Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na kraji Brna už přes 20 let načerno roste hotel, sousedé jsou zoufalí

  10:37aktualizováno  10:37
Zní to neuvěřitelně. Podnikatel Vladimír Koubek přes dvacet let buduje hotel v brněnské městské části Líšeň, aniž by měl potřebná povolení. Od míchačky s betonem ho museli vyhnat policisté, které přivolal líšeňský starosta Břetislav Štefan (ČSSD).

Na nepovolenou stavbu hotelu, který nepravidelně roste v brněnské Líšni už přes dvacet let, si stěžují sousedi. Vadí jím žít vedle neuspořádaného staveniště i to, že jim vysoká budova stíní. | foto: Marie Stránská, MAFRA

„Stavebník pracuje v časových vlnách, nejenom bez řádného stavebního povolení, ale nedodržuje ani původní projektovou dokumentaci,“ přiblížil Štefan.

Radnici se však muže, který má trvalé bydliště vedené na brněnském magistrátu, zatím nedaří zastavit. Koubek ignoruje veškerá rozhodnutí. A lidé v okolí jsou z vysoké černé stavby zoufalí.

Redakci MF DNES se stavebníka sehnat nepodařilo. Nezastihla ho ani na stavbě, přestože tam podle starosty Štefana přebývá. „Dokonce objekt pronajímá k bydlení dalším lidem. Obyvatelé sousedních a okolních nemovitostí mě několikrát navštívili na radnici s prosbou o pomoc,“ poznamenal Štefan.

Starosta blokoval míchačku vlastním autem

Starosta na stavbě zažil divokou situaci letos 20. března, když vyrazil s tajemnicí Irenou Sehnalovou místo zkontrolovat. Našli tam auto v protisměru, které převáželo beton a čekalo na čtyři domíchávače betonu.

„Mým autem jsem zabránil připojení domíchávačů. Stavební vozidlo porušovalo dopravní předpisy. Na místo se sjely dvě desítky policistů, případ nyní dořeší příslušný úřad v přestupkovém řízení,“ dodal Štefan.

Ten už má na stole další stížnost. Na radnici dorazila v pondělí. „Před stavbou opět stojí kontejner. Podle dostupných informací nemá pán povolení ani na zábor chodníku,“ rozzlobila se jedna z místních obyvatelek.

„Doufám, že už tohle vše skončí a zaplatíte demolici, kterou budete soudně vymáhat. Jak může někdo, kdo má trvalý pobyt na Husově, tudíž by měl být nemajetný bezdomovec, stavět?“ pokračuje žena.

Sousedům se nelíbí, že stavba neustále roste do výšky a tím jim stíní. Koubek si také na pozemek umístil stavební výtah, který podle nich není dostatečně zabezpečený.

Hotel staví Koubek v ulici Neklež na okraji starší zástavby Líšně. Martyrium začalo v roce 1993. Tehdy sice stavební úřad vydal povolení, jenže s ním nesouhlasili někteří účastníci řízení. Proto nikdy nenabylo právní moci. „Ačkoliv stavebník neměl platné povolení, pustil se do prací,“ připomněl Štefan.

Odstranění stavby musejí úředníci nařídit znovu

A tak pokračovala tahanice mezi Koubkem a stavebním odborem, který nařídil zastavení prací. Stavebník se dokonce obrátil na Krajský soud v Brně a Nejvyšší správní soud. Oba soudy ale Koubkovu žalobu proti rozhodnutí líšeňského stavebního odboru odmítly.

Úředníci pak také nařídili odstranění stavby, jejich rozhodnutí ovšem brněnský magistrát zrušil. „Věc jsme vrátili stavebnímu úřadu k novému projednání,“ informovala vedoucí odboru územního a stavebního řízení magistrátu Eva Řehořková.

Líšeňští úředníci proto nyní připravují nové rozhodnutí o odstranění stavby hotelu, které podají v nejbližším možném termínu.

Stavebník Koubek tak nadále pokračuje v pracích, ačkoliv nemá povolení. „Přistoupíme ke správní exekuci ve formě ukládání donucovacích pokut, abychom zabránili další výstavbě,“ nastínila další postup vedoucí stavebního odboru v Líšni Markéta Hoskovcová.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Brněnské čtvrti Komín a Žabovřesky v kupní síle dohánějí Prahu

Obchodní řetězec H&M (ilustrační snímek)

Jihomoravanům se daří a mohou si dovolit nakoupit více zboží než před rokem. Brno ale v kupní síle svých obyvatel...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

Najdete na iDNES.cz