Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny soutěže „My třídit umíme“ mají své vítěze

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Oceněné byly obce, které nejlépe třídily. Na prvním místě se v kategorii měst nad 10 000 obyvatel umístilo město Znojmo, a to hlavní i vedlejší soutěži. Každý obyvatel města vytřídil ze svého odpadu za rok v průměru 47,7 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Trofeje a finanční odměny v Brně předali představitelům Znojma zástupci Jihomoravského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s.

Ceremoniál byl součástí informačních a vzdělávacích aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadů ve městech a obcích regionu. "My třídíme nejlépe" zahrnuje tradičně hlavní a vedlejší soutěž. Každá je ještě, kvůli spravedlivému hodnocení, rozdělena do čtyř kategorií podle počtu obyvatel.

Výsledky hlavní soutěže

Znojmo předběhlo ve své kategorii měst s více než 10 000 obyvateli v hlavní soutěži druhý Vyškov, za kterým následovala města Hodonín, Kyjov a Břeclav.

Znojemský okres bodoval ve třídění odpadu i v kategorii měst a obcí od 2 000 do 10.000 obyvatel. Na předních pozicích v této kategorii okres reprezentovaly Střelice, které se umístily na druhé pozici s výtěžností 60,8 kg na obyvatele.

V kategorii obcí s počtem obyvatel od 500 do 2 000 se z obcí spadajících do okresu Znojmo umístily výborně Tavíkovice - s výtěžností 60,8 kg obsadila tato obec druhou příčku.

Nejvíce předních příček však obce z okresu Znojmo obsadily v kategorii obcí do 500 obyvatel - a to hned tři pozice z první pětky. V této kategorii nejmenších obcí zvítězila obec Podhradí nad Dyjí s výtěžností 150,8 kg, a následovaly Oslnovice, jejichž každý obyvatel vytřídil za rok v průměru 93,7 kg odpadu a čtvrté místo v této kategorii získala obec Onšov, s výtěžností 80,3 kg.

Kritériem s největší váhou byla v hlavní soutěži právě výtěžnost, tedy množství vytříděného odpadu za rok, připadající na jednoho občana. Svou roli ale hrál mimo jiné i fakt, jakou poměrnou část komunálního odpadu dokázali obyvatelé obcí vytřídit. Body obce získávaly také za oddělený sběr bílého a barevného skla nebo za třídění nápojových kartonů.

Výsledky vedlejší soutěže

Ve vedlejší soutěži obcí zapojených do systému EKO-KOM rozhodoval poměr mezi množstvím vytříděného odpadu a množstvím směsného odpadu za celé období soutěže. Mezi městy nad 10 000 obyvatel bylo nejlepší právě Znojmo, v kategorii obcí a měst od 2 000 do 10 000 obyvatel, byla nejúspěšnější obec Čejkovice z okresu Hodonín.

V kategorii obcí s počtem obyvatel od 500 do 2.000 ovšem zvítězila opět obec z okresu Znojmo, a to obec Tavíkovice. Mezi obcemi s počtem obyvatel do 500 obyvatel pak vyhrála obec Skryje z okresu Brno-venkov.

Třídění odpadů se stává přirozenou součástí životního stylu stále více obyvatel Jihomoravského kraje. I když kraj nedosahoval v minulosti takových výsledků, jako jiné oblasti naší země, situace se díky intenzivní podpoře třídění postupně zlepšuje, a region tak začíná dosud úspěšnější kraje dohánět.

"V loňském roce množství separovaného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovů v celém jihomoravském regionu narostlo o 11 procent oproti roku 2009, což je v rámci celé republiky nadprůměrná hodnota," uvedla Jana Krčmářová z autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která aktivity na podporu třídění odpadů, jejichž součástí je i soutěž obcí, organizuje a financuje.

Základním předpokladem vstřícného vztahu lidí ke třídění je dobrá dostupnost nádob na separovaný sběr odpadu. "V celém Jihomoravském kraji se jich teď nachází okolo 18 tisíc, což je zhruba o 70 procent více, než tomu bylo před 5 lety. Jen v letošním roce jsme obcím v oblastech s vysokým potenciálem růstu poskytli dalších 680 nových nádob," uvedl Milan Hroudný, regionální manažer autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. pro Jihomoravský kraj.

Jen za poslední dva roky podle jeho slov společnost bezplatně obcím poskytla více než 1,5 tisíce barevných nádob v celkové hodnotě přes 9 milionů korun.

Od letošního podzimu na aktivitách podporujících třídění odpadů spolupracuje i Jihomoravský kraj.

"V rámci této spolupráce vítáme a podporujeme vyhodnocení soutěže obcí nazvané "My třídíme nejlépe", v jejímž rámci usilují jednotlivé obce Jihomoravského kraje o dosažení co největší výtěžnosti separovaného sběru jednotlivých využitelných složek komunálního odpadu (papír, sklo, plasty a nápojové kartony). Získávají tak možnost dosáhnout na zajímavé finanční odměny z prostředků autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s.," uvedl Jiří Hájek z odboru životního prostředí KÚ

Třídění v Jihomoravském kraji propaguje také svozová technika

Od letošního podzimu se mohou obyvatelé Jihomoravského kraje na Vyškovsku, Hodonínsku a Břeclavsku setkávat se svozovým vozem v novém barevném provedení. Cílem originálníhovzhledu vozu na svoz odpadu je upozornit, že třídit odpad má smysl.

Výrazné barevné provedení vozu vychází z typických barev kontejnerů určených na třídění odpadu. Na vozu se střídají oranžová, žlutá, modrá, zelená a bílá pole. Tyto barvy symbolizuji kontejnery na nápojové kartony, plasty, papír, barevné a bílé sklo. Obrázky v jednotlivých barevných polích znázorňují, co je ze kterého druhu odpadu možné recyklaci znovu vyrobit.

Podrobnější informace o kampani na podporu třídění v Jihomoravském kraji naleznete na internetových stránkách www.tridime-jihomoravsky.cz.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT podpora Windows serverů

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz