžou

Ve chvíli, kdy přerušení dodávek nastalo, se v Centru léčby bolestí svatoanenské nemocnice léčilo šedesát lidí, před rokem jich byla zhruba pětina. Pacienti mají o tuto metodu velký zájem, doktoři ji ale musí pomalu testovat na každém z nich.

Technologii přípravy konopných kapslí dokonce předávají do dalších nemocnic a lékáren po celé republice.

„Léčebné konopí bereme jako významný doplněk léčení, a to v případech, kdy byly vyčerpány všechny jiné možnosti léčby chronické neztišitelné bolesti různého původu. Zatím se ukazuje, že užívání léčebného konopí může pomoci snížit potřebu ostatních léků nebo minimálně vylepšuje kvalitu života pacientů,“ uvedla mluvčí FNUSA Petra Veselá.

Ruku v ruce s tím, že nemají konopí k léčbě, se nese i další potíž pro brněnské lékaře. Nemůžou zjišťovat, na jaké druhy zdravotních potíží ho lze ještě použít. „Měli jsme v plánu rozšířit tuto léčbu na onkologické a neurologické pacienty v naší nemocnici. Všechny aktivity jsme ale museli zastavit,“ přiblížila ještě Veselá.

Zastavit léčbu tímto způsobem museli také v Masarykově onkologickém ústavu v Brně (MOÚ). „U nás se to týkalo jen pár pacientů. Nasadili jsme jim jiné, dostupné způsoby léčby,“ sdělila mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová.

Pacienti si konopí platí sami. České bylo levnější

SÚKL nyní hledá cestu, jak tuto situaci vyřešit. Vyhlásil sice výběrové řízení na dodávku českého konopí, ale i kdyby se nyní někdo přihlásil a tendr vyhrál, první balení se do lékáren dostanou až v posledním čtvrtletí příštího roku.

„Zatím je možné používat konopí dovezené ze zahraničí. Máme aktuálně informaci, že se k dovozu přihlásil nějaký soukromý subjekt,“ informovala Přinesdomová.

Cena konopí ze zahraničí nejspíš bude vyšší než od českého výrobce. Už v minulosti se dovážel tento léčebný materiál z Nizozemska, ale gram stál přes 250 korun. České konopí vyšlo do stokoruny.

Za těchto okolností pak jedna kapsle vyrobená ve svatoanenské nemocnici stála nejvíce 20 korun. Do každé pilule totiž lékárníci přidávají jiné množství, a to podle toho, jak ho předepíše lékař vzhledem k diagnóze konkrétního pacienta. Konopné kapsle si musí pacienti platit, zdravotní pojišťovny na ně nepřispívají.

Domácí marihuaně chybí čistota

Rozšířené je i domácí pěstování rostlin marihuany. A to jak pro relaxační, tak léčebné účely. Kromě toho, že je to nezákonné, navíc podle odborníků není takto vypěstované konopí ani zdaleka tak kvalitní jako to, které se distribuuje přes lékárny.

„Pacienti mají sice k dispozici doma větší spektrum odrůd, pokud se o to zajímají. Ale i když jsou schopní pěstovat doma konopí i velmi sofistikovaně, kvality a čistoty dodávaného léčebného nemohou dosáhnout. Navíc neznají přesně obsah hlavních účinných látek,“ upozornil lékař Centra léčby bolesti FNUSA Radovan Hřib.

„Další problém bývá v podmínkách skladování a kontaminaci bakteriemi a plísněmi. Proto mohou být výsledky samoléčby sice dobré, ovšem neodpovídají moderní medicíně a jsou špatně použitelné pro další pacienty. A to ani nemluvím o regulačních orgánech. Dalším významným rozdílem je fakt, že lékař je za léčbu pacienta právně zodpovědný, kdežto pacient za svou samoléčbu ne,“ doplnil Hřib.

Právě jím předepisované konopné kapsle mají tu výhodu, že účinek nastoupí po půl hodině, vrcholí po dvou až třech hodinách, odeznít může až po osmi hodinách. Při inhalaci přes takzvaný vaporizér je nástup téměř okamžitý, ale také odezní už do čtyř hodin.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Najdete na iDNES.cz