Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Napjatá povolební atmosféra se v Brně projevila i při kladení věnců

  19:57aktualizováno  19:57
V posledních dnech se o nich mluví nejen v Brně. Dva přední představitelé Masarykovy univerzity, rektor Mikuláš Bek a jeho předchůdce - možný budoucí předseda ODS - Petr Fiala, se v pondělí sešli při oslavách vzniku republiky. Atmosféra byla vypjatá.

Současný i bývalý rektor brněnské univerzity se v pondělí setkali u Masarykovy sochy. V popředí Mikuláš Bek, za ním Petr Fiala. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Věnce při příležitosti vzniku republiky se na Komenského náměstí v Brně kladou každoročně a během ceremoniálu se obvykle nic zvláštního neděje.

Tentokrát se ale kolem sochy T. G. Masaryka "vznášela" nebývale hustá atmosféra. Kulisou oslav totiž bylo povolební dění a nebývale silné zastoupení těch, kteří se v něm angažují.

Fotogalerie

U sochy prvního prezidenta se totiž sešel brněnský Roman Onderka (ČSSD), který před pár hodinami navrhl Bohuslavu Sobotkovi, aby odstoupil z funkce předsedy ČSSD.

Věnce za Masarykovu univerzitu přišel položit rektor Mikuláš Bek, kterého Miloš Zeman nepozval na oslavy vzniku republiky na Hrad, a navíc ho v nedělních Otázkách Václava Moravce nazval lhářem a podvodníkem.

Přišel i bývalý rektor univerzity Petr Fiala, který vedl do voleb jihomoravskou ODS a ta ho nyní opatrně navrhuje jako předsedu strany.

A přítomen naopak nebyl hejtman Michal Hašek, který kvůli bojům v ČSSD trávil pondělí v Praze a na ceremoniál za sebe poslal svého náměstka Stanislava Juránka (KDU-ČSL).

Bekovi aplaudovali studenti

Onderka nakonec ve svém úvodním projevu o aktuální dění nezavadil ani slovem. Od přihlížejících si pak za svá slova o odkazu T. G. Masaryka vysloužil vlažný potlesk.

Zato bouřlivým aplausem naopak především přihlížející studenti ocenili Mikuláše Beka. Ten se dostal do nelibosti prezidenta kvůli tomu, že v době předvolební kampaně odmítl hostit jeho přednášku na univerzitě. Zeman ho za trest nepozval na oslavu vzniku republiky na Hrad.

"Musím kategoricky trvat na tom, že nejsem lhář a podvodník. Pan prezident mi přisoudil výrok, který jsem neřekl, a pak mě na základě tohoto výroku takto označil. Myslím si však, že vyřizovat si účty přes média nemá smysl. Reprezentace vysokých škol a prezident by spolu měli vést debatu o mnohem vážnějších tématech než pozvání na Hrad," zhodnotil v pondělí Bek.

Odmítnutí Zemanovy přednášky na půdě Masarykovy univerzity v předvolební kampani podle něj bylo jednoznačné a principiální.

"Masarykova univerzita si zakládá na institucionální nezávislosti. To neznamená, že jednotliví lidé z univerzity nemohou například kandidovat. To je ale něco jiného než vystupování univerzity navenek. A už jenom přítomnost čestného předsedy některé ze stran zvýhodňuje tuto stranu v předvolebním boji," vysvětlil postoj školy Bek.

Budoucí předseda ODS?

O tom, že jednotliví představitelé Masarykovy univerzity jsou sami velice politicky aktivní, svědčila například přítomnost Bekova předchůdce - emeritního rektora univerzity Petra Fialy. Ten vedl jihomoravskou ODS a i díky jedenácti tisícům preferenčních hlasů zaznívají hlasy, že by se mohl stát předsedou strany.

Fiala však stranu zatím reprezentuje jako nestraník, musel by tedy do ODS nejprve vstoupit.

"Teď je důležitá debata o tom, jak obnovit ODS a českou pravici. A na tom jsem připraven se podílet," zhodnotil Fiala. Po celou dobu kampaně přitom zdůrazňoval, že do politiky jde právě proto, aby vlastní prací zlepšoval politickou kulturu.

Fialu jako předsedu ODS nezavrhuje ani místopředseda ODS a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který byl na jihomoravské kandidátce dvojkou až za Fialou.

"Česká a moravská pravice potřebuje typově někoho jako Petr Fiala," zhodnotil Blažek. Na jakékoliv konkrétnější plány je však podle něj zatím brzy.

Potenciální Fialovi konkurenti už jsou přitom jasní. To, že hodlá kandidovat, už oznámila Miroslava Němcová. O tom, že se bude ucházet o post předsedy ODS, uvažuje i Jiří Pospíšil.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz