Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny bytů klesají, Brňané teď ušetří i 200 tisíc korun

  14:31aktualizováno  14:31
Ceny starších bytů, ale také tržní nájemné v Brně pomalu klesají. Lidé tady při koupi třípokojového bytu ušetří průměrně 200 tisíc korun. Ne všude na jižní Moravě je ale propad stejný.
Kdo v současné době kupuje byt, ušetří, kdo prodává, prodělá. (Ilustrační snímek)

Kdo v současné době kupuje byt, ušetří, kdo prodává, prodělá. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lískovec, Bohunice či Líšeň stárnou nejrychleji. Alespoň co se týče bytů. "Konkurence je obrovská, na těchto sídlištích je neustále něco na prodej a tomu odpovídá i cena. Byty se tady prodávají výrazně levněji než jinde," říká Jaroslav Malina, který vlastní několik brněnských realitních kanceláří.

Třípokojový byt, který ještě před čtyřmi lety kupovali lidé za milion osm set tisíc korun, teď prodávají i o tři sta tisíc levněji. "Kdo dnes bude kupovat byt 3+1, tak průměrně dvě stě tisíc ušetří," říká Michal Hadlač z Institutu regionálních informací, který srovnával ceny více než padesáti tisíc bytů v celé zemi. Za čtyři roky klesla hodnota staršího bytu v Brně o osm procent.

"Teď je chvíle, kdy kupovat"

"Chtěla jsem prodat menší byt, vzít si hypotéku a jít do většího, ale cena se mezitím o dost snížila, tak vyčkávám," říká Anna Beránková, která bydlí na bystrckém sídlišti. Prodloužila se i doba prodeje oproti předchozím rokům zhruba na čtyři měsíce.

Ceny v Brně

Cena staršího třípokojového bytu:
rok 2008 - 2 186 000 korun
rok 2010 - 2 080 000 korun
rok 2011 - 2 015 000 korun

Měsíční nájemné za metr čtvereční v třípokojovém bytě:
rok 2008 - 122 korun
rok 2010 - 123 korun
rok 2011 - 115 korun

Zdroj: Institut regionálních informací

Podle Milady Kadlecové z Institutu regionálních informací mají ale právě teď velkou šanci kupci. "Kdo kupuje, ušetří, kdo prodává, teď prodělá. Teď je rozhodně ta chvíle, kdy kupovat," míní Kadlecová.

Oproti jiným krajským městům se ale trh se staršími byty hýbe v Brně jen málo. Za stejný čas klesaly ceny bytů například v Ostravě až o čtvrtinu. Nyní tam lidé při koupi staršího třípokojového bytu ušetří 320 tisíc korun.

Místo prodeje dnes majitelé volí často pronájem

Ne všude na jižní Moravě jdou ale ceny stejným směrem. "Nejlevnější byty na jižní Moravě najdeme v Břeclavi, kde třípokojový byt v panelu seženeme už za 650 tisíc korun, v Hodoníně za 850 tisíc, ve Znojmě za 950 tisíc," vypočítává Lucie Fonioková z realitní kanceláře Sting.

Podle ní se sunou dolů jak ceny panelových bytů, tak bytů cihlových. "Prodávající, kteří koupili byt v roce 2006, kdy ceny byly na vrcholu, a jsou nuceni nyní prodávat, si prodej mnohdy rozmyslí a raději volí variantu, že byt nabídnou do pronájmu," říká makléřka.

"To svědčí o poměrně vysokém zájmu o nájemní bydlení, možná i začínající renesanci nájemního bydlení, kdy se zájemci o bydlení nechtějí zadlužovat při nákupu vlastních nemovitostí a dávají přednost flexibilnějším pronájmům," rozvažuje Kadlecová. Podle ní se začínají stírat regionální rozdíly mezi Brnem a městy na jižní Moravě.

"Překvapivý je poměrně malý pokles cen ve Znojmě, které se pomalu zbavuje své nálepky odlehlého pohraničního města," říká Kadlecová. Ještě před čtyřmi lety chtěl majitel třípokojového bytu v Brně 8 300 korun měsíčně, letos cena klesla o pět set korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz