Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Dobrá zpráva pro nový rok. Na jižní Moravě mírně podraží jen voda

  • 8
Do nového roku Jihomoravané dostanou ještě jeden opožděný vánoční dárek: nebude se konat žádné velké zdražování. S výjimkou vodného a stočného ceny v kraji neporostou. Nejčastější poplatky jsou v největších městech vyrovnané, kromě nájemného. Velké rozdíly jsou pak v cenách za svoz odpadků.

Brňanka Tereza Kolářová měla štěstí. Od Nového roku jí projekční kancelář, ve které pracuje, zvedne plat. A další dobrou zprávu pro ni má samotné Brno.

Místní poplatky, s výjimkou vody, v roce 2015 neporostou. Více Kolářová nezaplatí ani za cestování veřejnou dopravou. Obdobně mohou být rádi i další obyvatelé jižní Moravy. „Relativní bohatství Jihomoravanů se díky mírně rostoucím platům a stabilním cenám v příštím roce zvýší,“ předpověděl analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Za vodu víc

Ceny 2015

Na kolik přijde život ve větších městech

Brno
voda (metr krychlový) 75 Kč
teplo 668 Kč
odpad 670 Kč

Břeclav
voda 86 Kč
teplo 637 Kč
odpad 480 Kč

Hodonín
voda 74 Kč
teplo 630 Kč
odpad 600 Kč

Znojmo
voda 85 Kč
teplo 583 Kč
odpad 480 Kč

Vyškov
voda 85 Kč
teplo 656 Kč
odpad 580 Kč

Blansko
voda 91 Kč
teplo 694 Kč
odpad 540 Kč

Jediné poplatky, které už tradičně porostou, budou ty za vodné a stočné. To v jednotlivých městech kraje zdraží o tři až šest procent. Podle vodárenských společností je totiž opět nutné investovat do oprav a budování nových zařízení. Nejlevnější vodu budou z okresních měst mít v Hodoníně - zaplatí za metr krychlový 74 korun, o korunu dražší bude v Brně.

„Při spotřebě 107 litrů na osobu a den průměrný Brňan za vodné a stočné v roce 2015 měsíčně utratí přibližně 242 korun. Oproti cenové úrovni roku 2014 se tak měsíční útrata zvýší zhruba o čtrnáct korun,“ přiblížil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Ve Znojmě a Vyškově se cena za metr krychlový vody přiblíží 85 korunám. V Břeclavi vyjde vodné a stočné dokonce na 86 korun.

Polovic za děti

Zato roční poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu zůstává všude beze změny. Nejvíc obyvatelé zaplatí v Brně - 670 korun. Nejlevnější jsou popelnice ve Znojmě, kde lidé platí 400 korun. Některá města ale z cen za určitých podmínek sleví.

„Lidé nad 65 let a děti do deseti let mají poplatek poloviční,“ vysvětlila mluvčí Hodonína Barbora Lahová. V Břeclavi přitom děti do šesti let a senioři platí 300 korun.

Teplo politika neovlivní

Ceny tepla taktéž zůstávají na loňské úrovni. Lidé, kteří odebírají teplo z výměníkových stanic a plynových kotelen Tepláren Brno, budou stejně jako letos a loni platit s daní 668 korun za gigajoule. Přesto je cena nad celostátním průměrem.

„Udržení ceny jsme si vytkli jako jeden ze svých strategických cílů a jsem opravdu rád, že již čtvrtým rokem se nám ho daří naplňovat. Přestože se vzhledem ke složité mezinárodní situaci objevují spekulace o možných výpadcích dodávek plynu, naši zákazníci nemusejí mít obavy,“ ujišťuje generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Na zimní měsíce této topné sezony i na období do konce září mají teplárny od dodavatelů nakoupeno téměř sto procent plánované spotřeby.

„Česká republika je zásobována plynem ze dvou stran, přes Slovensko a Německo, tedy trasou mimo Ukrajinu přes Severní moře, což výrazně snižuje závislost na politickém vývoji na východě Evropy,“ tvrdí Fajmon.

Mírně se zdraží teplo v Břeclavi. Cena z centrálního zdroje je 637 korun za gigajoule. Nejlevněji teplo budou nakupovat lidé ve Znojmě, za 583 korun za gigajoule.

Nájemné stejné

Šok nečeká ani ty, kteří platí nájemné v městských bytech. To se v okresních městech pohybuje nejčastěji mezi 50 a 60 korunami za metr čtvereční a ani nově zvolené vedení radnic částky zvedat neplánuje. Ve Znojmě ovšem sumy chtějí sjednotit.

„U různých bytů je různé nájemné, proto je od příštího roku sjednocujeme na 60 korunách,“ sdělila znojemská mluvčí Zuzana Pastrňáková. Nejdražší je nájemné v Brně, které má ve své správě zhruba 30 tisíc bytů z celkových 177 tisíc. V některých lokalitách se blíží stokoruně za metr čtvereční. Mezi jednotlivými částmi města jsou ale velké rozdíly. Nejnižší je cena za metr čtvereční na Vinohradech, k nejdražším patří Brno-střed.

Výše nájemného v obecních bytech v Brně se navíc odvíjí také od investic, které radnice v posledních letech udělaly. Například v Jundrově radnice spravila bytová jádra.

„Nájemníkům, se kterými byla uzavřena nájemní smlouva do konce roku 2013, byl nájem po rekonstrukci jader zvýšen na 77 korun za metr čtvereční. Nově pronajímané byty od ledna letošního roku jsou v jiném režimu. Nájem se odvíjí od velikosti bytu,“ uvedla starostka Jundrova Ivana Fajnorová (SZ). Například byt 1+1 tak nájemníky vyjde na 4 000 korun, 3+1 s lodžií na 7 500 korun měsíčně.

Nezdraží ani cestování

Jihomoravanům se přitom od Nového roku neprodraží ani cesta do práce. Krajští dopravci se změnou cen totiž nepočítají.

„Zdražení by muselo odsouhlasit vedení města, což se nestalo. Ceny tak zůstávají stejné,“ vysvětlila mluvčí brněnského Dopravního podniku Linda Hailichová. Žádný pokyn ke zdražování nemá podle mluvčího společnosti Kordis Květoslava Havlíka ani koordinátor krajského dopravního systému.